19 май - Европейски ден за борба със затлъстяването

17/5/2012
За първи път в България през месец май 2011 г. се отбелязва Европейския ден за борба със затлъстяването. Според проучвания на експерти от ЕС през последните две десетилетия затлъстяването сред жителите на Европа се е увеличило три пъти.
Половината от всички възрастни хора и една пета от децата в страните от Европейския регион са с наднормено тегло. От тях една трета са вече със затлъстяване. Експертите алармират, че в Европа свръх теглото и затлъстяването се превръщат в епидемия.
В България 2 милиона от възрастното население е със свръх тегло, а един милион със затлъстяване, 200 хиляди от децата също са със свръх тегло, а 67 хиляди от тях са със затлъстяване, отбелязва заместник-директорът на Националния център за опазване на общественото здраве доц. д-р Пламен Димитров през 2011г.
Кампанията е проведена под мотото "Пет до десет процента за по-здрава Европа" и цели да бъдат подкрепени гражданите от ЕС с наднормено тегло да намалят килограмите си с 5-10%, като по този начин намалят за себе си риска от  сърдечносъдови, ортопедични, обменни и други заболявания, като подобрят качеството на живота си.
Световната здравна организация (СЗО) прогнозира, че до 2015 г. населението с наднормено тегло ще надмине два милиарда възрастни и че повече от 700 милиона от тях ще са със затлъстяване.
По данни на СЗО между 30 и 80 на сто от хората над 18 години в повечето европейски държави са с наднормено тегло. А наднорменото тегло и затлъстяването водят до над милион смъртни случаи всяка година.
Кампанията е основана през април 2009 г. от Националния форум за борба със затлъстяването във Великобритания и Белгийската асоциация на пациентите със затлъстяване.
Мисията на Европейския ден за борба със затлъстяването е да създаде по-здрава Европа, като значително намали броя на гражданите в ЕС със заболявания и преждевременна смърт, свързани с наднорменото тегло и затлъстяването, посочиха организаторите.
Сред препоръките за хранене на децата от три до шест години са ограничаването на захар и захарни продукти, на безалкохолни напитки, на сол. В менюто на децата трябва да бъдат включени зърнени храни и /или картофи няколко пъти дневно.
Ежедневният прием на зеленчуци и плодове, за предпочитане сурови, е задължителен. На децата трябва да бъде осигуряван достатъчен прием на вода. Задължително е да бъде осигурена физическа активност всеки ден.
Подобни са и препоръките за възрастните. Сред тях са ограничаване на приема на мазнини, особено на животинските. Повече прием на риба, не тлъсти меса, ежедневно консумиране на над 400 грама разнообразни зеленчуци и плодове, съветват специалистите.
   
 
 
                                                              Отдел”ПБПЗ”
                                                                                                   РЗИ Силистра