16 – 22 септември 2020 г. Дни на безопасността на пътя

11/9/2020
 
16 – 22 септември 2020 г.
 Дни на безопасността на пътя
„Остани жив! Пази живота!“
 Европейска седмица на мобилността
на тема „Чиста мобилност за всички“
под мотото „Избери как да се придвижваш“
От 16 до 22 септември ежегодно се провежда „Европейската седмица на мобилността“, която се реализира с Европейската комисия и Генералната дирекция „Мобилност и транспорт“. От българска страна национален координатор на кампанията е Министерство на вътрешните работи и Министерство на околната среда и водите. В основата на инициативата е заложен принципа за насърчаване на устойчива градска мобилност, водеща до намаляване на замърсяването на въздуха, шумово замърсяване, задръствания, пътно-транспортни произшествия и здравословни проблеми.
  По света има толкова много пътища. Малки павирани улички, широки булеварди и магистрали, които могат да Ви отведат до работа, вкъщи, на гости или на почивка. Всеки ден Вие избирате накъде да тръгнете. Но преди да направите това, спомнете си, че по който и път да поемете – ЖИВОТЪТ е с предимство.
 
Призоваваме всички участници в движението да преосмислят поведението си на пътя. Бихме искали да ви покажем как можете да намалите опасностите в пътния трафик и да увеличите собствената си безопасност, независимо дали пътувате с кола, мотоциклет, велосипед, електро-скутер или пеша.
 
Ако всеки направи малки промени в поведението си на пътя, за да намали собствения си риск и този на другите участници в движението, можем да постигнем много заедно.
Подкрепете кампанията, като дадете своя залог.
Споделете залога си в своите акаунти в социалните медии
с #roadpolsafetydays и @roadpol_eu.
 
 
Отпечатайте обещанието си. Изтегли тук.
Кажете на всички, които познавате за Дните за безопасност на ROADPOL 16-22 септември.
 
 
 
Всяко действие, което предприемете за насърчаване на пътната безопасност, може да бъде регистрирано. Използвайте онлайн формата на този сайт, за да изпратите вашето събитие.
 
ПРЕПОРЪКИ ЗА ПЪТНА БЕЗОПАСНОСТ
 
Шофирайте отговорно за работа!
Безопасността
Безопасността на пътното движение се определя от непрекъснатото взаимодействие и взаимното влияние на три основни фактора:
• човешкият фактор – участниците в движението;
• техническият фактор – пътните превозни средства (ППС);
• и околната среда – пътната обстановка.
Подложете на преоценка Вашето физическо и психическо състояние, преди да се качите зад волана. Умората, стресът или гневът могат да Ви подтикнат към рискове, които иначе не бихте поели. Шофирайте само когато се чувствате уверени в себе си и преценявате, че можете да се справите с пътната обстановка.
Основна роля и обединяващо звено се явяват участниците в движението, пряко – в качеството си на водач, пътник или пешеходец, и косвено – при поддържането на техническата изправност на ППС и на пътната обстановка.
Как да шофираме отговорно?
1. Спазвайте правилата за движение по пътищата.
Както водачите, така и пешеходците трябва да спазват правилата за движение по пътищата. Пешеходците трябва да пресичат на указаните за тази цел места, да се оглеждат преди пресичане и да не застрашават движението по пътя.
2. Карайте внимателно, нарушенията водят до много жертви.
Съобразете скоростта и се концентрирайте върху шофирането, за да можете да реагирате адекватно при необходимост.
Следете обстановката, движете се безопасно. Отстранете нещата, които Ви разсейват: телефон, цигари, храна и други. Повишете вниманието си в зоните, където пресичат или играят деца, тъй като те не осъзнават опасностите и действат рисковано.
3. Научете децата как трябва да се движат по пътищата.
Изключително важно е с личния си пример да показваме на децата какво трябва да бъде поведението им на пътя. От нас зависи да ги научим да се движат безопасно, за да могат да избегнат рискови за живота им ситуации.
4. Използвайте обезопасителни средства.
Коланите спасяват живот. Те са най-ефективното средство за безопасност на водачите и пътниците в превозните средства. Не използването на предпазни колани всяка година отнема животи и оставя хиляди хора инвалиди. Поставянето на предпазен колан може да повиши с 40 до 60 процента шанса за оцеляване при ПТП. Много е важно водачът, който отговаря за живота и здравето на пътниците, да им напомни за поставянето на коланите. Децата трябва да използват предвидените за възрастта обезопасителни средства.
 
Полезна информация:
 
НА ПЪТЯ ЖИВОТЪТ Е С ПРЕДИМСТВО!
 
 
 
РЗИ - Силистра
Дирекция „Обществено здраве“