7 ноември – Европейски ден на радона

12/11/2019
 
 
 
Радонът е естествен радиоактивен газ и присъства в природата, независимо от човешката дейност. Той се образува непрекъснато при разпадането на урана в почвата, скалите и водата и постъпва във въздуха. Радонът бързо се разпада на радиоактивни частици, които се отлагат по прашинките, носещи се във въздуха, вдишват се и така постъпват и се отлагат по дихателните пътища и белите дробове. Основната опасност от радона е повишен риск за рак на белия дроб.Радонът е невидим, без мирис и вкус и може да се измери само със специална апаратура.
Концентрацията на радон в сгради е значително по-голяма отколкото на открито. Облъчването на човека с радон се извършва предимно в затворени помещения. В приземните и по-ниските етажи концентрацията на радон е по-висока. Нивата на радон се променят непрекъснато, както през различните сезони, така и през различните части на денонощието.
Министерският съвет с Решение № 55/01.02.2018 г. прие Стратегия за намаляване на риска от облъчване от радон 2018-2027 г. и Национален план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон 2018-2022 г. Целта е да бъде създадена радонова карта на България, която да дава информация за това къде в страната има повишено съдържание на радон. Тази информация ще е полезна и при изграждането на нови сгради.
Във връзка с изпълнение на дейности по Национален план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон 2018-2022 г., през 2019 г. приключи провеждането на представително Национално проучване (за периода от 20.09.2018 г. до 20.09.2019 г.) за наличието на радон в 16 бр. жилища, с констатирани високи стойности от предходни проучвания. Участниците в проучването ще бъдат уведомени за резултатите от измерването на обемната активност на радон в жилищата им и съответно за мерки, които е желателно да приложат за намаляване на риска от радон.  
Във връзка с извършване на дейности по Национален план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон 2018-2022 г., Националният координационен съвет утвърди провеждане през 2020 г. на измервания на обемната активност в жилищни сгради за цялата област Силистра.