СЕДМИЦА НА КЪРМЕНЕТО(1- 7 АВГУСТ)

29/7/2019
Бебето и малкото дете се нуждаят от пълноценно хранене за своето развитие. Храненето на майката по време на бременността също оказва огромно влияние върху развитието на плода. Световната здравна организация, УНИЦЕФ и водещи международни педиатрични организации препоръчват през първите шест месеца от живота си бебето да се храни изключително с майчина кърма. За тази цел то се кърми при всеки сигнал за глад, и то поне 8-10 пъти през първите 1-2 месеца.Изключително кърмене означава хранене на бебето само и единствено с майчино мляко. Новороденото не се нуждае от допълнително даване на вода или чай в случаите, в които няма медицински показания за това.
Кърмата осигурява най-добрия баланс на хранителни вещества, за разлика от храните за кърмачета или млякото от животни. Кърмата се усвоява лесно от бебето и храненето му е пълноценно. Тя е неповторима течност с множество имунни съставки, които не се съдържат в млеката за кърмачета. Кърмата насърчава растежа и развитието на бебето и предпазва от заболявания както него, така и майка му.
  При раждането се отделят хормони, които дават знак на организма на майката да започне да  произвежда кърма. Процесът обаче не е мигновен и преминава през два етапа. Първият етап продължава от 3 до 7 дни след раждането, когато гърдите на жената са все още меки и при изцеждане от тях се отделя не кърма, а коластра – така нареченото първо мляко, по-гъсто и бяло-жълтеникаво на цвят, в сравнение с кърмата, която има по-прозрачен бял цвят. Коластрата е малко като количество (само няколко капчици), но е изключително калорична и богата на антитела и е най-добрата храна за новороденото през първите дни след раждането, осигуряваща здравословно захранване, адаптацията на бебето към външния свят и предпазване от болести.
 Почти всяка майка може да кърми детето си. Гърдите произвеждат толкова кърма, колкото са стимулирани да произведат. Това се постига с ранно начало на сукането, правилно положение на детето на гърда, правилно засукване, често суканеи толкова продължително, колкото детето пожелае.
 Начало на кърменето: Добре е да се постараете да сложите бебето на гърда възможно най-скоро след раждането – в идеалния случай в първия половин-един час, за да може да имате пряк контакт с новороденото „кожа до кожа“ и да започне сукане в рамките на първия един час след раждането. Физическият контакт с детето и кърменето скоро след раждането стимулират отделянето на кърма и намаляват риска от тежко кървене при майката. Ако новороденото дете има затруднения със сукането през първите дни след раждането, следва то да се държи близо до майката, да му се дава често гърда и да се стимулира да суче правилно и често или да суче изцедена предварително кърма.Кърменето не е само начин на хранене, то е и начин на общуване и успокоение за детето. При кърмене то получава не само хранителни вещества, но и близост, успокоява го приятна позната миризма, сходна с тази на околоплодната течност, контактът „кожа до кожа“ го отпуска по несравним начин. Кърменето е начин на споделяне и комуникация.
Ползи от кърменето за бебето:
  • осигурява оптимален растеж и развитие на детето;
  • предпазва кърмачетата от инфекции и благоприятства развитието и съзряването на имунната им система;
  • намалява риска от диарии;
  • намалява риска от някои алергични заболявания;
  • стимулира когнитивното развитие на кърмачето.
Ползи от кърменето за майката:
  • намалява кръвотечението след раждане;
  • помага на майката да възвърне по-бързо нормалното си тегло;
  • забавя възобновяването на овулацията и така отлага следващата бременност;
  • намалява риска от рак на гърдата и на яйчниците;
  • намалява риска от ревматоиден артрит и захарен диабет.
 
                                                               РЗИ СИЛИСТРА