Пиенето на алкохол не ви предпазва от COVID-19 и може да бъде опасно

4/2/2021
 Вредното използване на алкохол увеличава риска от здравословни проблеми. Алкохолът е токсично и психоактивно вещество със свойства, произвеждащи зависимост. Консумацията на алкохол допринася за 3 милиона смъртни случая в световен мащаб, както и за уврежданията и лошото здраве на милиони хора.
 
Вредното използване на алкохол е отговорно за съответно 7,1% и 2,2% от общата тежест на заболяванията за мъже и жени. Алкохолът е водещият рисков фактор за преждевременна смъртност и инвалидност сред хората на възраст от 15 до 49 години, което представлява 10% от всички смъртни случаи в тази възрастова група.
Световната здравна организация предупреждава, че освен намаляване консумацията на алкохол  по време на пандемията на COVID-19 е важно да се спазва и  здравословна диета. Това, което ядем и пием, може да повлияе на способността на тялото ни да предотвратява, да се бори и да се възстановява от инфекции.
Съвети за поддържане на здравословна диета:
1. Яжте разнообразна храна, включително плодове и зеленчуци.
• Всеки ден яжте комбинация от пълнозърнести храни като пшеница, царевица и ориз, бобови култури като леща и боб, много пресни плодове и зеленчуци, с някои храни от животински източници (например месо, риба, яйца и мляко).
• Изберете пълнозърнести храни като непреработена царевица, просо, овес, пшеница и кафяв ориз, когато можете; те са богати на ценни фибри и могат да ви помогнат да се чувствате сити по-дълго.
• За закуски изберете сурови зеленчуци, пресни плодове и несолени ядки.
2. Намалете солта.
• Ограничете приема на сол до 5 грама (еквивалентно на чаена лъжичка) на ден.
• Когато готвите и приготвяте храни, използвайте пестеливо сол и намалете употребата на солени сосове и подправки (като соев сос, бульон или рибен сос).
• Ако използвате консервирана или сушена храна, изберете сортове зеленчуци, ядки и плодове, без добавена сол и захари.
• Извадете солницата от масата и вместо това експериментирайте с пресни или сушени билки и подправки за допълнителен вкус.
• Проверете етикетите на храните и изберете продукти с по-ниско съдържание на натрий.
3. Яжте умерено количество мазнини и масла.
• Използвайте мазнини като зехтин, соя, слънчогледово или царевично масло, когато готвите.
• Изберете бели меса като птици и риба, които обикновено са с по-ниско съдържание на мазнини от червеното месо; премахнете видимата мазнина от месото и ограничете консумацията на преработени меса.
• Изберете варианти на мляко и млечни продукти с ниско съдържание на мазнини.
• Избягвайте преработени, печени и пържени храни, които съдържат индустриално произведени транс-мазнини.
• Опитайте да готвите на пара или варете, вместо да пържите храна, когато готвите.
4. Ограничете приема на захар.
• Ограничете приема на сладкиши и сладки напитки като газирани напитки, плодови сокове, течни и прахови концентрати, ароматизирана вода, енергийни и спортни напитки, готов за пиене чай и кафе и ароматизирани млечни напитки.
• Изберете пресни плодове вместо сладки закуски като бисквити, сладкиши и шоколад. Когато избирате други опции за десерт, уверете се, че те са с ниско съдържание на захар и консумирайте малки порции.
• Избягвайте да давате на деца сладки храни. Солта и захарите не трябва да се добавят към допълнителни храни, дадени на деца под 2-годишна възраст, и трябва да бъдат ограничени след тази възраст.
5. Пийте достатъчно вода.
Добрата хидратация е от решаващо значение за оптималното здраве. Винаги когато е налична и безопасна за консумация, водата от чешмата е най-здравословната и евтина напитка. Пиенето на вода вместо подсладени със захар напитки е лесен начин да ограничите приема на захар и излишните калории.
6. Избягвайте опасната и вредна употреба на алкохол.
Алкохолът не е част от здравословното хранене. Пиенето на алкохол не предпазва от COVID-19 и може да бъде опасно. Честата или прекомерна консумация на алкохол увеличава непосредствения ви риск от нараняване, както и причинява дългосрочни ефекти като увреждане на черния дроб, рак, сърдечни заболявания и психични заболявания. Няма безопасно ниво на консумация на алкохол.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
По материали на Световната здравна организация:
 
Дирекция „Обществено здраве“