21 НОЕМВРИ – МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН БЕЗ ТЮТЮНОПУШЕНЕ!

20/11/2019
„СПРИ СЕГА ЗА ПО – ДОБРО ЗДРАВЕ УТРЕ“
21 НОЕМВРИМЕЖДУНАРОДЕН ДЕН БЕЗ ТЮТЮНОПУШЕНЕ!
По традиция този ден е третия четвъртък на месец ноември. В тази връзка, чрез него се призовава всеки пушач да се опита да положи началото на отказване от тютюнопушене в името на собственото си здраве, както и здравето на близки и приятели, които присъстват в обкръжението му като пасивни пушачи.
Според данни от „Здравния профил за България“, 2017г. - /https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/state/docs/chp_bulgaria_bulgarian.pdf/, по данни на Европейската комисия, разпространението на тютюнопушенето сред българското население е най- високо в ЕС и е почти седем процентни пункта над средното за ЕС: не по-малко от 28% от възрастното население, вкл. повече от един на всеки трима (35%) мъже, пушат ежедневно. Равнищата на тютюнопушене сред младежите са сходни: разпространението на тютюнопушенето сред 15-годишините момчета е второто най-високо в ЕС (21 %, след Хърватия), като 30 % от 15-годишините момичета (най-високото равнище в ЕС) – са редовни пушачи.
Какви са ползите, ако Вашият дом е без тютюнев дим?
Домовете без тютюнев дим защитават възрастните и децата, които са особено уязвими по отношение на вторичния тютюнев дим, например страдащите от астма или възрастни със сърдечни заболявания или хронични белодробни заболявания.  Дом без тютюнев дим, в който на никого не е позволено да пуши вътре в помещенията по което и да било време и при каквито и да било обстоятелства, е по-ефективен в защитата на децата от излагане на вторичен тютюнев дим, отколкото ако има само частични ограничения. Допълнително намаляване на излагането на вторичен тютюнев дим е постижимо, като не се пуши в автомобилите и в други частни превозни средства в присъствието на деца и непушачи.
Какво мога да направя, за да откажа тютюнопушенето?
Има редица неща, които пушачите могат да направят, за да увеличат шансовете си за успешно отказване. Един от начините е, като  използват комбинация от фармакологична и поведенческа подкрепа. Поведенческата подкрепа включва например помощ относно практическите стратегии за управление на стреса, прекратяване на зависимостта, насоки за прилагане на никотин заместваща терапия, както и за справяне с глада и симптомите на абстиненция. Този вид подкрепа може да бъде оказана лично или по телефон, чрез интернет https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/bg/bg-12-ways/second-hand-smoke   и др.
Подкрепа при отказване от тютюнопушенето можете да намерите, ако посетите консултативния кабинет за отказване от тютюнопушене (ККОТ) в РЗИ–Силистра, ул. „Петър Мутафчиев“, № 82, кабинет 211, телефон за връзка - 086 816 140.
Със същата цел можете да използвате и Националната телефонна линия  070010323
Стъпки за отказване от тютюнопушенето: изтегли брошурата
Краткосрочни и дългосрочни благоприятни последици за здравето, наблюдавани след отказване от тютюнопушенето.
  • След 20 минути сърдечната дейност се забавя , а кръвното налягане се понижава.
  • След 12 часа нивото на въглеродния оксид в кръвта се нормализира, повишава се съдържанието на кислород.
  • След 2 седмици кръвообращението се подобрява.
  • След 3 до 9 месеца кашлицата, хриповете и затрудненото дишане намаляват, а работата на белия дроб се подобрява.
  • След 1 година рискът от сърдечно-съдово заболяване ще е спаднал наполовина.
  • След 5 години рискът от сърдечен инфаркт става два пъти по-малък от този на пушачите.
  • След 10 години рискът от рак на белия дроб намалява два пъти в сравнение с този на пушачите.
  • След 15 години рискът от сърдечен инфаркт става толкова нисък, колкото е при човек, който никога не е пушил.
Американска организация за борба с рака – от  www.cancer.org
Други ползи от спирането на цигарите:
  • Ще се спасите от финансовото бреме на цигарите.
  • Ще бъдете по-продуктивни в работата си и по-рядко ще отсъствате поради заболяване.
  • Ще се повиши Вашето самочувствие – изпълнили сте свое важно решение, станали сте независим от цигарите!
 
Спри сега за по-добро здраве утре!
Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2014-2020 г. подкрепя здравословния начин на живот на младите хора и в рамките на програмата обявява Националният ученически конкурс Посланици на здравето“. Целта му е превенция на поведенческите рискови за здравето фактори, свързани с нездравословното хранене, ниската физическа активност, злоупотребата с алкохол и тютюнопушене. С регламента за конкурса можете да се запознаете на електронен адрес:
 
 
 
21 ноември 2019г.
------------------------------------------------------------------
Регионална здравна инспекция – Силистра
Дирекция „Обществено здраве“