МАЛАРИЯ – ПРИЧИНИТЕЛ, ПРЕНОСИТЕЛ, НАЧИНИ НА ПРЕДПАЗВАНЕ

19/5/2023
 
 
Маларията се причинява от паразити  (маларийни плазмодии), които навлизат в червените кръвни телца и чернодробните клетки, след ухапване от инфектиран комар от род Анофелес. Комарите се заразяват при ухапване на болен човек от малария. Паразитите, които причиняват най-често малария са 4 вида: Плазмодиум вивакс, Плазмодиум фалципарум, Плазмодиум овале, Плазмодиум маларие.
Въпреки, че комари могат да бъдат открити във всеки континент, благоприятни климатични условия за разпространение на малария са характерни за определени райони на света с топъл и влажен тропичен и субтропичен климат.   
Преносителите на заболяването са женските комари от род Анофелес. В България епидемиологично значение имат 3 вида от тях. Развъдните им места са главно заблатени реки и плитки блата с тревясали брегове, градински вади, разливни води около чешми, локви и изкопни ями и други временни съдове на открито, пълни с вода. Комарите хапят най-много привечер, при залез слънце и вечер. През деня се крият в тъмни, влажни и хладни места.
Комарите се заразяват с малария след ухапване на болни от малария хора или заразоносители (заразени хора, които нямат изразени симптоми). Маларийните плазмодии съдържащи се кръвта се развиват в тялото на комара и с това завършва първият етап от развитието им. Заразените комари предават маларийните плазмодии на здрав човек при ухапване.
Клинично заболяването се проявява с грипоподобни симптоми – главоболие, треска, мускулни болки, гадене. Следват периоди на фебрилни атаки и хронифициране на заболяването. Ако не започне своевременно лечение маларията може да се прояви с нови рецидиви след седмици или месеци.
 
През 2022г. в страната са регистрирани 5 случая на малария, внесена от ендемични страни, причинена от P. falciparum. Четирима от заболелите са български граждани, като при един от тях изходът от заболяването е летален.
Дейността по диагностиката и мерките при случаи на внасяни паразитози, в т.ч. малария е регламентирана с Наредба №17/2008г. за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяни паразитози.
Наредбата регламентира изследване за малария на лица, идващи от ендемични страни с разпространена    малария  по клинични или по епидемиологични показания.
На лицата завърнали се от маларични райони през последните три години е необходимо при неясни температурни състояния личният лекар да снема подробна епидемиологична анамнеза, а при съмнение за заразяване (температура, данни за анемия и хепатоспленомегалия) да насочва пациента към лаборатория, извършваща паразитологични изследвания.
 
При повишена температура с неясен произход пациента е длъжен да уведоми лекаря за посещение/пребиваване в тропическа страна, а лекарят следва да извърши щателен клиничен преглед, да снеме подробна епидемиологична анамнеза и да насочи пациента за лабораторно изследване.
 
При всяко посещение на страна с ендемично разпространение на малария е необходимо да се оценява риска от инфектиране и пътуващият да се информира предварително за възможните начини за профилактика: осигуряване на репеленти за защита от ухапване от комари и специфични медикаменти за химиопрофилактика. Тези лекарства се приемат преди, по време на и след завръщане от пътуването и се назначават след консултация с лекар-специалист или от личния лекар. Целта е да се унищожат навлезли в кръвообращението маларийни плазмодии.
Таблицата за разпространение на маларията, рискът от заразяване, резистентност на маларийния плазмодий и препоръки за химиопрофилактика е публикувана на интернет страницата на НЦЗПБ, отдел ,,Паразитология и тропическа медицина“ на следния линк:  https://ncipd.org/images/UserFiles/File/Parazitologia/Malaria_countrylist.pdf
 
 
 
 
18.05.2023г.                                  ДИРЕКЦИЯ ,,НАДЗОР НА ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ“