10 септември – световен ден за суицидопревенция

7/9/2011
... има смисъл да продължиш ...
 
 
Самоубийствое всеки случай на смърт, който произтича от действие или бездействие, извършено от самата жертва, като при това тя е знаела, че ще постигне точно такъв резултат (Дюркем Е., 1999).
 
По данни на Световната Здравна Организация ежегодно в световен мащаб се самоубиват около 1 000 000 души. Тази цифра, съотнесена хронологично, показва, че на всеки 40 секунди някъде по света някой се самоубива. А опитите за самоубийство са 8-10 пъти повече. Суицидите са петата поред причина за смърт сред хората след сърдечните заболявания, туморите, инсулта и нещастните случаи.
Смята се, че в България, във възрастта между 15 и 45 год. самоубийствата са третата поред причина за настъпване на смърт, като дори през някои години смъртността от суицид надвишава тази от пътно-транспортни произшествия. Мъжете извършват приблизително три пъти повече самоубийства, докато жените правят около четири пъти повече опити. Мъжете се самоубиват предимно чрез огнестрелно оръжие, обесване и хвърляне от високо. Жените са по-склонни да прибягват до големи дози лекарства или отрова.
 
Митове и факти за самоубийствата:
 
МИТ: Хората, които заявяват, че ще се самоубият, или заплашват със самоубийство, не се самоубиват.
ФАКТ: Повечето хора, които се самоубиват, са заявили по пряк или непряк начин за намерението си да се самоубият.
 
МИТ: Самоубийствата се случват внезапно и без предупреждение.
ФАКТ: Повечето самоубийства представляват грижливо обмислена и планирана стратегия за разрешаване/бягство/ на различни лични проблеми.
 
МИТ: Хората, извършили несполучлив опит за самоубийство, са ужасени от това, което са направили и повече няма да повторят подобен опит.
ФАКТ: При всеки индивид, в чиято биография фигурира поне един опит за самоубийство, съществува много по-голям суициден риск, отколкото при този, който никога не е правил подобни опити.
 
МИТ: Самоубийците желаят да умрат.
ФАКТ: Повечето самоубийци изпитват смесени чувства към самоубийството си. Те са амбивалентни към живота, не желаят смъртта и повечето от тях искат да бъдат спасени и да им се помогне.
 
МИТ: Всички самоубийци са с болна психика.
ФАКТ: Макар че самоубиецът е извънредно нещастен човек, той не винаги е психично болен.
 
МИТ: Ако започнеш да разпитваш или се интересуваш, дали са налице суицидни мисли и предишни опити, накрая ще накараш лицето наистина да се самоубие.
ФАКТ: Не можеш да направиш някого самоубиец, когато проявяваш загриженост за благополучието на човека, дискутирайки с него възможността за самоубийство.
 
 
 По материали на Фондация „ Суицидопревенция”