4 ФЕВРУАРИ - СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА С РАКА

1/2/2019
                 СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА С РАКА
Description: Резултат с изображение за световен ден за борба с ракаВсяка година на 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака - инициатива, която обединява хората в постигане на целта: осъзнаване и опознаване на проблема, ранна диагностика, ефективна първична профилактика, семейна и социална подкрепа.
На 4 февруари 2000г. в Париж се провежда първата световна среща за борба с рака в новото хилядолетие на която се приема Парижката харта срещу рака. На срещата се взема и решение за отбелязване на 4 февруари като Световен ден за борба с раковите заболявания – откриване, лечение и превенция.
Description: Резултат с изображение за световен ден за борба с ракаРаковите заболявания са водещи за смъртността в глобален мащаб.
В Европейския съюз те са втората по честота причина за смърт след сърдечно-съдовите заболявания. Всяка година 2 от 10 жени и 3 от 10 мъже в Европа умират от рак. Приблизително 3,2 млн. европейци годишно заболяват от рак на различни органи.
Според официалната статистика в България с най-голяма честота са злокачествените новообразувания на храносмилателната система (стомах, дебело черво, панкреас, черен дроб, хранопровод и устна кухина), на кожата, на млечната жлеза, на дихателната система, на простата, на матката, на пикочния мехур, на кръвта, на главния мозък и др. За област Силистра статистиката сочи, че картината е сходна: рак на млечната жлеза, на матката, на храносмилателните органи, на простата, на дихателната система, на кръвта и др.
Тези данни са призив, както към пациентите, така и към медицинските специалисти, за по-отговорно отношение към личното здраве и това на близките, за по-усърдна работа на медицинските специалисти в общата мисия в борбата с рака.
Развитието на медицинската наука, все по-съвременното оборудване на част от болниците и все по-високата квалификация на работещите в областта на онкологията предоставят възможности за лечение. На този етап от изключителна важност е да се отдаде дължимото внимание на профилактиката и ранната диагностика, да се оцени работещото партньорство между лекар и пациент.
Ракът е лечимо заболяване, а не „дамоклев меч“. Диагнозата рак не следва да се приема като присъда. Успехът се дължи на ранната диагностика и на адекватното лечение със съвременни методи и средства.
Пример за това е, че нараства броят на пациентите, които са лекувани по повод ракови заболявания и продължават да живеят.
 
РЗИ -Силистра