МОРБИЛИ - епидемична обстановка в страната и областта

18/2/2019
РЕГИОНАЛНА   ЗДРАВНА   ИНСПЕКЦИЯ   - СИЛИСТРА

ДИРЕКЦИЯ  “НАДЗОР НА ЗАРАЗНИТЕ БОЛЕСТИ”

 
Информация
за епидемичната обстановка в страната и областта по отношение на морбили
 
С писмо на Министерство на здравеопазването от 14.02.2019 г. в РЗИ-Силистра  постъпи информация за възникнал взрив от морбили в област Благоевград, където към 15.02.2019 г. са потвърдени 3 случая на заболяването при 3 деца на възраст от 1,8 г. до 1,9 г. Две от децата са от гр. Разлог и едното от с. Краище, община Белица. На 11.02.2019 г. в СБАЛИПБ ,,Проф. Ив. Киров“ гр. София е постъпила жена на 37 г. от гр. София, а на следващия ден дете на 3 г. от гр. Банско с клиника на морбили. И петте случая са потвърдени в Националната референтна лаборатория на НЦЗПБ, а болните не са имунизирани срещу морбили и не дават данни за контакт с други болни.
На този етап не се говори за епидемия от морбили в България, а за възникнал епидемичен взрив. Епидемичната обстановка в съседни на България страни, като Македония, Румъния, Сърбия, Гърция е усложнена, по отношение на морбили и това увеличава риска от разпространение на заболяването и у нас.
Във връзка с това РЗИ-Силистра организира необходимите противоепидемични мерки в лечебни заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ, с цел постигане на по-висок имунизационен обхват при децата на 13 мес. и 12 год. възраст, както и спазване на добър противоепидемичен режим и недопускане на взривове от вътреболнични инфекции.
 
Морбили е остро инфекциозно заболяване с висок контагиозен индекс, добило популярност като дребна шарка. Причинява се от вирус, който прониква в човешкия организъм през лигавиците на горните дихателни пътища. Инкубационният период е от 9 до 14 дни. Източник на инфекцията е болният човек, предаването на заразата става по въздушно-капков механизъм. Клиничната картина започва с така наречения катарален стадий, протичащ с висока температура, отпадналост, секреция от носа, суха дразнеща кашлица, конюнктивит. Този стадий продължава 3-4 дни, като към края му по устната лигавица се появяват белезникави петна срещу горните кътни зъби (петна на Филатов-Коплик). След третия ден започва обривния стадий с ново покачване на температурата, влошаване на състоянието и поява на обрив. Обривът е макуло-папулозен и започва зад ушите, след което обхваща лицето, шията,  гърдите, тялото и ръцете. След шестия ден започва подобряване на състоянието с нормализиране на температурата и избледняване на обрива. Болният е заразен 3-4 дни преди поява на обрива и 4-5 дни след това. Най-честите усложнения на морбилната инфекция са пневмония, енцефалит и отит. При тежко протичане на морбили с настъпили усложнения е възможен и летален изход.
Единственото средство за предпазване от инфекцията е ваксинацията. В България се използва комбинирана ваксина срещу морбили, паротит, рубеола в два приема – на 13 мес. възраст и реимунизация на 12-годишните.
На този етап в област Силистра не са съобщени случаи на съмнение за морбили, но предвид непълния обхват на подлежащите лица от 13 месечна до 18 годишна възраст, съществува значим риск от поява на болни и бързо разпространение на заболяването.
Затова е необходимо всички родители да прегледат наличната информация за имунизациите, които са извършени на децата им и ако липсва някой от подлежащите приеми с комбинирана ваксина срещу морбили, паротит, рубеола незабавно да посетят личния лекар на детето за извършване на ваксинация.
 
 
15.02.2019 г.