Кампания ,,Седмица на отворените врати“ за скрининг и диагностика на туберкулоза

15/6/2023
В изпълнение на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България (2021-2025г.), през периода 19-26 юни 2023г. в Пневмо-фтизиатричното отделение на МБАЛ-Силистра ще се проведе кампания ,,Седмица на отворените врати“. Желаещите безплатна консултация с лекар-специалист по белодробни болести могат да посетят отделението от 9 до 12 часа в посочения период. Ще бъде извършен скрининг на риска от туберкулоза чрез анкета, консултация, а при съмнение за туберкулоза – прегледи и допълнителни изследвания. На лицата със съмнение за туберкулоза освен диагностика ще бъдат осигурени здравни грижи и лечение.
Целта на инциативата е да се повиши обществената информираност по отношение на туберкулозата, да се даде възможност на всеки за достъп до здравни услуги, както и да се промотира здравословния начин на живот.
Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване, което засяга всички органи и системи на човешкия организъм, но най-често се локализира в дихателната система. Съществуват и извънбелодробни форми със засягане на лимфни възли, централна нервна система, сърце, очи, кожа, кости и стави, уро-генитална система и други.
Болестта се причинява от бактерия наречена Микобактериум туберкулозис, която се отличава със значителна устойчивост във външната среда. Особено дълго се запазва в храчките, отделяни от болните, включително и след тяхното изсъхване. Основен източник на зараза е болният от белодробна туберкулоза човек. 
Попадането на бактериите в белите дробове става най-често по въздушно-капков път. Храчките на болен от туберкулоза съдържат милиони бактерии, които се отделят  при кашлица, кихане или разговор. Заразата може да се пренася и чрез вдишване на прах съдържащ изсушени бактерии. Възможно е и заразяване по хранителен път – чрез заразени продукти, най-често мляко/млечни продукти от болни крави.
 
Рискът за заразяване нараства при:
  • Непосредствен контакт с болен от туберкулоза;
  • Злоупотреба с алкохол и тютюнопушене;
  • Съпътстващи хронични заболявания и непълноценно хранене, които намаляват съпротивителните сили на организма;
  • Заразеност с HIV вируса.
 
Симптоми на туберкулоза
  • Кашлица – характерен симптом, засилва се през нощта и е придружена с нощно изпотяване;
  • Храчки - в тях може да се появи и кръв;
  • Повишена температура – продължително температурно състояние малко над 370С;
  • Болки в гърдите, засилващи се при дишане и кашлица;
  • Отпадналост;
  • Безапетитие;
  • Отслабване на тегло. 
 
През последните години броят на заболелите и починали от туберкулоза лица намалява, но въпреки това заболяването продължава да представлява заплаха за общественото здраве. Особено това се отнася за мултирезистентната туберкулоза. Туберкулозата е лечима, но изисква време и търпение. Добрите резултати са в пряка зависимост с ранното откриване на заболяването и продължителното лечение.
Освен на национално ниво, спад на заболяемостта  през последните години e регистриран и в Силистренска област. Броят на заболелите от туберкулоза в областта през периода 2017-2023г. (до месец май вкл.) е както следва:
2017г.- 24 заболели (18 с туберкулоза на бял дроб, 2 с туберкулоза на пикочо-половата система, 2 с туберкулозен перикардит, 1 с туберкулозен плеврит и 1 с туберкулоза на слезката);
2018г. – 18 заболели (17 с туберкулоза на белия дроб и 1 с туберкулоза на пикочо-половата система);
2019г. – 30 заболели (28 с туберкулоза на бял дроб, 1 с туберкулозен плеврит и 1 с туберкулоза на лимфни възли);
2020г. – 16 заболели (туберкулоза на белия дроб);
2021г. – 16 заболели (14 с туберкулоза на бял дроб и 2 с туберкулозен плеврит);
2022г. – 12 заболели (10 с туберкулоза на бял дроб и 2 с туберкулозен плеврит);
2023г.-  към края на месец май са регистрирани 4 болни (3 с туберкулоза на бял дроб и 1 туберкулозен плеврит)
Починали от туберкулоза за периода 2017-2023г. са 7 пациенти.
Туберкулозата е ваксинопредотвратима инфекция. Имунизацията срещу туберкулоза в България започва още в Родилно отделение, след 48-ия час от раждането. Според Имунизационния календар на страната след 7-мия месец от раждането се прави проверка за белег, при липса на белег - проба Манту, а при отрицателна проба – реимунизация с БЦЖ. На втора реимунизация подлежат децата на 7год. възраст, отново след проба Манту. Подобряването на имунизационния обхват допринася за ограничаване на заболеваемостта от туберкулоза.
Откритите случаи на туберкулоза следва своевременно да се изолират и лекуват по време на острата фаза на инфекцията. Важна роля за понижаване на заболеваемостта има активното издирване на контактните на болни от туберкулоза лица, провеждане на изследвания и назначаване на химиопрофилактика на откритите инфектирани лица.
Важна роля за откриване на лица с латентна туберкулозна инфекция има провеждането на кампаниите ,,Седмица на отворените врати“ четири пъти годишно. Те осигуряват нископрагов достъп за диагностика на случаите.
Важен фактор за борбата с туберкулозата е и повишаване информираността на населението за заболяването и запознаване с проблемите, свързани с туберкулозата, факторите за развитие и разпространяване на болестта, необходимостта от изследване и лечение, здравните и социални последици за отделния човек и общността.  
 
 
                                                          Дирекция „Надзор на заразните болести“
                                                          Регионална здравна инспекция-Силистра