І. Държавен здравен контрол
1.Текущи проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека
Здравните инспектори от дирекция „Обществено здраве” са извършили общо 289 проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека.
Издадени и връчени са 5 бр. предписания за задължителни хигиенни мерки. За констатирани нарушения са съставени 2 бр. АУАН на физически лица.
3. Контрол на бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води: Извършен е систематичен здравен контрол на пуснатите на пазара бутилирани питейни води – 35 бр. Не са установени нарушения.
4. Контрол на забраната за тютюнопушене и забраната за употреба на диазотен оксид (райски газ), съгласно Закона за здравето.
4.1. Контрол за спазване на забраните за тютюнопушене в обекти с обществено предназначение, в закрити обществени места, съгласно изискванията на чл. 56 и 56-а от Закона за здравето - извършени 135 проверки. За констатирани нарушения са съставени 2 бр. АУАН на физически лица.
4.2. Контрол на забраната за употреба на диазотен оксид (райски газ) на откритите обществени места по ал. 1, т.1–3 от чл. 56а от Закона за здравето и в закритите обществени места, с изключение употребата за медицински цели и за хранително-вкусовата промишленост, съгласно чл. 56а, ал.3 от Закона за здравето – извършени 32 проверки. Не са установени нарушения.
5. Проверки по сигнали:
- относно твърдения за мръсен въздух вследствие на дейност на фирма за изработване на надгробни паметници. Сигналът е препратен да община Силистра за проверка и отговор по компетентност.
- относно твърдения за наличие на инсектициди в обект за настаняване. При извършената проверка не се установи наличие на инсектициди, но е връчено предписание за задължителни хигиенни мерки
6. Административни услуги:
6.1. Вписване на обекти с обществено предназначение в регистъра на ООП: 5 бр.;
6.2. Промени в данните и обстоятелствата на вписани в регистъра обекти: 1 бр.
6.3. Заличени обекти от регистъра на ООП: 0 бр.;
ІI. Осъществяване на контрол върху спазването на здравните изисквания
1. Дейност на експертния съвет по здравно-техническа експертиза:
1.1. Издадени здравни заключения за оценка на инвестиционен проект: 2 бр;
1.2. Издадени здравни заключения за съгласуване на ПУП: - 1 бр.
1.3. Издадени становища за преценка необходимостта от ОВОС: 2 бр.
1.4. Издадени становища за преценка необходимостта от ЕО: 1 бр.
1.5. Издадени становища за определяне на СОЗ на водоизточници: 0 бр.
1.6. Издадени становища относно съдържанието и обхвата на ДОВОС: 0 бр.
1.7. Издадени становища относно съдържанието и обхвата на ДЕО: 1 бр.
1.7. Консултации относно съдържанието и обхвата на ЕО или ОВОС: 0 бр.
1.8. Издадени становища относно съдържанието на изготвените ЕО или ДОВОС: 0 бр.
1.9. Издадени становища относно ДОВОС за ЕЕС при РИОСВ-Русе: 0 бр.
2. Дейности по предварителния здравен контрол
- Участия в общински експертни съвети по ЗУТ: 0 бр.
- Брой проверки по ПЗК: 0 бр.
- Издадени хигиенни становища: 0 бр.
- Участия в държавни приемателни комисии: 0 бр.
ІV. Дейности по профилактика на болести и промоция на здраве
Дейности по Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г.
По фактор нездравословно хранене.
Регионална здравна инспекция продължи и през месец ноември темата за хранителните разстройства със серия от лекции с презентацията „Хранителни разстройства – анорексия, булимия, орторексия и бигорексия“, в която се включиха и различни упражнения, за самоопределяне и показване на положителните качества на всеки човек.
