Заболяемост от остри заразни и паразитни болести в Силистренска област

10/6/2013
 
Май 2013 г.
 
Чревни инфекции
    Броят на регистрираните чревни инфекции през май се е увеличил в сравнение с предходния месец (35 срещу 25). Преобладават заболелите от вирусни ентероколити (общо 30 случая, срещу 18 за април), като ротавирусните гастроентерити са съответно 3 срещу 5. Бактериалните инфекции са представени от 2 дизентерии, 2 салмонелози  и 1 колиентерит, срещу 7 диференцирани чревни инфекции за месец април (6 дизентерии и 1 колиентерит).
    Не са регистрирани взривове от чревни инфекции.
 
Остри вирусни хепатити
    През отчетния месец са регистрирани 2 случая на остър вирусен хепатит (един тип неопределен и един тип С).
 
Дихателни инфекции
    Регистрирани са 43 заболели с дихателни инфекции, срещу 37 за предходния месец. Преобладават болните от варицела (41), така както ипрез апрел (36). По-голяма част от тях са деца в доучилищна възраст от гр. Силистра. Единични случаи са съобщени от общините Главиница, Дулово, Тутракан и Кайнарджа. През месец май са регистрирани  и 2-ма болни от туберкулоза.
 
Трансмисивни инфекции
    През месец май са регистрирани 47 лица ухапани от кърлежи. При 3 от тях лабораторно е потвърдена диагноза Лаймска болест. От епидемиологична гледна точка за тези болни се знае, че отглеждат домашни животни. Контакта с домашните животни, излизащи на паша, носи риск за ухапване от кърлежи, тъй като животните са гостоприемник за кърлежите и ги пренасят от горите и полята в населените места. Риск от заразяване съществува, както при обслужване на животните, така и при почистването им от нападналите ги кърлежи. Риск от ухапване има и за хората били на излет сред природата.
    През пролетно-летния сезон, когато числеността и активността на кърлежите са големи риска за хората от ухапване и заразяване с пренасяни от тях инфекции расте.
    Във връзка с това е необходимо при пребиваване на открито (в гората, в парка или на полето) да се използват светли и леки дрехи с дълги ръкави и крачоли, обувки и чорапи, така че да предпазват от полазване на кърлежи и позволява това навреме да се установява. Препоръчва се непокритата кожа на ръцете и шията да се намазва с репелент, а след прибиране в дома да се извършва внимателен оглед, с цел своевременно откриване на впит в кожата кърлеж. От изключителна важност е незабавното отстраняване на кърлежа, като за целта се препоръчва използване на пинсета и ръкавици. Кърлежът внимателно се завърта по посока обратна на часовниковата стрелка, без да се разкъсва. Не се препоръчва намазване на кърлежа с мазнина. Счита се, че това засилва акта на повръщане и в раната попада голямо количество причинители на инфекции. Отстраненият кърлеж не се смачква, а се изгаря. При евентуалното му размачкване съществува висок риск от впръскване в очите или навлизане на възможните причинители, на които кърлежа е гостоприемник през ранички по кожата.  
    Въпреки всички предпирети мерки, ако все пак се установи ухапване от кърлеж се налага наблюдение в продължение на 30 дни, като при ранни симптоми (грипоподобни оплаквания, червено петно около мястото на ухапване, мускулни и ставни болки, температура, червени петна по кожата) е необходимо незабавно да се посети личния лекар за преглед.
 
Паразитни заболявания
    През месец май от ехинококоза (кучешка тения) е опериран един пациент.
    При профилактични изследвания на детски колективи са открити 6 деца с положителни проби за Ентеробиус вермикуларис (дребни глисти). Предписани са мерки за лечение и профилактични изследвания на опаразитените.
           
Остри респираторни заболявания
    Заболяемостта от респираторни инфекции през април е намаляла, а броят им е 100, срещу 166 за предходния месец. По-висока е заболяемостта във възрастовата група 5-14,  останалите възрасти са слабо засегнати.
 
Д-р Б. Кочева
Началник отдел "ПЕК"
 
 

Прикачени файлове