ДЕЙНОСТ НА ДИРЕКЦИЯ  „ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ” ПРЕЗ МЕСЕЦ ЮНИ 2023г.

10/7/2023
 
І. Държавен  здравен  контрол
 
1.Текущи проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека
Здравните инспектори от дирекция „Обществено здраве” са извършили общо 276 проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека.
Издадени и връчени  са 14 бр. предписания за задължителни хигиенни мерки на обекти с обществено предназначение.
 
2.  Мониторинг на води за питейно-битови цели (препратка към табл.)
 
3.  Контрол на бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води: Извършен е систематичен здравен контрол на пуснатите на пазара бутилирани питейни води12 бр. Не са установени нарушения.
 
4. Контрол на забраната за тютюнопушене и забраната за употреба на диазотен оксид (райски газ), съгласно Закона за здравето.
4.1. Контрол за спазване на забраните за тютюнопушене в обекти с обществено предназначение, в закрити обществени места и открити обществени места, съгласно изискванията на чл. 56 и 56-а от Закона за здравето - извършени 106 проверки.  Не са констатирани нарушения.
4.2. Контрол на забраната за употреба на диазотен оксид (райски газ) на откритите обществени места по ал. 1, т.1–3 от чл. 56а от Закона за здравето и в закритите обществени места, с изключение употребата за медицински цели и за хранително-вкусовата промишленост, съгласно чл. 56а, ал.3 от Закона за здравето – 21 проверки. Не са установени нарушения.
 
5.  Проверки по сигнали: 
През месец юни е получен сигнал относно предлагане на стоки с изтекъл срок на годност в търговски обект. Сигналът е препратен по компетентност до ОДБХ-Силистра.
 
6. Административни услуги
6.1. Вписване на обекти с обществено предназначение в регистъра на ООП: 8 бр.;  
6.2. Промени в данните и обстоятелствата на вписани в регистъра обекти:  0 бр.
6.3. Заличени обекти от регистъра на ООП: 8 бр.;
 
ІI. Осъществяване на контрол върху спазването на здравните изисквания
 
1. Дейност на експертния съвет по здравно-техническа експертиза:
1.1. Издадени здравни заключения за оценка на инвестиционен проект: 5  бр;
1.2. Издадени здравни заключения за съгласуване на ПУП:  -
1.3. Издадени становища за преценка необходимостта от ОВОС: -
1.4. Издадени становища за преценка необходимостта от ЕО: 2 бр;
1.5. Издадени становища за определяне на СОЗ на водоизточници:  -
1.6.Издадени становища относно съдържанието и обхвата на ДОВОС: -
1.7. Издадени становища относно съдържанието и обхвата на ДЕО: -
1.7. Консултации относно съдържанието и обхвата на ЕО или ОВОС: -
1.8. Издадени становища относно съдържанието на изготвените ЕО или ДОВОС: -
1.9. Издадени становища относно ДОВОС за ЕЕС при РИОСВ-Русе: -
 
2.  Дейности по предварителния здравен контрол
  1. Участия в общински експертни съвети по ЗУТ: - 1 бр. 
  2. Брой разгледани документации в ОЕС – 1 бр. 
  3. Брой проверки по ПЗК -
  4. Издадени хигиенни становища: -
  5. Участия в държавни приемателни комисии: 1 бр;
   