Лекциите бяха представени пред следните ученици от горен курс:
- ЕГ „ П. Яворов“ гр. Силистра – 10, 11 и 12 клас – 41 ученици;
- СУ „Хр. Ботев“ гр. Тутракан – 9а и 9 б клас – 50 ученици;
- ПГСУАУ „Ат. Буров“ гр. Силистра – 11 а клас – 21 ученици;
- ПМГ „Св. Кл. Охридски“ гр. Силистра – 11 б клас – 24 ученици;
- СУ „В. Левски“ гр. Дулово – 11а и 11б клас – 60 ученици.
Всички ученици получиха ЗОМ по темата.
По фактор алкохол:
По темата вредите от употребата на алкохол и безопасно шофиране бяха проведени лекции сред учениците както следва:
- СУ „В. Левски“ гр. Дулово – 7 клас – 24 ученици;
- СУ „В. Левски“ гр. Дулово – 11а, 11в и 8 а клас – 72 ученици;
- СУ „Хр. Ботев“ гр. Тутракан – 4а и 4 б клас – 44 ученици.
В обединеното общежитие за средношколци „Младост“ в гр. Силистра сред 26 ученици се проведе среща на тема „Безопасно шофиране“ и бяха демонстрирани алкоочилата. Очилата за симулация на алкохол Fatal Vision са практически инструмент за изграждане на осведоменост, който позволява на хората да изпитват с трезв ум какво е да бъдеш под въздействието на алкохол. Участниците изпитват как алкохолът нарушава баланса, зрението, времето за реакция и преценката на човека. Всички ученици получиха здравно-образователни материали по темата.
Дейности насочени към ограничаване на остеопорозата в Р България.
В залата на РЗИ се проведе среща с лица посещаващи „Център за комплексно предоставяне на социална услуга“ на тема „Кажи НЕ на чупливите кости“. На срещата присъстваха 25 лица, които бяха запознати с презентациите „ Остеопорозата и ролята на пиковата костна маса.“ и „Калцият: ключов елемент за здрави кости на всяка възраст!“. Предоставена беше анкета за проверка на риска от остеопороза и възможност за измерване на ръст и тегло с цел изчисляване на индекса на телесна маса. Целта на инициативата беше да се привлече вниманието към заболяването остеопороза с цел ранна превенция и своевременно лечение.
През следващата година ще продължат срещите с лицата посещаващи центъра за социални услуги с различни здравни теми.
Методична помощ
През 2024 г. се организираха и проведоха обучения на медицинските специалисти от детските и учебните заведения от област Силистра и здравните медиатори по въпросите за профилактика на болести и промоция на здравето. В обучението участваха експерти и инспектори от дирекция „Обществено здраве” и дирекция ,,Надзор на заразните болести“. В три последователни дни (19,20 и 21 ноември) се проведоха обученията в гр. Тутракан, гр. Дулово и гр. Силистра, за всички общини на територията на областния град. На срещата бяха представени следните теми:
- „Вирусни хепатити“;
- „Предпазване на медицинския персонал от заразяване с HIV/AIDS, HBV,HCVи други инфекции, предавани по кръвен път.“;
- Национална програма за намаляване въздействието на радон в сградите върху здравето на българското население – „Радон-здравен ефект от облъчване и пътища на проникване в сгради.“;
- Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести в РБ 2021-2025 г.: Фактор Алкохол :„От доказателства към действия-формулиране на регулаторни мерки, свързани с алкохола.“
Фактор нездравословно хранене: „Хранителни разстройства-Анорексия, булимия, орторексия и бигорексия.“
- Добри практики от работата на медицинските специалисти по промоция на здравето от СУ „Й. Йовков“ с. Окорш община Дулово и СУ „Н. Й. Вапцаров“ гр. Силистра.
В обучението участваха 66 медицински специалисти и двама здравни медиотори от област Силистра. Всички участници в обучението получиха здравно-образователни материали, презервативи (на гимназиите) и сертификат за участие в обучението.
Изготвили:
П. Върбанова, гл. инспектор в Дирекция „Обществено здраве“
В. Христова, гл. експерт в Дирекция „Обществено здраве“
А. Генова, гл. експерт в Дирекция „Обществено здраве“