Кампания "Да запазим костите си здрави"

19/10/2015
 
 
Ежегодно отбелязваният Световен ден без остеопороза – 20 октомври под егидата на Международната фондация по остеопороза - IOF, през 2015 г. е фокусиран върху правилното хранене през различните етапи на живота, което допринася за укрепване и поддържане на костите, за да могат да ни служат до дълбока старост.
 
Основни цели на кампанията са:
  • информиране на населението в област Силистра за остеопорозата, като социално заболяване;
  • полагане на акцент върху правилното хранене, като основна мярка за профилактиката й;
  • формиране на съзнателен избор за здравословен начин на живот чрез рационално хранене;
  • популяризиране на вредите от остеопорозата, които са резултат от нездравословно поведение още от ранна детска възраст.
 
Най-ефективната профилактика на заболяването, която специалистите определят като стратегическа, се реализира в детството и юношеството. През този период костта формира своята плътност и здравина, като до към 20 – 25 годишна възраст се достига най-високата (пикова) костна маса. Формирането на индивидуалната за всеки, оптимална, пикова костна маса е основна стратегия за профилактика на остеопорозата.
 
Храненето в детска и млада възраст и по-късно в трудова зряла и в старческа възраст може да забави и ограничи процеса на загуба на костна маса. Храненето не е само биологичен, но и културен и социален феномен и е една от най-важните връзки между поколенията. Запазването на връзката между младото и старото поколение съдейства за предаване на традициите в храненето, за съхраняване на всички здравословни хранителни навици на българите от минали векове, оформили се при съществуващите географски условия, климат, поминък и културен обмен между народите на Балканския полуостров.
 
Възрастнитехора са по-склонни от младите към  гранично хранително здраве и са изложени на по-висок риск от начални и умерени хранителни дефицити в периоди на напрежение или при здравни проблеми. Физически, социални и емоционални фактори могат да смущават апетита или да повлияват способността да се пазарува, приготвя и консумира подходяща храна.
 
Тези фактори включват:
 
  • колко пъти дневно се храните (бедно хранене е прием на по-малко от две основни хранения на ден);
  • кой пазарува и готви в къщи и има ли затруднения при това;
  • икономически ограничения (недостатъчно средства за храна);
  • проблеми с дъвченето и използването на протези;
  • дали човек живее с други членове на семейството, с приятели или сам;
  • употреба на медикаменти, повлияващи хранителния статус, употреба на алкохол и др.
 
Да се консумират едни и същи храни седем дни в седмицата, дори те да са плодове и зеленчуци, никак не е добра идея!
 
Това води до дисбаланс на веществата в организма, т.е. е реална предпоставка за заболяване. Всеки трябва да се стреми да консумира разнообразни храни - разнообразието не е просто „подправката на живота“, но и ефективен начин за запазване здравето на костите и на организма, като цяло.
 
Възрастният човек трябва да се храни така, както и на младини, но да ограничи количеството, тъй като изразходва по-малко енергия. И по-строго да спазва режима на хранене.
 
Послания на Регионална здравна инспекция към населението на област Силистра
 
За здрави кости:
 
  • Осигурявайте оптимален прием на калций с храната още от ранно детство!
  • Поддържайте  добра форма с правилно хранене, редовно излагане на слънце и физическа активност!
  • Не злоупотребявайте с цигари, алкохол и кафе, т.к. са рискови фактори за развитие на остеопороза!
  • Ходете на профилактичен преглед - важно условие за ранното откриване на остеопороза и за успешното й лечение!
 
Редовно следете своето костно здраве!
   
В рамките на кампанията са организирани превантивни инициативи сред ученици от ОУ „Цанко Церковски“ - с. Средище и ПЗГ „Добруджа“ - гр.Силистра за ролята на правилния избор на здравословен живот като залог за здрави кости в бъдеще.
 
 
 
Дирекция „Обществено здраве“