Вирусни хепатити – пътища на предаване и начини за предпазване

16/5/2023
 
Вирусният хепатит е инфекциозно заболяване, което се причинява от вируси и предизвиква възпаление на черния дроб. Най-разпространените хепатитни вируси са тип А,B,C,D и E. От тях тип В и тип С могат да предизвикат хронично възпаление на черния дроб (повече от 6 месеца) и усложнения с развитие на цироза и рак на черния дроб. Останалите вируси водят до остро възпаление, продължаващо по-малко от 6 месеца и напълно възстановяване функцията на черния дроб.
Заразяването с вирусите на хепатита може да стане по различен начин.
Хепатит А – източник на инфекцията е най-често болният човек, който може да има изявени симптоми, но може да прекара заболяването безсимптомно, но да разпространява инфекцията на други хора. Болният започва да отделя вируса на хепатит А чрез изпражненията още преди клиничната изява на заболяването. Механизмът на предаване е фекално-орален, чрез замърсени хранителни продукти, вода, ръце, предмети и др. Най-често заразяването става при неспазване на добра лична хигиена. Затова мярката на предпазване е редовно измиване на ръцете, особено преди хранене и след посещение на тоалетна.
Хепатит В – една от най-сериозните хепатитни инфекции, която се причинява от вируса на хепатит В. Първоначално хепатит В протича като остра форма на инфекция, но може да премине в хронично състояние. Колкото по-млад е човек при срещата си с вируса, толкова е по-голяма вероятността заболяването да хронифицира. Хроничният хепатит В води до усложнения – цироза и рак на черния дроб.
 Източник на инфекцията са болни с остри или хронични форми на заболяването, както и здрави заразоносители. Предаването на вируса на хепатит В се реализира по множествен механизъм:
  • Парентерален – чрез преливане на кръв и кръвни продукти, оперативни интервенции, зъболекарски манипулации, многократно използване на индивидуални игли и спринцовки, инжектиране на наркотици с нестерилни игли и спринцовки, татуировки с нестерилни инструменти, бръснарски принадлежности и др.
  • Чрез сексуални контакти с инфектиран партньор без предпазни средства;
  • От майка на дете – заразяването може да стане преди раждането, по време на раждането или след раждането;
  • Контактно-битов механизъм – осъществява се по-рядко и при много близък контакт с инфектиран член от семейството.
Рискови групи от населението са медицински работници, наркомани, проституиращи лица, болни на хемодиализа, контактни на болни или заразоносители.
Начини за предпазване от хепатит тип В:
⁎ чрез контрол на кръвта и кръвните продукти за преливане, използване на стерилни инструменти и консумативи в лечебните заведения и обектите с обществено предназначение;
⁎ чрез избягване на незащитени сексуални контакти;
⁎ чрез ваксинация срещу хепатит В – включена е в задължителния имунизационен календар на страната през 1992г. и включва родените от 1-ви август 1991г. Първият прием се извършва през първите 24 часа след раждането с моно-ваксина. Следват още три приема през един месец с шест-компонентна ваксина, която се поставя на новородените на втория, третия и четвъртия месец след раждането. За да се достигне добра защитеност на населението е необходимо имунизационният обхват с ваксината срещу хепатит В да достига 95% от подлежащите.
Хепатит С е другата много сериозна инфекция на черния дроб. Наричана е ,,тихия убиец“, тъй като заразените могат да живеят години със заболяването без да знаят, че са инфектирани и заразни за другите. Хепатит С е първоначално остра инфекция, но често хронифицира и може да доведе до сериозни чернодробни заболявания като цироза и рак на черния дроб.
Източникът на инфекцията е само човек – болен или заразоносител. Предаването на вируса има множествен механизъм:
  • Парентерален – чрез преливане на заразена кръв и кръвни продукти, нестерилни инструменти, спринцовки и игли, инструменти при поставяне на пиърсинги и татуировки и др.
  • Незащитени сексуални контакти
  • Вертикален механизъм – от инфектирана майка на плода
Съвременното лечение на хепатит С се извършва с антивирусни средства под формата на таблети в продължение на 8-12 седмици, като то е изключително ефективно и изчиства вируса при повече от 95% от пациентите.
Предпазването от инфекцията може да се постигне чрез контрол върху кръвта и кръвните продукти за преливане, използване на стерилни инструменти и консумативи в хирургичната и стоматологичнат практика, използване на индивидуални игли и спринцовки за еднократна употреба, избягване на нерегламентирани места за поставяне на татуировки, пиърсинги и др.
За разлика от хепатит В, на този етап не съществува ваксина против хепатит С.
Хепатит Д – източник на инфекцията са болни с остри и хронични форми на заболяването и здрави заразоносители. Предаването на заболяването става по начин подобен на предаването при хепатит В и С.
Вирусът на хепатит Д се нуждае от хепатит В вируса при размножаване в гостоприемника. Инфектирането с хепатит Д възниква когато хората се заразят едновременно с хепатит В и хепатит Д (коинтекция) или се заразят с хепатит Д вируса след първоначално заразяване с хепатит В (суперинфекция).
Начините за предпазване са същите като при хепатит В, но няма ваксина срещу хепатит Д. Броят на инфектираните от хепатит Д намаляват, когато се поддържа добър контрол на хепатит Б инфекцията чрез ваксинопрофилактика.
Хепатит Е – инфекциозно заболяване на черния дроб, подобно на хепатит А. Източник на инфекцията е най-често болния човек, който може да прекара заболяването безсимптомно.
Предава се по фекално-орален път чрез замърсени хранителни продукти, вода, ръце, предмети и др. Възприемчивостта е много висока.
Предпазването е както при хепатит А - чрез добра лична хигиена.
Борбата с вирусните хепатити е приоритет за държавната здравна политика. От 2021г. в страната е одобрена Национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити, с период на действие 2021-2025г.
Основни цели на програмата са намаляване на заболяемостта от вирусни хепатити, намаляване на смъртността, достигане на ваксинален обхват срещу хепатит В от 95%, елиминиране на вертикален механизъм на предаване на вируса на хепатит В от майка на дете, достигане на 100% безопасност на кръв и кръвни съставки за преливане, достигане на нива на диагностицирани с хепатит В и С над 50% и нива на лекувани над 40%, намаляване на разпространението на вирусни хепатити А, Д, Е.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Май 2023г. - Дирекция ,,Надзор на заразните болести“