Световна седмица на кърменето 2013

24/7/2013

    Темата на Световната седмица на кърменето (1-7 август) през тази година е „Подкрепа за кърмене: близо до майките“, с акцент върху жените, които оказват подкрепа на кърмещите майки. Дори когато майките започнат кърменето с добър старт, все по-често в дните и месеците след раждането се оказва, че броя на кърмещите майки спада рязко, както и че бебетата не са изключително кърмени към 6-тия месец. Периодът, в който майките често нямат повод да посещават здравни специалисти, е времето, в което подкрепата на обществото за майките е от особена важност. Подкрепата за продължаване на кърмене може да бъде предоставяна по много различни начини. Традиционно тази подкрепа се осигурява от семейството. С промените, които настъпват в обществото, и в частност урбанизацията на населението, се налага да съществуват различни подходи в указването на подкрепа за доста по-широк кръг майки, без значение дали подкрепата се предоставя от Ла Лече Лига Лидери и помощници за кърмене, обществени личности, или от приятелки, които също са майки, и/или бащите/партньорите. 
 
Кръгове на подкрепа за майките и техните бебета
 
    Подкрепата за кърмене илюстрира потенциалното влияние върху решението на майките да кърмят и да имат положителен опит в кърменето. Кръговете на подкрепа вече са били представяни в рамките на Световната седмица на кърменето през 2008-ма година. Те продължават да бъдат важна основа за майките да кърмят своите бебета, както и много повече от това. Кръговете на подкрепа за семейството и социалната ни мрежа, системата на здравеопазване, работодателите, правителството/законодателството, реакцията по време на бедствия и аварии.

 

Жените – център на тази система за подкрепа

    Жените са в центъра на системата, тъй като наличието или липсата на подкрепа има директно влияние върху тях. Жените също така играят важна роля за съществуването на тази подкрепа и предоставянето й на други в нужда. В рамките на Глобалната инициатива за подкрепа за майките (Global Initiative for Mother Support/GIMS/),  в частта Изявление за кърменето (2007), е отбелязано, че „майките се смятат за активни участници в тази система за подкрепа, като те едновременно се явяват получаващи и предоставящи информация и подкрепа.“

 

Семейна и социална среда

    Съпрузите/партньорите/татковците, семейството и приятелите обуславят непосредствената социална среда на майките. Социалната подкрепа има много различни проявления – познатите и непознатите на пазара или в магазина, в религиозната общност, в съседния парк, и т.н. Когато майката чувства подкрепа още по време на бременността, това й помага да намали стреса и да се чувства по-спокойна. Социалната подкрепа повишава увереността на майката в собствените й сили и умение да кърми отвъд първите седмици и месеци.

 

Системата на здравеопазването

    Този източник на подкрепа включва множество от възможности подкрепящи кърменето. Те варират от приятелски настроена към майката женска консултация по време на бременността, пред подкрепа по време на раждане, до услугите, които се предоставят в следродилния период и дават възможност да се осъществи връзката между мама и бебе, и оптимален старт на кърменето. Обучени да подкрепят и консултират майките здравни работници могат да подкрепят майките преди и след раждането.

 

Работно място и трудоустрояване

    Работещите жени се изправят пред различни предизвикателства и имат нужда от подкрепа, за да продължат да работят и кърмят. Възможностите за майчина подкрепа варират така, както варират и задачите, които изпълняват работещите майки, но обикновено включват осигуряване на контакт на майката с бебето или възможност за изцеждане и съхранение на мляко.

 

Правителство и законодателство

    Жените, които планират да кърмят или вече кърмят, могат да се ползват от подкрепата на различни международни документи, защита за оптималното хранене на бебето, както и с активни, добре работещи комисии по въпросите в защита на майките и децата. Законодателство, което се бори с агресивната реклама на заместителите на майчина кърма и предоставя платен и дългосрочен отпуск по майчинство, също е в подкрепа на кърмещите жени.

 

Реакция по време на бедствие или авария

    Тук се отнасят случаите, ако жена се окаже в неочаквана и/или сериозна ситуация, над която тя няма никакъв контрол. Подобни ситуации, които изискват и специално планиране и подкрепа включват природни бедствия, бежански лагери, процедури по развод, сериозно заболяване при майката или бебето, живот в общност, в която серопозитивните са множество и не се оказва подкрепа за кърмене. 
    Ла Лече Лига Интернешанъл започва като малка група за подкрепа близо до Чикаго, САЩ, през 1956-та година. Организацията се е превърнала в световен лидер в подкрепа на кърменето. Мисията на Ла Лече Лига Интернешанъл е да помага на майките по света да кърмят посредством подкрепа от майки за майки, окуражаване, информация и обучение, както и популяризира по-доброто разбиране на кърменето като важен елемент за здравословното развитие на детето и майката.
    Ла Лече Лига България ще отбележи Световната седмица на кърменето (1-7 август) за пореден път с множество събития в цялата страна. Сред населените места, в които можете да очаквате среща посветена на „Подкрепа за кърмене: Близо до майките“, са София, Пловдив, Варна, Русе, Сливен, Плевен, Хасково, Ямбол, Казанлък, Габрово, Ловеч, Пазарджик, Асеновград, Разград, Силистра, Горна Оряховица, Шумен и др.  Ще се радваме да се запознаем с бъдещи и настоящи родители, техните семейства и приятели, здравни и социални работници – или всички, на чиято подкрепа разчитат майките за да кърмят успешно бебетата си!
 
По материали на: Ла Лече Лига и превод от www.worldbreastfeedingweek.org
 
 
Дирекция „Обществено здраве“
Отдел „ Държавен здравен контрол“

Прикачени файлове