Заболяемост от остри заразни и паразитни болести в Силистренска област през месец януари 2017 г.
7/2/2017
Чревни инфекции
Регистриран е спад в броя на чревните инфекции през месец януари 2017г. (12 при 25 през предходния месец). Намалели са както болните от недиференцирани ентероколити, така и бактериалните ентероколити. Потвърдени са 1 случай на колиентерит и 1 ротавирусен гастроентерит.
През периода няма регистрирани взривове от чревни инфекции.
Остри вирусни хепатити
През отчетния месец са хоспитализирани 2-ма болни с остър вирусен хепатит – неопределен и 1 с остър хепатит С.
Дихателни инфекции
Общият брой на дихателните инфекции през януари е 24 при 21 за предходния месец. Регистрирани са 17 случая на варицела, като по-голяма част от болните са от община Силистра, от организирани колективи в доучилищна и ранна училищна възраст. Заболелите от скарлатина са 5, всички са деца от детски заведения от община Силистра. Двама са заболелите от туберкулоза през периода.
Трансмисивни инфекции
През месец януари няма съобщени случаи на трансмисивни инфекции.
Паразитологични инфекции
За периода е регистриран 1 опериран от ехинококоза (кучешка тения) от община Силистра.
Остри респираторни заболявания (Грип и ОРЗ)
Заболяемостта от респираторни инфекции през месец януари е по-висока в сравнение с предходния месец. Регистрирани са 232 заболели сред наблюдаваното население от гр. Силистра при при 183 за декември 2016г. Най-висока е заболяемостта във възрастовата група 0-4 г., следвана от 15-29г. Останалите възрастови групи са представени по-слабо.
Поради достигнати епидемични стойности на заболяемостта през 2-ра седмица, бяха обявени противоепидемични мерки за ограничаване на контактите между болни и здрави лица. Считано от 20.01.2017г. мерките бяха отменени, поради спадане стойностите на заболяемостта. В 38% от изпратените за изследване в референтната лаборатория по ОРЗ и Грип към НЦЗПБ София проби от болни от гр. Силистра с грипоподобна симптоматика, беше изолиран грипен вируси А (H3N2).
На национално ниво от началото на сезона при изследвани 702 проби – в 247 (35%) е изолиран грипен вирус А (H3N2) и едва в 11 (1,5%) е изолиран грипен вирус А (Н1N1).
Д-р Б. Кочева
Началник отдел "ПЕК"