III. Лабораторни дейности (препратка към табл.)
 
IV. Дейности по профилактика на болести и промоция на здраве
           
1. Дейности по Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г.
1.1. На 15-16 юни експерт от инспекцията взе участие в Националната среща на координаторите по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 в НЦОЗА гр. София.
1.2. Рисков фактор нездравословно хранене.
За учениците от 4 клас при ОУ „ Цанко Церковски“ с. Средище беше представена темата „Здравословно хранене и затлъстяване“ сред 15 ученици. С интерактивни пособия – магнитна пирамида на здравословното хранене, извършване на опит за доказване кои храни съдържат мазнини и викторина учениците получиха знания по темата.  Разпространени 15 броя ЗОМ по темата.
На тема „Здравословно хранене и здравна хигиена“ чрез игри, упражнения и гатанки се проведоха мероприятия насочени към децата от детските градини за запознаване с хигиената на зъбите и правилното хранене в следните населени места:
  • На 07.06.2023 г в ДГ „Мир-2“ с. Айдемир, кв. „Деленките“ – сред 22 деца;
  • На 08.06.2023 г в ДГ „Здравец“ с. Яребица и децата от  детска градина от с. Руйно– сред 20 деца;
  • На 23.06.2023 г. в ДГ „Пролет“ с. Паисиево и децата от детските градини на с. Долец, с. Боил и с. Орешене  - сред 33 деца.
1.3. По рисков фактор тютюнопушене.
Учениците от 5 и 6 клас при ОУ „Цанко Церковски“ от с. Средище бяха запознати с темата „Вредата от тютюнопушенето“. С демонстрация на пушещата кукла Сю и два видеоклипа по темата  беше показана вредата от тютюнопушенето върху човешкият организъм сред 31 ученици. Разпространени 31 броя ЗОМ по темата. 
По покана на СУ „Дръстър“ гр. Силистра участвахме в проектно –базирана обучение „Как да се справим със стреса“ с информация за вредното въздействие на тютюнопушенето и алкохола върху подрастващия организъм и демонстрация на пушеща кукла Сю, бременна пушеща кукла Сю и алкоочила сред 11 ученици от 8 клас .
С любезното съдействие на директорите на ДГ „Мир“ и ДГ „Щастливо детство“ гр. Дулово се организира изнесен Консултативен кабинет за отказ от тютюнопушене (ККОТ) за измерване с апарата Smokerlyzer за мониториране на въглеродния монооксид в издишания въздух при активни и пасивни пушачи и %СОHb в кръвта на персонала на детските заведения. В мероприятието се включиха 25 лица активни и пасивни пушачи, на всички беше оказана консултативна помощ и насочени към ККОТ в РЗИ. Предоставени бяха Здравно – образователни материали по темата.
На 16 юни с любезното съдействие на  Зам.-кмет - "Хуманитарни дейности" Даринка Иванова гр. Тутракан се организира изнесен Консултативен кабинет за отказ от тютюнопушене (ККОТ) за измерване с апарата Smokerlyzer за мониториране на въглеродния монооксид в издишания въздух при активни и пасивни пушачи и %СОHb в кръвта на служителите от община Тутракан. В мероприятието се включиха 30 лица активни и пасивни пушачи, на всички беше оказана консултативна помощ и насочени към ККОТ в РЗИ. Предоставени бяха Здравно – образователни материали по темата.
 
2. Национална програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България 2021-2025 г.
В изпълнение на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България в периода  2021-2025г. здравната инспекция съдейства за популяризиране на седмицата на отворени врати от 19  до 26 юни 2023г. за скрининг на риска от туберкулоза. В инициативата проведена в Пневмо-фтизиатрично отделение на МБАЛ-Силистра се включиха 128 лица.
3. Национална програма за подобряване на майчиното и детско здраве 2021-2030 г.
 Изготвени бяха здравно-образователни матирали за отпечатване с цел обучение по превенция на рисково за здравето поведение при подрастващите и младите хора – тютюнопушене и здравословно хранене.
4. Методична помощ/обучения.
През месец юни съгласно изпълнението на чл.7, ал.4 от Наредба 1 от 19 август 2020 г.  изискванията за дейността на здравните медиатори беше проведено обучение в залата на РЗИ на здравните медиатори от община Силистра и Община Главиница. Лектори на обучението бяха директор, дирекция МД д-р Русева, д-р Кочева – гл. инспектор дирекция НЗБ и експерти в промоцията от Д ОЗ. Обучението имаше за цел да повиши знанията на здравните медиатори по теми свързани с промоция на здравето, здравната профилактика  и законовите разпоредби на МЗ.
 
 
 
П. Върбанова, гл. инспектор в Дирекция „Обществено здраве“
 
В. Христова, гл. експерт в Дирекция „Обществено здраве“
 
Анжела Генова  – гл. експерт в дирекция ОЗ