Дейност на дирекция "Обществено здраве" през месец октомври 2016 г.

8/11/2016

І. Текущ здравен контрол.
 
1.  Текущи проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти и стоки със значение за здравето на човека и на дейности със значение за здравето на човека.
През месец октомври здравните инспектори от дирекция „Обществено здраве” са извършили общо 344 проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти и стоки със значение за здравето на човека и на дейности със значение за здравето на човека.
 
2. Мониторинг на води за питейно-битови цели:
2.1. От централно водоснабдяване.
През месец октомври са изследвани са 17 проби,  взети от централната водопроводна мрежа в 13 населени места в областта. При извършените анализи по химични и микробиологични показатели, във връзка с  постоянния мониторинг на питейни води, не са констатирани отклонения от нормите.  
2.2. От ведомствени водоизточници.
През месец октомври са извършени изследвания на 4 проби води от ведомствени водоизточници. При извършените анализи по химични и микробиологични показатели, във връзка с  постоянния мониторинг на питейни води, не са констатирани отклонения от нормите. 
2.3. От местни водоизточници (гравитачни чешми)
По постоянния мониторинг са извършени изследвания на 3 проби води по химични и микробиологични показатели. Отклонения от нормите са констатирани при две от пробите по химичен показател ”нитрати”. Издадени са  две предписания на кметовете на съответните населени места за поставяне на информационни табели на чешмите - водата да не се ползва за питейно-битови цели.
 
3.  Мониторинг на води от плувни басейни.
Изследвани са 4 проби води по микробиологични и химични показатели. Отклонения от изискванията са установени при 3 от пробите по показатели „амоняк”, и „нитрити”. Издадени са 3 предписания за привеждане на качеството на водите в съответствие с изискванията на Инструкция № 34 на МЗ за хигиената на спортните обекти и екипировка.
 
4. Контрол на забраната за тютюнопушене на закрити обществени места, обособени работни места и открити обществени места, съгласно Закона за здравето.
През месец октомври инспекторите от дирекция „Обществено здраве” са извършили общо 106 проверки за спазване на забраните относно тютюнопушенето, съгласно чл. 56 и 56а от ЗЗ.
 
5. Насочен здравен контрол.
През месец октомври в РЗИ-Силистра са постъпили две жалби, от които:
  • основателни – 0 бр;
  • неоснователни – 1 бр;
  • препратени по компетентност – 1 бр.
 
 
6. Административно-наказателна дейност.
През месец октомври за допуснати нарушения на санитарно-хигиенните изисквания са връчени 19 предписания.  Съставени са 2 акта за установяване на административни нарушения на физически лица.
 
7. Административни услуги
7.1. Вписани обекти в регистъра на ООП: 5 бр;
7.2. Извършени промени в данните и обстоятелствата, вписани в регистъра на обектите: 16 бр;
7.3. Участия в общински експертни съвети – 3 бр;
7.4. Издадени хигиенни становища за държавна приемателна комисия: 2 бр;
7.5. Участия в държавни приемателни комисии – 1 бр;
7.6. Изготвени здравни оценки на седмичните разписания на учебните занятия: 4 бр.
 
 
 
 
ІI. Дейности по профилактиката на болестите и промоцията на здравето.
 
1. Дейности по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести (2014– 2020г.)
1.1. В РЗИ-Силистра беше разкрит Консултативен кабинет по здравословно хранене, в който екип от експерти и инспектори от дирекция „Обществено здраве“ ще извършва информационно-методична дейност относно изискванията на Наредба №2 от 7 март 2013 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 0 до 3 години в детските заведения и детските кухни, Наредба №6 от 10 август 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения и Наредба №37 от 21 юли 2009 г. за здравословно хранене на учениците. За популяризиране на Консултативния кабинет беше публикуван материал на сайта на РЗИ-Силистра, включващ информация за извършваните услуги, работното време и адреса на кабинета.
 
Във връзка с новоразкрития Консултативен кабинет по здравословно хранене беше изготвена бланка-протокол за попълване при провеждане на консултации с цел последваща отчетност на дейността на кабинета и информираност за най-често срещаните проблеми и казуси свързани с организираното детско хранене.
 
