24 март - Световен ден за борба с туберкулозата

21/3/2018
 
По данни на Световната здравна организация (СЗО) през 2016 г. - 10.4 милиона души са се разболели от туберкулоза и 1,8 милиона са починали от болестта. Над 3 милиона не достигат до здравни грижи. Голяма част от тях живеят в света на най-бедните и най-уязвимите общности, застрашени от туберкулоза. На висок риск от туберкулоза са изложени мигранти, хора търсещи убежище, проституиращи, лица употребяващи наркотици, лица от ромската общност и др.
 
Въпреки значителния напредък през последните десетилетия в борбата с туберкулозата, тя продължава да бъде едно от водещите заболявания, причиняващо продължително боледуване и смърт. По експертна оценка на СЗО над 4 500 лица на ден загубват живота си от болестта. Появата на мултирезистентна туберкулоза (MDR-TB) представлява сериозна заплаха за здравето и би могла да увеличи риска, постигнат в борбата срещу заболяването.
 
СЗО насочи вниманието на правителствата и гражданското общество за обединяване на усилията за постигане на стратегията за края на епидемията от туберкулоза, включително действия за справяне със стигмата, дискриминацията, маргинализацията и преодоляване на пречките за достъп до здравни грижи.
 
Ликвидирането на епидемията до 2030 г. е сред здравните цели на новоприетите Цели на устойчивото развитие.
 
В България през последните десет години се  наблюдава тенденция за намаляване на заболеваемостта от туберкулоза от 39.1 на 100 хил. за 2006 г. до 21.3 на 100 хил. за 2016 г. За област Силистра данните за 2016 г. сочат заболеваемост от 19,43 на 100 хил. Намаляването й се дължи на предприетите координирани  дейности за превенция и контрол на туберкулозата на национално и регионално ниво и съвместните действия на Министерство на здравеопазването, специализираните лечебни заведения и РЗИ.
 
Туберкулозата е лечимо заболяване, стига да бъде открита навреме и да бъде проведено качествено лечение, съобразено с международните стандарти. В нашата страна диагностиката, лечението и профилактиката са безплатни за всички, които се нуждаят, независимо от техния здравноосигурителен статус.
 
Световният ден за борба с туберкулозата през 2018 г. се провежда под мотото: „Търсят се: Лидери за свят без туберкулоза“. Темата на мотото се фокусира върху поемането на ангажимент за контрол върху разпространението на туберкулозата на всички нива, от национално до местно, с участието на всички ръководни кадри с административна, здравна и политическа  ангажираност, от кметовете на населени места и общини, управителите на лечебни заведения, депутати и лидери на гражданското общество,  до хората,  засегнати от туберкулоза, лекарите  или специалистите по здравни грижи. Всички те могат да бъдат лидери в усилията за ограничаване разпространението на туберкулозата в страната, в т.ч. и на мултирезистнетните форми на заболяването.
 
По данни на Д-р Мирена Сапунджиева, началник на ПФО при МБАЛ-Силистра от 2009 г. с финансовата подкрепа на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария, в ПФО ежегодно се провеждат кампании  „Дни на отворени врати”.  Тази година инициативата  „Дни на отворени врати”се проведе в периода от 06-12 март. Обхванати са 53 лица, от които е открит един нов случай на белодробна туберкулоза и един на латентна туберкулозна инфекция. Инициативата „Дни на отворени врати” е доказала своята ефективност за повишаване на обществената информираност, относно заболяването, както и за предоставяне на свободен достъп до специализиран медицински преглед от специалист по белодробни болести и фтизиатрия, както и за извършване на проба Манту и/или рентгеноскопия на бял дроб.
 
 
  
 
 
РЗИ – Силистра