Малария – причинители, преносители, профилактика

2/6/2022
 
 
           Във връзка с настъпилия потенциален малариен сезон (за България той е от април до октомври), обръщаме внимание на опасността от внесени тропически паразитни заболявания, които представляват риск от възникване на местна трансмисия. Такова заболяване е маларията. След 1965г. в България се регистрират само внесени случаи от ендемични страни, вследствие движението на хора.
 
            Маларията е остро пристъпно заболяване, протичащо с периодично повтарящо се разтрисане, студени тръпки по тялото, повишение на температурата и обилно изтощително изпотяване. Черният дроб и далакът се увеличават, стават болезнени, развива се анемия, появяват се болки в мускулите.
            Причинители на маларията са малки микроскопични паразити (маларийни плазмодии). Те проникват в червените кръвни телца на човека и ги разрушават. Познати са 4 вида паразити, причинители на малария, които причиняват 4 вида заболяване.
            Преносителите на заболяването са женските комари от род Анофелес. Познати са около 200 вида анофелийни комари, от които 50 вида имат епидемиологично значение при маларията. В България епидемиологично значение имат 3 вида от тях. Те обитават низините, особено около речни басейни или планинските места на височина до 1 400 м. Развъдните им места са главно заблатени реки и плитки блата с тревясали брегове, градински вади, разливни води около чешми, локви и изкопни ями. Те хапят най-много привечер, при залез слънце и вечер. През деня се крият в тъмни, влажни и хладни места.
            При ухапване на болни от малария хора комарите поемат заедно с кръвта и маларийни плазмодии. Последните се развиват в тялото на комара и с това завършва първият етап от развитието им. Заразените комари хапят здрави хора и ги заразяват. Източници на заразата са болните от малария хора и паразитоносителите.
През 2021г. в страната са регистрирани 9 случая на внесена малария, причинена от P. falciparum (8) и  P. vivax (1), от които 7 български граждани и 2 чужденци. При двама български граждани изходът е летален.
Дейността по диагностиката и мерките при случаи на внасяни паразитози, в т.ч. малария е регламентирана с Наредба №17/2008г. за условията и реда за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на внасяни паразитози.
За предотвратяване вноса и разпространението на малария в страната е необходимо:
 
  • На заминаващите за маларични страни личният лекар да препоръчва провеждане       на химиопрофилактика преди, по време на престоя и след завръщане в България. Таблицата за разпространение на маларията, рискът от заразяване, резистентност и препоръки за химиопрофилактика е публикувана на интернет страницата на НЦЗПБ, отдел ,,Паразитология и тропическа медицина“ на следния линк:
  • На завърналите се от маларични райони през последните три години е необходимо личният лекар да снема подробна епидемиологична анамнеза и при съмнение за заразяване (неясно температурно състояние и данни за анемия и хепатоспленомегалия) да ги насочва към лаборатория, извършваща паразитологични изследвания.
  • За избягване ухапването от комари да се използват инсектицидни препарати, замрежване на прозорците, намазване на откритите части на тялото с кремове и пасти, отблъскващи комарите (репеленти).
Ранното откриване на заболелите и своевременното лечение води до тяхното излекуване, а от друга страна до предотвратяване предаването на заболяването на здрави хора, чрез комарите.
 
Дирекция НЗБ – РЗИ-Силистра