19 ноември-Международен Ден без тютюнопушене

18/11/2020
„Да спечелим заедно: един ден без цигари!“
Инициативата за честване на деня без тютюнопушене е възникнала през 1971 г. в град Рандолф, САЩ, когато американецът Артър Мълейни накарал своите съграждани да спрат да пушат поне за един ден. По този начин те спестили средствата, които изразходват за ежедневните си нужди от цигари и основали фонд към местното училище за отпускане на стипендии. Към средата на 70-те години на миналия век идеята на Мълейни придобила голяма популярност в САЩ, след което през 1977 година Американската общност за борба с рака обявява всеки трети четвъртък от месец ноември за ден против тютюнопушенето. На този ден хора по цял свят спестяват пари като не пушат и инвестират спестените по този начин средства в благородни каузи, насърчаващи здравословния начин на живот и ограничаване на тютюнопушенето.
Министерството на здравеопазването, Регионална здравна инспекция – Силистра, съвместно с неправителствени организации, ще отбележат Международния ден без тютюнев дим–19 ноември 2020г.
Министерство на здравеопазването и ние Ви  призоваваме, на този ден всеки пушач да се опита да положи началото на отказване от тютюнопушене в името на собственото си здраве, както и на здравето на семейството и близките си.
По традиция, организаторите канят всички желаещи да се включат и спечелят от Деня без цигари, като предприемат следните стъпки:
1. Да спрат цигарите поне за един ден;
2. Да използват спестените пари за реализиране на благотворителна инициатива по техен избор;
3. Да включат своите семейства, близки, приятели, колеги, фирми, организации;
4. Да споделят видео или снимки от акцията
  във фейсбук страницата на - България без дим и фейсбук страницата на Регионална здравна инспекция Силистра.
Победител е всеки, който участва! За милиони граждани това е едно предизвикателство да се откажат от пушенето поне за един ден, а понякога и завинаги.
България е с най-висок процент на пушачи сред възрастното население и с втори най-висок процент сред подрастващите момичета. През последните години България е постигнала известен напредък по отношение на контрола на тютюнопушенето, но то продължава да бъде основен проблем за общественото здраве. (по данни от Здравния профил на страната за 2019 г.
В доклад на Световната здвавна организация се отбелязва, че тютюнът е отговорен за 20% от сърдечно-съдовите заболявания в световен мащаб и призовават всички потребители на тютюн да се откажат и да избегнат сърдечен удар, подчертавайки, че пушачите са по-склонни да получат остро сърдечно-съдово заболяване в по-млада възраст, отколкото непушачите.
Само няколко цигари на ден, случайно пушене или излагане на вторичен дим увеличават риска от сърдечни заболявания. Но ако потребителите на тютюн предприемат незабавни действия и се откажат, рискът от сърдечни заболявания ще намалее с 50% след една година непушене.
Докладът също така показва, че бездимният тютюн е причина за исхемична болест на сърцето, а електронните цигари повишават кръвното налягане, увеличавайки риска от сърдечно-съдови заболявания.
Освен това високото кръвно налягане и сърдечните заболявания увеличават риска от тежък COVID-19. Неотдавнашно проучване на СЗО установи, че сред хората, умиращи от COVID-19 в Италия, 68% са имали високо кръвно налягане, а в Испания 43% от хората, които са развили COVID-19, живеят със сърдечни заболявания.
Включете се в инициативите на нашите палтньори, научете повече за ползата от спирането на тютюнопушенето!
От нас зависи: Да защитим правата си!
Пътеводител за възможностите за защита гражданските права на обществени места, където се пуши -
 
Регионална здравна инспекция – Силистра
Дирекция „Обществено здраве“