17 май – Световен ден за борба с хипертонията

16/5/2018

Мотото на  Световния ден за борба с хипертонията през 2018 година е "Нормално кръвно налягане – нормален сърдечен ритъм – превенция от инсулт". Този ден се отбелязва за 12-ти пореден  път по инициатива на Световната лига за борба с хипертонията.

Световният ден на хипертонията (WHD) се отбелязва за първи път през 2005 г. по инициатива на Международното дружество по хипертония и свързаните с него кампании имат за цел да обединят усилията на медицински специалисти, пациенти и институции за популяризиране на социалната значимост на заболяването, за важността на превенцията, контрола и лечението му. 
 
Артериалната хипертония (АХ) е заболяване не само на сърцето, но засяга и целия организъм. Това е една от най-разпространените и същевременно най-коварни болести, поради множеството неблагоприятни последствия, до които води безсимптомно. В резултат на АХ настъпват тежки, а в много случаи и смъртоносни усложнения като мозъчен инсулт, миокарден инфаркт, нарушения на бъбречната функция, проблеми, свързани с бременността, увреждания на очите и др.
 
Понякога хората имат главоболие, замайване, задух и зрителни нарушения. За нещастие високото кръвно се установява, често едва когато настъпи мозъчен инсулт (удар) или друго заболяване.

Мозъчният инсулт е втората водеща причина в целия свят, следваща ССЗ, асоциирана с лоша прогноза и повишена смъртност. Над 12 милиона инсулта се дължат на повишеното кръвно налягане, като е повишен рискът от остър инсулт при пре-хипертония и в млада възраст. Смъртността от мозъчен инсулт в България продължава да е значително по-висока в сравнение със смъртността в Европа.
 
Причините за възникването на артериалната хипертония са множество и твърде разнообразни. Те могат да бъдат от бъбречен, ендокринен или друг произход.
 
Специалистите разделят причините за това заболяване по следния начин:

1. Рискови фактори, които могат да се коригират и са с доказано значение за развитие на заболяването:
  • наднормено тегло
  • повишена употреба на сол                                                                   
  • системна употреба на алкохол
  • намалена двигателна активност
  • тютюнопушене

2. Рискови фактори с възможно, но недоказано значение.

Ранното откриване и лечение на високото кръвно налягане е от голямо значение, за да се предотвратят усложненията. Ограничаването на  рисковите фактори намаляват риска от развитие на хипертонична болест.
 
Това може да стане чрез:
  • Здравословно хранене – да се консумират постни меса и да се ограничи приема на мазнини. Да се приемат повече плодове и зеленчуци, пълнозърнест хляб, ориз и други храни богати на глутен. Да се ограничи приема на сол, кафе и кофеинови напитки.
  • Поддържане на здравословно тегло – високото кръвно налягане се среща по-често при хора с наднормено тегло.
  • Ограничаване употребата на алкохол – Редовната консумация на големи количества алкохол може да повиши кръвното налягане.
  • Повишаване на физическата активност – Физическите упражнения са много добър начин за облекчаване на стреса, намаляване на теглото, понижаване на кръвното налягане и укрепване на сърцето.
При високо кръвно налягане:
Да се посещава редовно личния лекар и да се следят стойностите на кръвното налягане. Да се спазва стриктно назначеното медикаментозно лечение.
 
По повод Световния ден за борба с хипертонията, РЗИ – Силистра организира на 16.05.2018 г. (сряда)  две мероприятия с измерване на артериално налягане и лекции, онагледени с мултимедийна презентация в с.Сокол, общ.Главиница и в гр.Дулово в социалните услуги за възрастни хора с увреждания.  Ще бъдат предоставени здравно - информационни материали със съвети за профилактика на заболяването.
 
 
 
РЗИ – Силистра
Дирекция „Обществено здраве“