7 ноември - Европейски ден на радона 2021 г.

8/11/2021
 
7 ноември - Европейски ден на радона 2021 г.
 
 
 
 
банер 7 ноември - Европейски ден на радона 2021 г.
Радонът е естествен радиоактивен благороден газ, който е дъщерен продукт при разпада на радия от уран-238 радиоактивното семейство, намиращ се в обширен спектър от скали и почви и варира в широки граници в зависимост от геологията. Радонът лесно се разпространява с почвения газ в пропускливи почви и излиза на повърхността. Попаднал на повърхността се разсейва на открито, но може да се концентрира в сгради, където допринася с около 50% от средната годишна доза на населението.
Увеличаването на облъчването от радон е свързано с повишен риск за заболяване от рак на белите дробове. Радонът е фактор номер едно за хора, които никога не са пушили, също така е вторият по значимост фактор, след тютюнопушенето.
 
 
           Единственият начин да се разбере обемната активност на радон в помещенията, които обитавате, е да се извърши измерване!
 
банер уред за измерване на радон
За да се определи нивото на радон в определено помещение, е необходимо да се измери обемната активност на радон. Обемната активност на радон във въздуха се измерва в Бекерел на кубичен метър (Bq/m3). Референтното ниво, съгласно Наредбата за радиационна защита, за средногодишната обемна активност на радон във въздуха на жилищни и обществени сгради е 300 Bq/m3. Референтно ниво означава, че облъчването, над тази стойност изисква предприемане на действия за намаляване на обемната активност на радон.
 
Филтърни дифузионни камери с полимерни чиповеФилтърни дифузионни камери с полимерни чипове
 
Намаляването на нивата на радон може да се осъществи лесно, ефективно и сравнително евтино, чрез технически мерки. С Наредба № РД-02-20-1 от 2019 г. за техническите изисквания към сградите за защита от радон (ДВ, бр. 33 от 19.04.2019 г.) на Министерство на регионалното развитие и благоустройството, са определени видовете мерки, които могат да се прилагат за намаляване на нивата на радон в сгради.
 
С Решение № 55/01.02.2018 г. на Министерския съвет са приети Стратегия за намаляване на риска от облъчване от радон 2018-2027 и Национален план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон 2018-2022 г. Стратегическата цел е намаляване на колективния и индивидуалния риск за българското население от облъчване на радон в сгради, чрез провеждане на дългосрочна политика за осигуряване на стабилна правна и институционална рамка и подпомагане на изпълнението на мерките за намаляване на облъчването от радон.
 
Управлението и координирането на дейностите по Национален план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон 2018-2022 г. се осъществява от Национален координационен съвет (НКС), който е създаден със Заповед на министъра на здравеопазването и в състава на който са включени представители на: МЗ, НЦРРЗ, МРРБ, МФ, МТСП, МОН, АЯР,  Камара на архитектите, Камара на инженерите в инвестиционното проектиране, Камарата на строителите. Методичното ръководство в национален план се осъществява от Националния център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ).
 
На областно ниво със Заповед на директора на РЗИ-Силистра е определен Областен координационен съвет (ОКС), в чийто състав са включени още и представители на: Областна администрация Силистра и от всички общински администрации в областта. Водещата оперативна и методична роля в дейностите по Програмата е на РЗИ, а ОКС изпълнява подпомагаща роля в оперативното и методично ръководство на дейностите по изпълнение на Националния план в област Силистра.
 
Изпълнението на дейностите по Националния план за действие за намаляване на риска от радон в област Силистра през 2021 г. включва:
 
I. По приоритет 2. „Създаване на рамка за управление и изпълнение на национални планове за действие с ясна структура, приоритети, отговорности и последователни стъпки за дългосрочно намаляване на облъчването с радон“
       Със заповед на директора на РЗИ-Силистра са определени областен координатор и състав на ОКС за управление и координиране на дейността за изпълнение на политиката по намаляване на облъчването от радон на регионално ниво. ОКС включва представители на РЗИ, областна и общинска администрация, на териториални административни структури на МРРБ, МОСВ, МОН, КАБ, КИИП, КСБ.
                  
II. По приоритет 3. „Събиране и систематизиране на информация за облъчване от радон в жилищни и обществени сгради и работни места чрез провеждане на национално проучване и други систематизирани измервания“
В изпълнение на дейности по Национален план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон (2018-20122 г.) РЗИ-Силистра участва в провеждане на измервания на обемната активност на радон в 617 жилищни сгради (подробни измервания за радоновата карта), организирани и направени на територията на област Силистра. В подходящи жилища на доброволци са поставени 617 бр. дългосрочни,        20 бр. краткосрочни и 12 бр. дублиращи детектори, които след изтичане срока на престой са събрани и изпратени до НЦРРЗ за анализ. Необходимата информация за обемнопланировъчните и функционални характеристики на сградата и обитаваното пространство за всяко едно жилище е внесена в анкетни карти.
След получаване на резултатите от НЦРРЗ, участниците в проучването ще бъдат уведомени за резултатите от измерването на обемната активност на радон в жилищата им и съответно за мерки, които е желателно да приложат за намаляване на риска от радон.
III. По приоритет 5. „Подобряване на обществената осведоменост за здравния риск от радон и възможностите за редуцирането му“                                              
На интернет страницата на РЗИ-Силистра и чрез местните медии разпространихме информация за: 
  • Областна програма за намаляване на риска от радон 2018-2022 г.
  • Информация във връзка с отбелязването на 7 ноември като „Европейски ден на радон“ от Европейската асоциация за радон (ERA) – вредното въздействие на високите нива на радона, начините за провеждане на измервания на обемната активност на радон (ОАР) и прилагане на мерки за редуциране на ОАР.
  • Отчет за извършените дейности по Национален план за действие за намаляване риска от облъчване от радон 2018-2022г.
       Разпространихме 617 бр. информационни брошури за здравния ефект от въздействието на радона, пътищата за проникване в жилищните сгради, системи за извеждане на радона от сгради.
 
 
Изготвил:
Гл. експерт В. Христова,
координатор на Програмата за област Силистра