15 ноември – Международния ден без тютюнопушене

14/11/2018
 
 
 
 
Всяка година, третият четвъртък на месец ноември се отбелязва Международният ден без тютюнопушене. Тази година този ден се провежда под мотото „Защо светът да е сив, като може да е цветен?. По традиция на този ден се отправя призив към всеки пушач, да се опита да положи началото на отказване от тютюнопушене в името на собственото си здраве, както и на здравето на близки и приятели, част от обкръжението му като пасивни пушачи. Тютюнопушенето е основен или потенциращ рисков фактор за възникването на редица онкологични заболявания. Рискът от появата на рак на белия дроб при пушачите е 25 пъти по-висок.
Защо тютюнопушенето е високо-рисков фактор за онкологично заболяване?
Тютюнопушенето е изключително опасен за здравето навик, широко разпространен в целия свят. Според данни на СЗО пушачите възлизат на 1,1 милиарда - на възраст над 15 и повече години. Общият брой на смъртните случаи, свързани с тютюнопушенето е 7 милиона годишно.
Известно е, че тютюнопушенето е една от водещите причини за високия риск от онкологични заболявания. Тютюнът безкомпромисно “разрушава” човешкото здраве и оказва пагубни последици върху всички органи и системи на организма.
Цигареният дим - нещо на пръв поглед безобидно нещо, с което сме свикнали, заобикалящо ни навсякъде, често свързано с удоволствие, дори и начин за приятно прекарване на свободното време, всъщност е една илюзия. Зад димната завеса, се крие коктейл от разнообразни отровни и радиоактивни вещества, чийто брой достига 4000. Ето най-известните от тях: никотин, катран, полоний, радий, олово, амоняк, ацетон, нафталин, бензопирени, въглероден двуокис, карбон моноксид, нитрозамин, и много други.
От началото на употреба на тютюневи изделия до появата на раково заболяване могат да изминат 20-25 години. Този срок може да бъде по-кратък или по-дълъг в зависимост от индивидуалните особености на организма, възрастта на пропушване, продължителността на пушене, броят на изпушените цигари, съдържанието на никотин и катран в употребяваните цигари, дълбочината на всмукване на дима, броят на вдишванията при изпушване на една цигара, времето, за което се изпушва една цигара, повторното запалване на полуизпушена цигара, каква част от цигарата се изпушва и др.
 
  • Рак на белите дробове
Белодробният карцином - е едно от най-често срещаните злокачествени заболявания. Около 9 от всеки 10 случая на белодробен рак се дължат на употребата на тютюн. Боледуват и умират повече мъже отколкото жени, но в последните години нараства заболеваемостта от белодробен рак при жените, успоредно с увеличаване на употребата на тютюн при тях. Обикновено заболяването засяга лица на възраст над 40 години.
  • Рак на панкреаса (задстомашна жлеза)
Установена е по-висока честота на рака на задстомашната жлеза при пушачи, като важен фактор е активното пушене – над една кутия дневно, в продължение на години.
  • Рак на гърлото, устната кухина (бузи, език, устни)
С по-голяма честота се наблюдава при пушачите на пура, лула, пушене без вдишване и при дъвченето на тютюн. Рак на гърлото се развива по-често при пушачи на цигари, поради по-дълбокото вдишване на дима, по-често при мъжете (4:1) отколкото при жените (5:1).
  • Рак на пикочния мехур и бъбреците
Крайните отпадни продукти, т.нар. тютюневите канцерогени, които се изхвърлят чрез урината, водят до увеличение на случаите на ракови новообразувания на тези органи.
  • Рак на гърдата
При жените се среща в по-голям процент при пушачки спрямо останалите жени. Особено при такива, запалили първата си цигара преди започване на менструацията.
  • Развитието на рак на кръвта
Рискът от левкемия нараства при хора, злоупотребяващи с тютюн.
Тютюнопушенето също така увеличава риска от рак на хранопровода, черния дроб, стомаха, яйчниците, шийката на матката и др.
 
Профилактиката на раковите заболявания,
причинени от употребата на тютюневи изделия е
ОТКАЗВАНЕ ОТ ТЮТЮНОПУШЕНЕ!

 
Ако Ви е нужна  подкрепа при отказване от тютюнопушенето можете да посетите консултативния кабинет за отказване от тютюнопушене в РЗИ–Силистра, ул. „Петър Мутафчиев“, № 82, кабинет 211,
телефон за връзка - 086 816 140.
 
 
РЕГИОНАЛНА  ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ – СИЛИСТРА
ДИРЕКЦИЯ „ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ“
13.11.2018г.