Анализ на данните от Асоциация "Жени без остеопороза"

4/10/2012
АНАЛИЗ НА ДАННИТЕ
От проведена кампания за определяне на личния риск от остеопороза в област Силистра, 2011 г.
Асоциация „Жени без остеопороза-21”
 
    Данни за намалена костна плътност, съответстваща на остеопения, се наблюдават сред 47.7 % от преминалите кампанията, а данни за намалена костна плътност, съответстваща на остеопороза, се наблюдават сред 10.9 % от преминалите кампанията.  С нормална костна плътност са  41.4  % от изследваните лица.  
 
    Значими за населението на област Силистра са следните рискови фактори (над 20 %) :
1.  Възраст – 93.8 %
2. Ниска физическа активност – 52.3 %
3. Престой под 10 минути дневно на открито без прием на вит. Д – 47.7 %
4. Тютюнопушене – 32.8 %
5. Чести падания – 26.6 %
6. Снижение на ръста след 40-г. възраст – 21.1 %
7. Менопауза преди 40-годишна възраст – 22.7 %
    Значимите рискови фактори могат да се разделят на 2 групи – некоригируеми (възраст, менопауза преди 40 г., фамилност, преживяни счупвания при минимална травма) и коригируеми (ниска физическа активност, нисък прием на вит. Д, тютюнопушене, чести падания). От рисковите фактори прави впечатление значително по-високата честота на лицата, водещи заседнал начин на живот с ниска физическа активност, и относително по-ниската честота на разпространението на употребата на алкохол и цигари. Висока в сравнение с останалите области в страната е честотата на нарушена функция на щитовидната и паращитовидните жлези.
 
    Въз основа на така представените данни могат да се направят следните предложения и препоръки за провеждане на профилактични програми сред населението на област Силистра:
1. Провеждане на информационни кампании за риска от остеопороза, насочени към рисковите групи – жени над 40 години, ранна менопауза, фамилност, снижение на ръста с повече от 3 см, преживяни счупвания при минимална травма), както и популяризиране на възможностите за определяне на индивидуалния фрактурен риск.
2. Осигуряване на възможност за скринингови изследвания на костната плътност поне веднъж годишно за рисковите контингенти.
3. Включване на лицата с установен риск от остеопороза в профилактични програми, включващи редовна физическа активност (по възможност на открито).
4. Разработване на програми за обучение на възрастните жени и техните близки с цел адаптиране на битовата среда за намаляване на риска от падания, както и лечение на състоянията, увеличаващи този риск.
5. Насочени консултации на лицата с увеличен риск от остеопороза  с цел осигуряване на допълнителен прием на витамин Д и спиране на тютюнопушенето.
6. Проследяване на установените лица с риск от остеопороза и остеопения с цел ранно започване на лечение на остеопорозата и проследяване на ефекта от лечението.
7. Съвместно с лекарите да се осъществява скрининг на хормоналните нарушения сред рисковите групи с цел ранно и адекватно лечение.
 
 
 
Област Силистра
 
ДАННИ ОТ ПРОВЕДЕНИ КАМПАНИИ 2012 Г.
 
Населено място
Брой лица в риск от ОП
Брой лица в риск от ОПЕ
Проведена инф. среща
С. Окорш и                  с. Паисиево – Община Дулово
1
2
не
Села Тутракан
 
 
12
24
не
С. Зафирово – Община Главиница
 
12
18
не
 
Главиница
 
5
46
да
24.9.2012                                                                                                                          АЖБО
 
Анализ: НСОПЛБ