Дейност на дирекция "Обществено здраве" през месец март 2018 г.

12/4/2018

І. Текущ здравен контрол.
 
1.  Текущи проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти и стоки със значение за здравето на човека и на дейности със значение за здравето на човека.
През месец март здравните инспектори от дирекция „Обществено здраве” са извършили общо 423 проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти и стоки със значение за здравето на човека и на дейности със значение за здравето на човека.
 
2.  Мониторинг на води за питейно-битови цели (препратка към табл.)
 
3.  Контрол на бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води:
3.1. Систематичен здравен контрол на пуснатите на пазара бутилирани води.
През месец март здравните инспектори от дирекция „Обществено здраве” са извършили 15 проверки на пуснатите на пазара бутилирани води. Несъответствия не са констатирани.
 
4. Мониторинг на води от плувни басейни.
Изследвани са 2 проби води по микробиологични и химични показатели. Отклонения от изискванията са установени при 1 от пробите по показатели „нитрити“, „микробно число“ и „общ коли титър“. Издадено е предписание за привеждане на водата от плувния басейн в съответствие с изискванията на Инструкция № 34 на МЗ за хигиената на спортните обекти и екипировка.
 
5. Контрол на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места, обособени работни места и открити обществени места, съгласно Закона за здравето.
През месец март инспекторите от дирекция „Обществено здраве” са извършили общо 134 проверки за спазване на забраните относно тютюнопушенето, съгласно чл. 56 и 56а от ЗЗ.
 
6.  Насочен здравен контрол.
През месец март в РЗИ-Силистра са постъпили 2 жалби, които са препратени по компетентност до други ведомства.
 
7.  Административно-наказателна дейност.
През месец март за допуснати нарушения на санитарно-хигиенните изисквания са връчени 10 предписания. Съставени са два акта за установяване на административни нарушения.
 
8. Административни услуги.
9.1. Вписани обекти в регистъра на ООП: 2 бр;
9.2. Извършени промени в данните и обстоятелствата, вписани в регистъра на обектите: 1 бр;
9.3. Издадени хигиенни становища за държавна приемателна комисия: 3 бр;
9.4. Изготвени здравни оценки на седмичните разписания на учебните занятия: 2 бр.
 
10. Дейност на експертниясъвет по здравно-техническа експертиза
10.1. Издадени здравни заключения за оценка на инвестиционен проект: 7бр;
10.2. Издадени здравни заключения за съгласуване на ПУП:  2 бр
10.2. Издадени становища пооценканасъответствиетонаинвестиционнипроекти и ОВОС поисканенаекспертниясъветнаодобряващатаадминистрация: 2бр;
 
11.  Участия в общински експертни съвети – 3 бр.
 
12.  Участия в държавни приемателни комисии – 2 бр.
 
ІI. Дейности по профилактиката на болестите и промоцията на здравето.
 
