Дейност на дирекция "Надзор на заразните болести"

10/6/2013
Май 2013 г.
 
І. Текущ здравен контрол
1. Противоепидемичен контрол
    Здравните инспектори от отдел "Противоепидемичен контрол” са извършили 138 проверки на противоепидемичния режим в различни обекти (амбулатории за първична медицинска, специализирана и дентална помощ, болнични заведения, детски, учебни и социални заведения, спешни центрове и др.), тематични проверки по надзора на острите вяли парализи, кактои във връзка с изпълнение изискванията на наредбата забраняваща тютюнопушенето в лечебните заведения.
2. Противопаразитологичен контрол
  В 10 обекта (амбулатории на лични лекари, детски и социални заведения) е извършен противопаразитологичен контрол, във връзка с изследване, диагностициране, съобщаване, лечение, регистрация и диспансеризация на паразитни заболявания, както и по готовността на детските и терапевтични отделения за хоспитализация и лечение на болни от малария.
3. Лабораторен контрол
    В 52 от проверените обекти е осъществен лабораторен контрол, при който са взети:
  • 326 проби от ръце, инструменти, апаратура, постелъчно и работно облекло, външна среда и др., удостоверяващи качеството на дезинфекциите и стерилизациите в здравни и лечебни заведения. Установени са 12 проби с неудовлетворителен резултат (3,7%);
  • 280  проби  от деца и външна среда в детски заведения за противопаразитологичен контрол. Установени са 7 деца положителни за Ентеробиус вермикуларис (дребни глисти).
 
ІІ. Надзор на заразните и паразитни болести
    Извършени са епидемиологични проучвания на 26болни с различни заразни заболявания и са предприети необходимите противоепидемични мерки в заразните огнища.
 
ІІІ. Наказателна дейност
    През периода са връчени 5 предписания за предприемане на противоепидемични мерки след констатирани пропуски. Съставен е 1 акт за установени административни нарушения.
 
ІV. Административни услуги
  • Сертификат за имунизационно състояние – 5бр.
  • Протокол за хигиенна оценка на лечебно заведение – 3 бр.
  • Сертификат за пускане в експлоатация на автоклав – 3 бр.
 
V. Медицински изследвания
  1. Микробиологични – извършени са 394 анализа на 144 проби по клинични, профилактични и противоепидемични показания
  2. Санитарно-микробиологични – извършени са 758 анализа на 446 проби взети от лечебни, детски и учебни заведения, от води, храни и козметични продукти,  като при 5% от тях са установени неудовлетворителни резултати и според необходимостта са връчени предписания.
  3. Паразитологични – извършени са 552 анализа на 471 проби взети от деца и персонал в детски и социални заведения, на лица за здравни книжки, на деца постъпващи в детски заведения и др. Установени са 7 лица с ентеробиоза (дребни глисти).
 
VІ. Участие в комисии
Заседание на областната комисия  за освобождаване от имунизации по трайни медицински противопоказания.
 
VII. Работа на национални програми
    Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка (НПППРМШ)
    На национално ниво програмата стартира през месец септември 2012 г., а организацията за работа в областта започна от октомври на изтеклата година.
    Ваксинацията е препоръчителна. В обхвата на програмата за безплатна ваксинация срещу папиломавирусите, причинители на рака на маточната шийка са включени  момичетата на 12 годишна възраст. Извършва се от личните лекари. Необходимо е родителите да заявят желанието за ваксинация пред личния лекар на своето дете. Ваксинацията се извършва с три приема по схема, в рамките на 6 месеца.
    При досега проведени  родителски срещи и срещи с лични лекари и медицински спациалисти от училищата са разпространени здравно-образователни материали (ръководство за родители и DVDна тема пуберитет и полово-предавани болести).
    Със съдействието на училищните ръководства покани бяха разпространени до родителите на 12-годишните момичета.
На  интернет страницата на РЗИ-Силистра е създадена рубрика по програмата и е предоставен пряк път до страницата на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка http://hpv-vaccine.bg/.
 
    За първите 6 месеца от старта на програмата с първи прием са имунизирани 231 момичета на 12-годишна възраст, а с втори - 181 от тях. 
 
 
Д-р Теодора Начева
Директор на дирекция
„Надзор на заразните болести”