„Да преборим диабета“

6/4/2016
7 април– Световен ден на здравето
 
Да преборим диабета
 
Всяка година по повод на Световният ден на здравето – 7 април, Световната здравна организация /СЗО/ фокусира вниманието на международната общност, върху едно тематично здравно предизвикателство със световна значимост. През 2016 г., следвайки мотото на СЗО– „Да преборим диабета“, усилията на всички в глобален план са насочени към профилактиката и лечението на диабет с цел повишаване качеството на живот на хората. Незаразните болести, към които спада и диабета, засягат пряко милиони хора по целия свят. Разпространението му непрекъснато се увеличава през последното десетилетие, особено в страните с ниски и средни доходи. Чрез познания за диабета можем заедно да променим тази тенденция, като полагаме грижи за собственото си здраве.
 
Диабетът е хронично заболяване, при което панкреасът не произвежда достатъчно инсулин и/или е нарушено действието на инсулина (инсулинова резистентност). Тези нарушения водят до повишаване на кръвната захар (хипергликемия).
  
Чрез храната човек си набавя необходимите му градивни елементи и енергия. Основният източник на енергия за организма е глюкозата. При разграждането на богатите на въглехидрати храни (хляб, ориз, картофи, плодове и др.) в стомаха се отделя глюкоза. Попадайки в кръвта, тя стига до всички органи и се превръща в енергия, необходима за функционирането им. Част от глюкозата се съхранява в организма като резервни депа, които се превръщат в кръвна захар при гладуване и в периодите между храненията.
 
След нахранване повишената кръвна захар стимулира панкреаса да отделя инсулин (хормон), който намалява кръвната захар, като спомага за навлизането й в клетките на органите. Така се осигурява необходимата енергия за работата им. Някои органи, като мозъка и червените кръвни клетки, си набавят необходимата им глюкоза без помощта на инсулина.
 
Когато панкреасът не произвежда достатъчно инсулин, за да задоволи нуждите на организма, кръвната захар се повишава. Високите нива на глюкоза в кръвта заедно с неадекватното снабдяване на клетките с енергия пораждат симптомите и усложненията на заболяването - Захарен диабет.
 
Най - често срещаните видове диабет:
 
Захарен диабет тип 1
 
При захарен диабет тип 1 клетките, продуциращи инсулин в панкреаса, са разрушени. По тази причина задстомашната жлеза продуцира малко количество или изобщо не произвежда инсулин. За да се компенсира тази липса, още от самото начало лечението на това заболяване трябва да започне с набавяне на инсулин.
 
По-малко от 10 % от диабетиците са с тип 1. Захарният диабет тип 1 се развива при генетично предразположени лица под влияние на външни фактори като стрес, инфекции, хранителни фактори. Изявява се най - често при деца и млади хора под 35-40 години.
 
Захарен диабет тип 2
 
При захарен диабет тип 2 е нарушено действието на инсулина (инсулинова резистентност). Количеството инсулин, произведено от панкреаса, може да е по-голямо от нормалното, но поради нарушение в действието му преминаването на глюкозата в клетката е затруднено и тя остава в кръвта. След време и при този тип се стига до намаляване на количеството на произведения инсулин. Захарен диабет тип 2 се среща най-често при хора над 40-годишна възраст, но в последните години се наблюдава все по-често и при по-млади хора и деца. Затлъстяването е основен рисков фактор за развитието на това заболяване. Генетичната предразположеност (наследствени фактори) също е от голямо значение. Това е най-често срещания тип диабет.
 
Симптоми, типични за диабета: 
  • съхнене на устата
  • жажда
  • често и обилно уриниране
  • загуба на тегло
  • зрителни смущения
 
Диагнозата се поставя при установяване на високи нива на глюкоза в кръвта. Хората могат да имат диабет, особено диабет тип 2, без да подозират. Затова при по-възрастните хора е важна проверката на кръвната захар поне веднъж годишно.
 
