Световен ден за борба с болестта на Алцхаймер - 21 септември

20/9/2017
 
 
21 септември се отбелязва като Световен ден на болните от Алцхаймер. Този ден се чества ежегодно от 1994 г. по инициатива на Международната организация за борба с болестта на Алцхаймер. Болестта на Алцхаймер е най-честата причина за деменция. Тя обхваща около 70 процента от случаите. По последни данни, страдащите в света са 47,5 милиона. Според доклад на Световната здравна организация (СЗО) всяка година се регистрират 8,7 милиона нови случаи на деменция. Изчислено е, че в Европейския съюз 6,4 милиона живеят с деменция.
 
В България няма точна статистика, но специалистите твърдят, че те са най-малко 100 000.
 
Деменцията се причинява от различни мозъчни заболявания, които засягат паметта, мисленето, поведението и способността за изпълнение на ежедневните дейности. Тя е една от основните причини за инвалидност и зависимост при възрастните хора и оказва физическо, психологическо, социално и икономическо въздействие върху болните, върху техните семейства и върху лицата, полагащи грижи, както и върху обществото като цяло. СЗО апелира, че трябва да се увеличат усилията в посока на по-ранно откриване на деменцията и осигуряване на интегрирани здравни и социални грижи, разработване на национални стратегии, планове и програми в областта на деменциите.
 
На 29 май 2017 г. 194 страни на СЗО по време на 70-ата Световна здравна асамблея в Женева приемат „Глобалният план за действие за реакцията на общественото здраве срещу деменцията 2017-2025“. Планът подкрепя спешното послание, че страните трябва да разработят практически и амбициозни национални стратегии. Само 29 от общо 194 държави-членки на СЗО вече са разработили план за деменция.
 
Тази болест е сред най-разпространените през ХХІ век. Лечението, започнато в ранна фаза, е най-ефективно.
 
Болестта на Алцхаймер може да е с ранно начало на 50-65-годишна възраст или с късно, след 65-годишна възраст. Средната продължителност на заболяването е 10-12 години.
 
Заболяването има 3 основни стадия, всеки от които с продължителност между 1 и 3 години: лек стадий на амнезия, когато засегнатият може да води все още независим начин на живот, умерен или дементен стадий, при който се появява видимо ограничение в ежедневните навици и уменията на болния и възниква нуждата от грижа и надзор и последен стадий, когато има силна изразена безпомощност и зависимост от другите.
 
Рискът да се развие деменция нараства пропорционално с възрастта. Последствията от болестта на Алцхаймер са сериозни за индивида. Човек, болен от Алцхаймер, изисква постоянна грижа за елементарните му нужди.
 
Първите симптоми за това, че съществува някакъв проблем, са неспособността на пациента да намира правилните думички при общуване, затруднения с организирането на транспорта или при ползването на телефон, необходимостта от помощ при пазаруване. На по-късен етап се стига до пълна загуба на паметовите, езиковите и двигателните способности.
 
 
 
 
РЗИ – Силистра
Дирекция „ОЗ“