І. Държавен здравен контрол
- Текущи проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека
Здравните инспектори от дирекция „Обществено здраве” са извършили общо 356 проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека. Издадени и връчени са 4 бр. предписания за задължителни хигиенни мерки и едно предписание със заповед за спиране реализацията на продукт за несъответствие към изискванията на Регламент 1223/2009 относно козметичните продукти. За констатирани нарушения са съставени и връчени 2 бр. АУАН на физически лица за неспазване изискванията на Наредба № 15 от 27 юни 2006 г. за здравните изисквания към лицата, работещи в детските заведения, специализираните институции за деца и възрастни, водоснабдителните обекти, предприятията, които произвеждат или търгуват с храни, бръснарските, фризьорските и козметичните салони. Сключени са общо 4 бр. споразумения, две от които за нарушения от м. февруари.
- Мониторинг на води за питейно-битови цели (препратка към табл.)
- Контрол на бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води: Извършен е систематичен здравен контрол на пуснатите на пазара бутилирани питейни води – 49 бр. Не са установени нарушения.
- Контрол на забраната за тютюнопушене и забраната за употреба на диазотен оксид (райски газ), съгласно Закона за здравето.
- Контрол за спазване на забраните за тютюнопушене в обекти с обществено предназначение, в закрити обществени места и заведения за обществено хранене, съгласно изискванията на чл. 56 и 56-а от Закона за здравето - извършени 242 проверки. За констатирани нарушения са съставени и връчени 6 АУАН на физически лица със сключени към момента 7 бр. споразумения и 1 бр. наказателно постановление за приключване на наказателното производство (две от тях са за предходен период).
- Контрол на забраната за употреба на диазотен оксид (райски газ) на откритите обществени места по ал. 1, т.1–3 от чл. 56а от Закона за здравето и в закритите обществени места, с изключение употребата за медицински цели и за хранително-вкусовата промишленост, съгласно чл. 56а, ал.3 от Закона за здравето – извършени 19 проверки. Не са установени нарушения.
- Проверки по сигнали:
- на стадион „Доростол“ в гр. Силистра във връзка с публикуван сигнал във вестник „Кворум Силистра“ за хигиенен проблем в района на стадиона. При извършената проверка се констатира, че сигнала е неоснователен. Осигурена е химическа тоалетна, която е в добро хигиенно състояние и видимо се обслужва редовно от оторизираната фирма.
- Административни услуги:
- Вписване на обекти с обществено предназначение в регистъра на ООП: 1 бр.;
- Промени в данните и обстоятелствата на вписани в регистъра обекти: 4 бр.;
- Заличени обекти от регистъра на ООП: 3 бр.
- Издаване на становище по чл. 16-б, ал. 2 от Закона за защита от шума в околната среда: 0 бр.
ІI. Осъществяване на контрол върху спазването на здравните изисквания
1. Дейност на експертния съвет по здравно-техническа експертиза:
1.1. Издадени здравни заключения за оценка на инвестиционен проект: 4 бр;
1.2. Издадени здравни заключения за съгласуване на ПУП: - 1 бр.
1.3. Издадени становища за преценка необходимостта от ОВОС: 1 бр.
1.4. Издадени становища за преценка необходимостта от ЕО: 0 бр.
1.5. Издадени становища за определяне на СОЗ на водоизточници: 0 бр.
1.6. Издадени становища относно съдържанието и обхвата на ДОВОС: 0 бр.
1.7. Издадени становища относно съдържанието и обхвата на ДЕО: 0 бр.
1.7. Консултации относно съдържанието и обхвата на ЕО или ОВОС: 0 бр.
1.8. Издадени становища относно съдържанието на изготвените ЕО или ДОВОС: 0 бр.
1.9. Издадени становища относно ДОВОС за ЕЕС при РИОСВ-Русе: 0 бр.
2. Дейности по предварителния здравен контрол
- Участия в общински експертни съвети по ЗУТ: 2 бр.
- Участия в заседание на областна дирекция Земеделие: 0 бр.
- Брой проверки по ПЗК: 0 бр.
- Издадени хигиенни становища: 0 бр.
- Участия в държавни приемателни комисии: 0 бр.
