Заболяемост от остри заразни и паразитни болести в Силистренска област през месец декември 2015 г.

8/1/2016
 
Чревни инфекции
 
През декември 2015 г. спадът в заболеваемостта от чревни инфекции продължава. Регистрирани са 32 заболели срещу 43 за ноември. Най-голям е относителният дял на недиференцираните ентероколити (69%). Регистрирани са също 6 деца с потвърдена ротавирусна инфекция и 4 лица с бактериални чревни инфекции –дизентерии (2) и колиентерити (2).
           
През периода е регистриран  взрив от ентероколит с вероятна вирусна етиология. Изложени на риск са 10 души, участвали в семейно тържество. Заболяха 5 лица с клиника на ентероколит, от тях 4 бяха хоспитализирани в Инфекциозно отделение на МБАЛ-Силистра. Вероятен източник на инфекцията е болно дете, пътят за предаване на инфекцията е контактно-битов. Заболелите са лекувани и изследвани за бактериални инфекции, с отрицателни резултати. Контактните са наблюдавани, без клинични изяви за чревна инфекция. Предприети са противоепидемични мерки за оздравяване на огнището.

Остри вирусни хепатити
През отчетния месец няма регистрирани болни с остър вирусен хепатит.

Дихателни инфекции
Броят на дихателните инфекции през периода е намалял в сравнение с предходния месец. Заболелите от варицела са 10 при 19 през месец ноември. По-висок е броят на заболелите от скарлатина деца (7 при 3 за месец ноември). Един пациент е заболял от туберкулоза.

Трансмисивни инфекции
Няма регистрирани трансмисивни инфекции за периода.

Паразитни заболявания
През декември в РЗИ-Силистра са изследвани 223 проби от 190 деца от детски и социални заведения в областта за наличие на чревни паразити. Установени са 11 деца с Ентеробиус вермикуларис и 1 с Ламблиа интестиналис. Предписани са мероприятия за лечение и контролни изследвания на опаразитените.

Остри респираторни заболявания (Грип и ОРЗ)
Заболяемостта от респираторни инфекции през декември не се е  повишила в сравнение с предходния месец и е в границите на  средните стойности за сезона. От наблюдаваното население на гр. Силистра са заболели 166 лица при 188 за предходния месец. Най-висока е заболяемостта във възрастовата група 5-14 г. следвана от 0-4 г. Останалите възрастови групи са представени по-слабо.
 
Вирусологичните данни на национално ниво за периода показват, че от извършените изследвания на болни с респираторни инфекции само при 1 пациент е изолиран грипен вирус и той е тип А (H1N1) Калифорния. По-голям е броят на изолираните други респираторни вируси, протичащи с по-лека клинична картина.

И този сезон грипната епидемия се очаква в края на месец ануари, началото на февруари. Очакванията са, че ще преобладава сравнително по-новият щам А (H3N2) Швейцария (изолиран за първи път през 2013 г.), защото хората все още нямат изграден естествен имунитет срещу него.

Другият грипен вирус А (H1N1) Калифорния, който циркулира вече пета година също запазва своята патогенност. И двата щама от група А, както и очакваният щам на грипен вирус от група В (така наречения ,,Пукет“), са включени в противогрипните ваксини, които бяха използвани за имунопрофилактика през сезон 2015/2016 г.

Вече е късно за ваксинална профилактика срещу грип. Предпазните мерки, които могат да бъдат приложени са избягване на тесни контакти с хора, проявяващи признаци на респираторни инфекции, често проветряване на помещенията, редовно измиване на ръцете, мерки срещу преохлаждане на организма, топли напитки, подходящ хранителен режим, включващ достатъчно плодове и зеленчуци, съдържащи важни микроелементи и витамини.

При поява на признаци на интоксикация и по-тежка инфекция на дихателните пътища  е необходимо незабавна консултация с личния лекар и домашно лечение с максимално ограничаване на контактите с други хора.


Д-р Б. Кочева
Началник отдел "ПЕК"

Прикачени файлове