Настъпи сезона на респираторните инфекции, най-тежката от тях е грипната инфекция

17/10/2023

Всяка година, през есенно-зимния сезон броят на инфекциозните заболявания на горните дихателни пътища се увеличава. Те се причиняват от множество вируси (грипни, парагрипни, респираторно-синцитиални, адено- и риновируси и други). Популярни са като остри респираторни инфекции и тяхното разпространение се провокира от студеното време.

            Грипът е най-тежката сезонна инфекция, която засяга целия организъм. Грипният вирус поразява не само дихателните пътища, но още нервната, сърдечно-съдовата, ендокринната и други системи в човешкия организъм. Уврежда много органи и причинява усложнения на съществуващи хронични заболявания.

Грипът има лесен механизъм на предаване. Разпространява се по въздушно-капков път, като източник на заболяването е болният човек. Има кратък инкубационен период – трае от няколко часа до 1-2 дни, затова заболяването започва внезапно. Възприемчивостта на населението е голяма,  от грип боледуват хората от всички възрасти. От епидемиологична гледна точка най-уязвими са тези над 60 годишна възраст, деца и възрастни с хронични заболявания на дихателната и сърдечно-съдова система, болните с астма, с хронични бъбречни или метаболитни заболявания и др. В рисковата категория попадат и работещите в здравната и обслужваща сфера. Предвид на голямата изменчивост на грипните вируси (почти ежегодна), изграденият от минало преболедуване имунитет се оказва неспособен да защити пациента от новите варианти на грипните вируси.

Клиничната картина се изявява с отпадналост, чувство на разбитост, висока температура, втрисане, мускулни и ставни болки, главоболие, суха кашлица. Те са резултат от интоксикацията на организма

Предвид тежестта на протичане на грипа, мащабите му на разпространение, усложненията и смъртните случаи заболяването има сериозно медико-социално значение.

Най-важна е профилактиката на грипа. Досега не е открито друго толкова ефикасно средство срещу заболяването, освен противогрипната ваксина. Съвременните противогрипни ваксини са високо ефективни продукти, безвредни, с гарантирана специфичност срещу епидемичните за всеки есенно-зимен сезон щамове грипни вируси. Ваксините не съдържат цели вируси и не могат да причиняват заболяване от грип. Имунитетът на организма срещу грип се изгражда след около 2 седмици от деня на ваксинирането и трае 6-12 месеца, като покрива епидемичния период.

Съвременните противогрипни ваксини съдържат комбинация от различни щамове на грипния вирус. През настоящия сезон най-разпространени в аптечната мрежа са четирикомпонентните ваксини Influvac tetra  и Vaxigrip tetra. Те съдържат следните щамове на инактивиран грипен вирус: два щама на грипни вируси тип  А / Victoria (H1N1) и Darwin (H3N2) и два щама на грипни вируси тип В /Austria и Phuket. Това са очакваните щамове, които според СЗО ще циркулират през грипен сезон 2023/2024г.

При възрастни и деца над 9 години се поставя една доза от 0,5 мл. от ваксината.  При деца под 9 год. възраст, които не са били ваксинирани срещу грип, се поставят две дози от 0,5 мл. през един месец. 

Двете ваксини Influvac tetra  и Vaxigrip tetra се използват и по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и пневмококовите инфекции при лица на и над 65 год. възраст 2023-2026г. Целта на програмата е намаляване на заболяемостта и смъртността от сезонен грип при възрастните хора, намаляване на броя и тежестта на усложненията. Изпълнители на програмата са общопрактикуващите лекари, а ваксината е безплатна за лицата от целевата група (лица на и над 65 год. възраст).

Извън обхвата на Програмата е препоръчително срещу грип да се ваксинират и всички, които желаят да се предпазят от грип и усложненията му, както и хронично болните със сърдечно-съдови, белодробни, бъбречни, ендокринни и други заболявания, работещите в условия на повишен риск (здравни заведения, училища, сфера на услугите, градски транспорт, работа на открито и др.). Тези, които не са в целевата група на Националната програма, следва да закупят противогрипна ваксина от аптечната мрежа. Важно е да се знае, че ваксината се съхранява в хладилни условия при температура от +2 до +80 С. За поставянето и всеки може да се обърне към личния лекар или РЗИ.

Противогрипната ваксина може да се постави едновременно с ваксина срещу КОВИД-19 на различни места или в различни дни без да се изчаква интервал от време.

            Пандемията от КОВИД-19 и предприетите във връзка с нея мерки имаха сериозно отражение върху циркулацията на респираторните вируси и вируса на грипа. След започване на пандемията циркулацията на грипни вируси в световен и национален план значително намаля. През периода февруари-април 2022г. заболяемостта от грип в страната отчете сериозен подем. Прогнозите на експерти от международни организации (СЗО, Европейския център за превенция и контрол на заболяванията) са, че през сезон 2023/2024г. респираторните и грипни инфекции ще имат обичайното си сезонно разпространение.

 

Най-доброто средство за защита срещу Грип остава имунопрофилактиката.

 

Дирекция ,,Надзор на заразните болести“  РЗИ - Силистра (октомври 2023 г.)