Заболяемост от остри заразни и паразитни болести в Силистренска област през месец септември 2013 г.

4/10/2013
Септември 2013 г.
 
Чревни инфекции
      През месец септември се наблюдава  спад на регистрираните чревни инфекции в сравнение с предходния месец. По-малък е броят както на лабораторно потвърдените бактериални и вирусни инфекции (салмонелози, шигелози, колиентери и ротавируси), така и на недиференцираните ентероколити.
      Случаите са спорадични, не са регистрирани взривове от чревни инфекции.
 
Остри вирусни хепатити
      През отчетния месец е регистрирани 2 случая на остър вирусен хепатит тип С.
 
Дихателни инфекции
      Дихателните инфекции са представени от два случая на туберкулоза и един на варицела.
 
Трансмисивни инфекции
      През месец септември не са регистрирани лица ухапани от кърлежи. С клинични данни за Марсилска треска е хоспитализирана пациентка в Инфекциозно отделение на МБАЛ Силистра.
 
Паразитни заболявания
      Съобщени са два случая на оперирани от ехинококозапациенти. При профилактични изследвания на детски колективи са установенитри проби положителни на Ентеробиус вермикуларис (дребни глисти). Разпоредени са мерки за лечение и контролни изследвания на положителните лица.
 
Остри респираторни заболявания
      Заболяемостта от респираторни инфекции през септември е ниска. Броят на заболелите, съобщени  през месеца е 28 при 59 за предходния месец.
Предвид наближаването на грипния сезон и все още ниската заболяемост от респираторни инфекции, предстоящите месеци октомври и ноември са подходящи за сезонна профилактика на грипа посредством противогрипни ваксини. Напомняме че след извършена имунизация са необходими около 20 дни за изграждане на имунитет.
      За грипен сезон 2013/2014 г., по препоръка на СЗО, в състава на грипните ваксини са включени следните три грипни щама A/California/7/2009(H1N1), А/Victoria/361/2011(H3N2) и  B/ Massachusetts/2/2012.
      Показани за имунизация срещу грип са лица навършили 65 г. възраст и страдащите от хронични заболявания – хронични белодробни заболявания, вкл. астма; хронични сърдечно-съдови заболявания; метаболитни заболявания, вкл. диабет; лица с вродена или придобита имуносупресия.
      Имунопрофилактика срещу грип е препоръчителна и за лица с повишен риск от заразяване, поради професионална заетост в обслужващата сфера, свързана с контакт с много хора в затворени помещения, за работещи на открито при лоши метеорологични условия и за лица от  организирани колективи (детски и социални заведения, военни поделения и др.).
                                                                     
Д-р Б. Кочева
Началник отдел "ПЕК"
 
 

Прикачени файлове