Ротавирусни инфекции

20/6/2023
 
   Ротавирусите са широко разпространени в околната среда. Те са устойчиви във външна среда и заразявянето с тях е сравнително лесно. Всички възрасти са възприемчиви за ротавириуси, но клиничната изява на ротавирусен гастроентерит е характерна при кърмачета и малки деца. Над 90% от децата до 5 год. възраст прекарват инфекцията с различна тежест на протичане.
  Ротавирусните гастроентерити засягат децата от 6 месечна до 5 годишна възраст. Новородените и кърмачетата до 6 месечна възраст имат естествена защита срещу инфекцията, поради предаване на антитела от майката. Те могат да имат безсимптомна форма на инфекцията, но отделят вируса с изпражненията си и контаминират околната среда.
   Предаването на инфекциозния причинител става по контактно-битов път чрез замърсени ръце, повърхности, храни, предмети. Многобройни вируси се отделят с изпражненията на болните и заразоносителите. Заразяването се осъществява при неспазване на лична хигиена.
  Клинично заболяването се проявява с диария, повръщане, усилена перисталтика. Това води до обезводняване на организма. Загубата на течности е голяма при децата, което налага хоспитализация за лечение и венозни вливания на водно-солеви разтвори. В част от случаите инфекцията не протичат тежко и същите могат да се лекуват амбулаторно с орална рехидратация.    Това следва да е по преценка на лекар и под контрола на личния лекар.
  За предпазване от ротавирусна инфекция е необходимо спазването на добра лична хигиена (редовно измиване на ръцете, плодовете, зеленчуците, повърхностите, играчките). Но това не е достатъчно за ефективния контрол на тази инфекция при кърмачетата и малките деца. За предпазване на децата от тежка форма на заболяването могат да се прилагат и ваксини.
  Ротавирусните ваксини са включени към препоръчителните имунизации в България. Приемат се през устата. Прилагат се по двудозова или тридозова схема. Първата доза се поставя след шестата седмица от раждането. Ваксинацията следва да приключи до шестия месец от раждането на детето. Интервалът между приемите трябва да бъде поне 4 седмици (1 месец). В България са разрешени за употреба две ваксини: Rotarix (прилага се с два приема през интервал от поне 1 месец) и RotaTeq  (прилага се трикратно през интервал от 1 месец).
  Когато ваксината се приложи на кърмаче, имунната система произвежда антитела срещу най-често срещащите се видове ротавируси. Тези антитела помагат в защитата срещу гастроентерит, причинен от тези видове ротавируси.
Ваксините на различните производители не са взаимно заменяеми.
  За да предпазят своите деца от тежко протичащ ротавирусен гастроентерит родителите следва да направят своя информиран избор при личния лекар на детето и се консултират с него. Ваксинацията се извършва само от личните лекари и е безплатна за родителите.
 В България действа Национална програма за профилактика на Ротавирусните гастроентерити (2022-2025г.). Програмата се финансира с публични средства от Министерство на здравеопазването. Изпълнението се реализира чрез личните лекари.   
  Целта на програмата е да се намали заболеваемостта от ротавирусни гастроентерити в ранната детска възраст, вкл. да се ограничат тежките форми, както и да се намалят хоспитализациите във връзка с ротавирусен гастроентерит.
 
Регионална Здравна Инспекция – Силистра, Дирекция ,,Надзор на заразните болести“