Рискови фактори за поява на захарен диабет тип 2:
  • Възраст над 40 години
  • Диабет при друг член на семейството
  • Хора с преддиабет или метаболитен синдром
  • Наднормено тегло или затлъстяване
  • Ниска физическа активност
  • Наличие на високо кръвно налягане, висок холестерол и триглицериди
 
Усложнения при диабет:
 
Диабетът повишава риска от много здравни проблеми. В хода на заболяването могат да възникнат усложнения. Когато стриктно се контролират нивата на кръвната захар, вероятността да възникнат или да се влошат усложненията на захарния диабет е по-малка. Затова правилното лечение на диабета, спазването на препоръките за промяна в начина живот, може да предпази или да отсрочи появата на усложнения.
 
Усложненията на диабета се разделят на остри и хронични.
 
Хроничните усложнения на диабета са вследствие на увреждане на кръвоносните съдове и нервите. Високите нива на кръвна захар в продължение на дълго време водят до засягане на малките и големите кръвоносни съдове. Лошият контрол на кръвната захар е свързан и с повишаването на мазнините в кръвта и натрупването им в съдовата стена (атеросклероза). Стесняването на съдовете води до нарушено кръвоснабдяване на различни части на тялото. Атеросклерозата е между 2 и 6 пъти по-често срещана при хора с диабет, отколкото при хора, които нямат диабет и има тенденция да се появи в по-ранна възраст. С течение на времето повишените нива на захар в кръвта и лошата циркулация на кръвта могат да доведат до увреждания на сърцето, мозъка, крайниците, очите, бъбреците, нервите и кожата.
 
Острите усложнения на диабета са свързани с грешки в диетата и физическата активност, грешки при приложението на лекарства за лечение на диабет, поява на инфекции, остри сърдечно-съдови нарушения, травми, операции, стрес, хормонален дисбаланс и др. Те могат да застрашат живота на болния и изискват незабавно лечение.
 
Какво е лечението при захарен диабет?
 
  
           
За да се намали рискът от развитие на усложнения, хората с диабет трябва да контролират кръвната си захар. Целта на лечението на диабет е да се поддържа нивото на кръвната захар в границите на нормата. Лечението на диабета включва диета, упражнения и за повечето пациенти и антидиабетни медикаменти. Лечение на високо кръвно налягане и високите нивата на холестерола и триглицеридите също са от значение за намаляване на риска от усложнения.
 
Хората с диабет се нуждаят от обучение за заболяването, за диетата, за физическата им активност, за влиянието на храненето и упражненията върху нивата на кръвната захар, както и за това как могат да се избегнат усложненията. Обучението на болните и близките им се осъществява от наблюдаващите ги лекари.
 
  
           
Хранителният режим е неизменна част от лечението на диабета. Препоръчва се здравословна, балансирана диета, със съобразяване на приема на въглехидрати и усилия за поддържане на здравословно тегло. Някои хора се нуждаят от консултация с ендокринолог или диетолог, за да се определи оптимален хранителен режим. Хората с диабет трябва да избягват сладките храни. Трябва да се опитат да се хранят по редовен, съставен за тях график. Дълги периоди между храненията трябва да се избягват. При диабетиците често има високи нива на холестерол в кръвта, така че е необходимо ограничаването на количеството на наситени мазнини в храната. Приемът на достатъчно фибри е необходим за подобряване функцията на храносмилателната система,  за намаляване на липидите и кръвната захар. Хората с диабет трябва да спрат да пушат и да консумират  умерени количества алкохол и сол. Физическата активност също може да спомогне на хората да контролират теглото си и да поддържат нивото на кръвната захар в нормални граници. Тъй като нивото на кръвна захар по време на тренировка спада, болните трябва да бъдат бдителни за симптоми на ниска кръвна захар. Упражненията трябва да са съобразени по количество и да се извършват след хранене. Болните не трябва да изготвят сами диетата или режима си на физическа активност. Препоръчително е да се посети специалист-ендокринолог или диетолог или да се следват стриктно съветите на лекуващия лекар. Има много медикаменти за лечение на висока кръвна захар. Включването им в лечението е задача на наблюдаващия лекар.
 
  
 
РЗИ – Силистра
Дирекция „Обществено здраве“