1.2. По повод на Световният ден на прехраната – 16 октомври за посетителите на РЗИ – Силистра във фоайето беше изготвено табло с информационни материали относно глада и недохранването в световен мащаб по данни на Организацията по храните и земеделието към ООН. За популяризиране и увеличаване на обществената информираност по проблема с прехраната беше публикуван и информационен материал на интернет сайта на Здравната инспекция.
1.3. За отбелязване на 20 октомври – Световният ден за профилактика на йоддефицитните заболявания във фоайето на РЗИ – Силистра беше аранжирано табло по темата. Информация за йоддефицитните заболявания и начините за превенция беше публикувана и на интернет страницата на инспекцията.
1.4. Във връзка с организираното от МЗ и НЦОЗА проучване с цел оценка приема на натрий сред населението на България на възраст 15 – 75 години, чрез определяне екскрецията на натрий в урината, експерт от дирекция ОЗ подбра лица отговарящи на изискванията за участие в проучването. Осем лица разпределени в четири  възрастови групи бяха анкетирани под формата на интервю за оценка на консумираните от тях храни. На анкетираните им бяха измерени ръст, тегло, обиколка на талията и кръвно налягане. Експертите на РЗИ-Силистра събраха случайни порции урина от участниците за целите на проучването. Пробите бяха разпределени по указания в две епруветки и изпратени за анализ в Националният център по обществено здраве и анализи – гр. София придружени от списък на лицата и съответстващия номер проба урина.
 
2. Национален план за действие за осъществяване на политиката за психично здраве на РБългария
Световният ден за психично здраве – 10 октомврибеше отбелязан с информационен материал, публикуван на интернет страницата на РЗИ-Силистра, който разяснява какво представлява „Психологическото консултиране“ и кои са неговите „инструменти“ за намаляване на негативните преживявания на клиентите на психологическото консултиране, как процесът на освобождаване от прекомерното страдание се превръща в път на личностно израстване.
           
3.Дейности по ограничаване на остеопорозата
 
По повод на Световния ден за осведоменост и профилактика на остеопорозата – 20 октомври бяха реализирани следните превантивни инициативи:
  • На сайта на РЗИ-Силистра беше поместена информация за най- значимото социално заболяване остеопороза, за рисковите фактори, които водят до „порести“ кости и фрактури на костите, какви изследвания се извършват за оценка на остеопороза и съвети за намаляване на риска от заболяването;
  • В сградата на РЗИ-Силистра беше оформено табло с информационни материали по темата;
  • Изготвени бяха здравно-образователни материали, които да бъдат предоставени на участниците в организираните от РЗИ мероприятия;
  • На 20-ти и 21-ви октомври 2016 г. експерт от дирекция „Обществено здраве“ проведе информационни часове с мото „Да запазим костите си здрави до дълбока старост“ впенсионерски клубове №1 и №5 в гр. Силистра.Здравните инициативи на РЗИ бяха онагледени с мултимедийните презентации „Двигателна активност“ и „Профилактика на остеопорозата“ и преминаха при задълбочено внимание  от страна на членовете на пенсионерските клубове. Експертът представи значението на обездвижването за отслабване на костите и на други фактори, свързани с превенцията на „Тихия крадец“. Посетителите на информационните събития на РЗИ имаха възможността да се информират за здравето на своите кости, като попълнят Едноминутния тест за оценка на личния риск от остеопороза на Международната фондация по остеопороза. Бяха раздадени 59 здравно-образователни материала сред присъстващите в двете аудитории от експертите на РЗИ.
 
4.Дейности по Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН (2016 – 2020 г.)
Във връзка с предстоящата декемврийска кампанияпо повод на Световния ден за борба със СПИН бяха изготвени анонимни карти за лицата, които пожелаят да се възползват от услугата на РЗИ-Силистра за безплатно, доброволно и анонимно консултиране и изследване за СПИН по време на предстоящите АнтиСПИН кампании.
 
 
 
          
 
 
 
 
 Д-р Пламен Илиев
Директор на Дирекция „Обществено здраве“