1.  Дейности по програми
1.1.Дейности по Национална програма за превенция  на хроничните незаразни болести /2014 – 2020 г./.
1.1.1. На 13.03.2018 г. в ПМГ „Св. Климент Охридски“ гр. Силистра, експертите от РЗИ – Силистра, дирекция „Обществено здраве“ проведоха мероприятие сред 17 ученици от 11 клас на тема: „Здравословно хранене. Затлъстяването – ново бедствие на 21 век“. На желаещите средношколци беше измерено съотношението на телесните мазнини и ИТМ с анализатор за измерване на телесните мазнини. Предоставени бяха   здравно-образователни материали по темата.
1.1.2. На 14.03.2018 г. в ДГ „Ян Бибиян“ гр. Силистра, експертите от РЗИ – Силистра, дирекция „Обществено здраве“ проведоха мероприятие сред 20 деца на тема: „Здравословно хранене“.
1.1.3. На 12.03.2018 г. в СУ „Дръстър“ гр. Силистра, експертите от РЗИ – Силистра проведоха мероприятие сред 23 ученици от 7 клас на тема: „Видове наркотични вещества и тяхното въздействие върху младия организъм“. На желаещите ученици беше извършена демонстрация с алко-нарко очила, които пресъздават виждане след употребата на стимуланти и алкохол от 1,2 до 1,5 промила в кръвта, както и какъв е ефекта върху човешките способности. Предоставени бяха  здравно-образователни материали по темата.
1.1.4. На 27.03. 2018 г. в ОУ „Св.св.Кирил и Методий“ - гр. Силистра беше прожектиран филма на МЗ на тема:  „Какво /не/ знам за пубертета“, сред 16 ученици от 4 клас. Експерти от дирекция „Обществено здраве“ запознаха аудиторията от ученици на прага на пубертета с физическите изменения и психологическите промени, които (ще) съпътстват съзряването им. Експертите разясниха важността от споделянето на преживяванията, свързани с многото промени по време на пубертета с най-близките – родители, братя и сестри, приятели. По време на лекцията експертите обсъдиха с учениците как да си изработят здравословен начин на живот и тяхната собствена отговорност за личната  хигиена. Бяха разпространени ЗОМ по темата.
1.2. Дейности по Национална програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България / 2017 – 2020 г. /.
1.2.1. По повод 24 март – Световен ден за борба с туберкулозата беше реализирана кампания със следните дейности:
  • Експерти от дирекция „Обществено здраве“ проведоха среща с д-р Мирена Сапунджиева, началник на отделението по пневмология и фтизиатрия към МБАЛ – гр. Силистра във връзка с проведена „Седмица на отворени врати за скрининг на риска от туберкулоза в Пневмо-фтизиатричното отделение на болницата в гр.Силистра“ .
  • На сайта на РЗИ бяха публикувани здравно-образователни материали: „24 март – Световен ден за борба с туберкулозата“ и „Епидемиологични данни за заболеваемостта от туберкулоза в област Силистра от 2004 г. до 2017 г.“
  • В сградата на РЗИ беше оформено тематично табло под мотото: „Търсят се: Лидери за свят без туберкулоза“.
  • На 19.03.2018 г. бяха проведени две мероприятия в с. Средище: в ПГМСС „Н.Й.Вапцаров“ сред 37 средношколци и в ОУ „Цанко Церковски“  сред 34 ученици. Учениците от двете училища имаха възможност да изслушат лекция на тема: „Туберкулоза – рискови фактори и начини за предпазване“, илюстрирана с помощта на мултимедийна презентация. Мероприятието повиши здравната информираност по темата туберкулоза, като в хода на двете информационни събития ученици и преподаватели бяха запознати с начините за заразяване, признаците на заболяването и дейностите по профилактика на туберкулозата. Бяха предоставени ЗОМ по обсъжданите теми.
1.3.Дейности по Националния план за действие за осъществяване на политиката за психично здраве на Република България
1.3.1.   На 06.03.2018 г. в ПМГ „Св.Климент Охридски“ – гр. Силистра сред 38 ученици от 8 клас и на 12.03.2018 г. в ЕГ „Пейо Яворов“ – гр. Силистра сред 22 осмокласници бяха проведени мероприятия на тема:  „Агресия. Начини за справяне“. В хода на двете информационни събития осмокласниците  бяха запознати с видовете агресия, какво е характерно за склонните към агресия ученици, как да се справят и към кого да се обърнат за помощ при преживяно насилие. Предоставени бяха ЗОМ по темата.
 
1.4.Дейности по Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН (2016 – 2020 г.)
1.4.1.   На 13.03.2018 г. в ООС „Младост“ – гр. Силистра сред 26 ученици и на 26.03.2018 г. в ЕГ „Пейо Яворов“ – гр. Силистра сред 22 ученици бяха  проведени здравно-образователни лекции   на тема: „Болести предавани по полов път - да се предпазим, а не да се лекуваме“  с помощта на мултимедийна презентация. Обучението повиши здравната информираност на учениците, с цел превенция на заразни и полово предавани болести. Бяха предоставени ЗОМ по темата.
1.5. Дейности по околна среда и здраве
1.5.1. По повод 22 март – Световен ден на водата бяха проведени следните дейности и мероприятия:
  • Беше изготвена презентация на тема: „ВОДАТА – основа на живота и доброто здраве“.
  • На сайта на РЗИ-Силистра беше поместена информация във връзка със Световния ден на водата – 22 март.
  • На 22.03.2018 г. в ПГПТ – гр. Силистра сред 25 ученици от 10 клас беше проведено мероприятие на тема: “ВОДАТА – основа на живота и доброто здраве“ с помощта на мултимедийна презентация. Лекцията повиши информираността на средношколците по отношение на питейната вода като жизнено важен ресурс и определящ фактор за опазване здравето на хората.
На сайта на РЗИ – Силистра беше публикувана информация и снимков материал от проведени мероприятия през месец март 2018 г.
 
2.  Методична помощ.
2.1. Оказана беше методична помощ на 20 медицински специалисти  за изготвяне на схемите за анализ на здравословното състояние на децата и учениците за 2018 година.
2.2. През м. март 2018 г. 1 лице  посети КООТ и беше консултирано по теми, свързани с отказ от тютюнопушене.
 
 
 
 
 
 Д-р Пламен Илиев
Директор на Дирекция „Обществено здраве“