НА 21 МАЙ ИЗРАЗЯВАМЕ СЪПРИЧАСТНОСТТА СИ СЪС ЗАСЕГНАТИТЕ ОТ ХИВ ПОД МОТОТО „ЗАЕДНО ДА СПРЕМ СПИН!“

19/5/2017

Международният Ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН традиционно се отбелязва в третата неделя на месец май. Денят е повод хората от различни страни да заговорят за СПИН.  На този ден през тази година са мобилизирани общо 1 200 неправителствени организации, работещи по въпросите на ХИВ и СПИН в общо 115 държави. В продължение на 34 години Денят се чества ежегодно, като в света се провеждат десетки хиляди бдения, възпоменания, чайни церемонии, помени в храмове и мирни шествия.  Денят за съпричастност е важен знак за солидарност по всички континенти и символизира надеждата за новите поколения.

СПИН продължава да опустошава човешките общности навсякъде по света и третата неделя на месец май е начин заинтересованите публично да изразят скръбта си за своите близки, починали от СПИН и да настояват правителствата да заявявят по-ясни ангажименти в борбата срещу пандемията. В по-малките населени места Денят е повод да се повиши чувствителността към проблема СПИН, толерантността, доброволчеството и даренията за АНТИСПИН каузата. В по-големите градове на този ден видимо се събира разнообразен спектър от хора, загрижени и работещи по проблема. И в двата случая събитието създава усещане за солидарност и привлича вниманието на медиите.

Международният символ на внимание и подкрепа към хората, живеещи с ХИВ/СПИН е червената панделка. Тя е създадена в САЩ през 1991 г. от група художници, нарекла се “Visual AIDS “. Тя е и знак на обединените усилия на хората по света в общата борба срещу „ чумата на 20 и 21 век”. Червеният цвят на панделката едновременно символизира любовта и кръвта, но е и предупреждение да не се пренебрегва едно от най-големите предизвикателства на нашето време. Носенето на червената панделка е прост и същевременно въздействащ знак, чрез който се предизвикват стереотипното мислене и предразсъдъците по отношение на ХИВ/СПИН. За първи път слага червена панделка при публична изява Джеръми Айрънс по време на музикалните награди „Тони” през 1991г. През годините тя е станала изключително популярен символ на различни инициативи и организации за борба с ХИВ/СПИН.

Денят за съпричастност с жертвите на ХИВ/СПИН по света се отбелязва с разнообразни инициативи като панахиди сред християнските общности, панаири на здравето и образователни семинари.

В Деня за съпричастност в САЩ, Австралия, Република Южна Африка и на други места се построява огромен „юрган“ (AIDS Memorial Quilt), направен от предмети, които представляват скъпи спомени за семействата на починалите от СПИН. През 2000 г. юрганът е тежал около 54 тона и се е състоял от 44 000 предмета. Предметите, напомнящи за загиналите, обикновено са дънки, тениски, шапки, униформи и якета на починалите, но също така могат да бъдат коса, значки, награди, топки за боулинг, перли, ключове за автомобили и др. Идеята за юргана принадлежи на АНТИСПИН-активиста Клийв Джонс, който през 1985 г. на възпоменателно шествие в Сан Франциско е накарал близките на починалите да изпишат имената им върху плакати, които впоследствие били окачени на стената на федералната сграда в калифорнийския град. 

До 16 май 2017 г. 2 556 лица са ХИВ-позитивни в България. От началото на 2017 г. са регистрирани 82 ХИВ-серопозитивни лица.

В секторите за лечение се проследяват общо 1 212 души с ХИВ към 30 април 2017 г., като 1 060 от тях получават съвременно антиретровирусно лечение. Министерство на здравеопазването ежегодно осигурява финансови средства за закупуването на антиретровирусни лекарства за всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН. По данни на секторите за лечение на пациенти с придобит имунен дефицит в страната починалите с ХИВ/СПИН през 2016 г. са 22 лица, а общо от 1986 г. броят на починалите е вече над 1000.

Министърът на здравеопазването през юни 2016 г. утвърди Методическо указание за антиретровирусно лечение на ХИВ-позитивни лица, което е съобразено изцяло с препоръките на Световната здравна организация за включване на лечение на всички открити ХИВ серопозитивни лица, при съгласие от тяхна страна.

За област Силистра данните за извършени изследвания за ХИВ през последните две години сочат следното:

  • През 2016 г. в микробиологичната лаборатория на РЗИ-Силистра са извършени 860 изследвания за ХИВ с бърз тест и 331 серологични изследвания по ELISA. Общо в микробиологичните лаборатории на територията на област Силистра за 2016 г. са изследвани - 1015 лица, от тях - 386 бременни жени, 89 лица на хемодиализа, 85 лица по медицински показания, 12 лица болни от туберкулоза, 8 лица след професионална експозиция  и 435 по други причини.
  • До април 2017 г.  изследвани за ХИВ в РЗИ-Силистра са 13 пациенти на МБАЛ-Силистра, а 2 лица са изявили желание за изследване с бърз тест. За същия период общо изследвани в микробиологичните лаборатории на област Силистра са 139 лица.

От Националната референтна лаборатория по ХИВ гр. София през 2016 и 2017 г. са съобщени два потвърдени случая на ХИВ на жители на област Силистра.

За да се освободим от страха и объркването, свързани с болестта, за да се предпазим и да останем здрави, е необходимо да се образоваме относно ХИВ и СПИН.

 

 

 
 
РЗИ- Силистра
Дирекция „Обществено здраве“