Намалява броят на новоинфектираните с ХИВ млади хора у нас

17/5/2013
    През първите три месеца 2013 г.  89 292 лица са изследвани за ХИВ, открити са 78 лица с ХИВ, а броят на починалите е 5 лица
 
    Общият брой на официално регистрираните в Министерство на здравеопазването лица, живеещи с ХИВ/СПИН е 1708, като от началото на годината до 15 май са регистрирани нови 78 ХИВ-серопозитивни лица.
    Всяка година нараства броят на лицата, които са се изследвали за ХИВ и са узнали своя резултат. Традиционно през последните няколко години над 65% от новорегистрираните ХИВ-позитивни лица са открити от 19–те Кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН (КАБКИС), 17-те мобилни кабинета и от НПО, работещи с най-уязвимите групи.
    През последните години се очертава тенденция броят на новорегистрираните мъже да е почти три пъти по-голям от броя на новорегистрираните жени. И през тази година 57 от новооткритите ХИВ-позитивни са мъже, а 21 жени. Горната възрастова граница при мъжете е 65 години, а при жените е 59 години.
Според пътя на предаване на инфекцията отново се очертават две особено уязвими групи – мъже, които имат сексуални контакти с други мъже и инжекционно употребяващи наркотици.
    След 2004 г. наблюдавахме увеличение на броя на случаите на ХИВ сред инжекционно употребяващите наркотици, като тази тенденция се запазваше до 2011 г. – тази група съставляваше 32% от всички новорегистрирани. През 2012 г. относителният им дял намалява до 25,4%. В същата година се наблюдава увеличаване на разпространението на ХИВ инфекцията сред другата уязвима групата на мъжете, които имат сексуални контакти с други мъже.
    Успоредно с намaляването на лицата, които се инфектират с ХИВ чрез употребата на инжекционни наркотици, намалява и процентът на младите хора под 29 години.
    Прави впечатление, че регистрираните случаи се концентрират основно в по-големите области на страната, където и броят на изследваните лица е най-висок - София град – 30 лица, Пловдив – 7,  Варна – 5 и в другите региони на страната под 5.
    Над 10 % от новорегистрираните случаи са сред чуждестранни граждани, които пребивават в страната.
    В изпълнение на ангажиментите на държавата, за тринадесета поредна година МЗ осигурява антиретровирусна терапия за всички лица с ХИВ/СПИН, както и за специфична антиретровирусна профилактика на бременни ХИВ-серопозитивни, благодарение на която в над 95% от случаите се предотвратява предаването на ХИВ инфекцията от майката на новороденото дете. Разкрити са 5 сектора за лечение на пациенти към инфекциозните клиники в София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора, като за целта беше предоставено допълнително финансиране от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.
    През първото тримесечие на 2013 г. на антиретровирусно лечение са били общо 555 пациенти ( София – 366, Пловдив – 106, Варна – 81 и Ст. Загора - 2). През 2013 г. Министерство на здравеопазването осигури средства за закупуване на 21 медикамента от всички лекарствени групи на стойност близо 13 милиона лева. Това разнообразие от медикаменти позволява съставянето на оптимален терапевтичен режим за всеки пациент. Прилагането на антиретровирусната терапия удължава живота на пациентите, подобрява имунния им статус и подобрява качеството им на живот.
    За качеството на лечението говори факта, че 89% от пациентите започнали лечение през 2007 г. са живи и продължават да се лекуват. Следва да се отбележи, че 36 пациента от започналите терапия в периода 1999 – 2002 г. продължават да се лекуват повече от 10 години. Това показва, че ХИВ може да се приеме като хронично заболяване, което при своевременно диагностициране и навременно започване на лечение и придържане към назначената терапия осигуряват продължителен живот с добро качество.
    По данни на секторите за лечение на ХИВ и НПО за периода 2006-2012 г. броят на починалите от СПИН е 74 лица, а от началото на годината 5 лица.
    За гарантиране непрекъснатостта на терапията със средства на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария бе създаден и резерв от медикаменти на стойност около 1 млн. лв.
    През изминалата и тази  година дейностите по програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” една от най-мащабните превантивни програми у нас се изпълняваха от мрежа от над 50 неправителствени организации, 19 КАБКИС, 18 младежки клуба и  17 мобилни медицински кабинета.
    За целите на програмата с финансовата подкрепа на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария бяха разкрити 31 здравно-превантивни центъра за работа с най-уязвимите групи (9 нископрагови центрове за инжекционно употребяващи наркоти, 6 здравно-социални центрове базирани в ромска общност, 7 дневни центъра за предоставяне на услуги на проституиращи мъже и жени, 5 центъра за предоставяне на превантивни услуги сред мъже, които правят секс с мъже и 4 кабинета за психо-социална подкрепа за хората живеещи с ХИВ/СПИН )
    През  първите 3 месеца на 2013 г. общо 21 437  лица от най-уязвимите групи и 35 076 деца и  млади хора са достигнати с работа на терен и кампанийни дейности за превенция на ХИВ и други сексуално предавани инфекции.  
    Според данни на Европейския център за контрол на заболяванията през 2011 г. честотата на новите случаи с ХИВ в страните от Европейския съюз е средно 5.7 случая на 100 000 население. За България честотата на новите случаи с ХИВ е 2.7 случая на 100 000