ІV. Дейности по профилактика на болести и промоция на здраве
- Дейности по Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г.
1.1.По рисков фактор тютюнопушене бяха организирани две лекции сред петокласниците на ОУ „ Св. Кл. Охридски“ с. проф. Иширково и ПМГ „Св. Кл. Охридски“ на тема „Вредните съставки на тютюневия дим“. Сред 36 ученика бяха представени два тематични клипа за последиците от пушенето, презентацията „Вредните съставки на тютюневия дим“ и демонстрация на пушещата кукла СЮ, показваща отлагания катран в белия дроб на пушача от употребата на конвенционалните цигари. Ученици участвха и във викторина „Стани богат със знания“ по темата и получиха награди осигурени от инспекцията.
1.2. По рисков фактор алкохол бяха организирани следните дейности:
По повод кампанията за месеца на трезвеността – м. февруари през месеците януари, февруари и март се проведоха серия от лекции. През м. март бяха организирани и проведени 8 броя лекции в: ОУ „Иван Вазов“ гр. Силистра, ОУ „Отец Паисий“ гр. Силистра, ОУ „Черноризец Храбър“ с. Кайнарджа, ОУ „Хр. Смирненски“ гр. Дулово, ОУ „Васил Априлов“ с. Голеш, ОУ „Г. С. Раковски“ с. Ситово и ПМГ „Св. Кл. Охридски“ на тема „Вредата от алкохола“ , „Юношите и алкохола“ и „Ограничаване на здравния риск от злоупотреба с алкохол“ както следва:
- 04.03.2025 г. – 6 -7 клас - сред 18 ученици;
- 05.03.2025 г. – 7а и 7б клас - сред 39 ученици;
- 10.03.2025 г. – 6-7 клас - сред 49 ученици;
- 11.03.2025 г. – 9в клас – сред 24 ученици;
- 12.03.2025 г. – 5 - 7 клас – сред 14 ученици;
- 17.03.2025 г. – 5б клас – сред 19 ученици;
- 24.03.2025 г. – 7а клас – сред 17 ученици;
- 24.03.2025 г. – 7б клас – сред 18 ученици.
Кампанията имаше за цел осъзнаване на вредата от употребата на алкохол, влиянието му върху човешкото тяло и последиците от злоупотреба с алкохол. Запознати бяха с видеоклипа „Дехидратиращото действие на алкохола върху живите клетки“ и имаха възможност всеки желаещ да изпробва алкоочилата. Ученици участваха и във викторина „Стани богат със знания“ по темата и получиха награди осигурени от инспекцията.
1.3. По рисков фактор нездравословно хранене бяха организирани и проведени три лекции (ситуации) на тема „Здравословна хранене и здрави зъбки“ сред 46 деца от:
- 20.03.2025 г. с. Йорданово ДГ „Радост“– 17 деца;
- 28.03.2025 г. с. Брадвари ДГ „Детелина“– 15 деца;
- 31.03.2025 г. с. Черник ДГ „Щастливо детство“– 14 деца;
Целта на мероприятията бяха децата от II-IV група да научат защо е важно да се храним здравословно и се запознаха с хигиенните норми на поведение за поддържане на здрави зъбки. По развлекателен начин и чрез игрите „Въображаемо миене на зъби“ и „Кариес“, децата научиха как правилно да си мият зъбите и защо е важно да го правят. Решаваха лабиринт „Да стигнем до правилната четка за зъби“. Играта "Полезни и вредни храни“ затвърди знанията на децата за полезни и по-малко полезни храни, които трябва да консумират. В ситуацията бяха включени гатанки, песничка и кратко филмче, които подпомогнаха децата да се запознаят с правилата за здравословно хранене с цел опазване на своето здраве. Разпространени бяха 17 бр. ЗОМ и сертификати за обучение - „Здравословно хранане и здрави зъбки“.
- Дейности по Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и СПИ
2021-2025 г.
2.1. Проведени бяха 4 броя изнесена форма на КАБКИС (Кабинет за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН) за безплатни и анонимни изследвания за ХИВ, хепатит В, хепатит С и Сифилис в следните обекти:
- 06.03.2025 г. – филиал на университет - изследвали се 23 лица;
- 07.03.2025 г. – частна фирма - изследвали се 20 лица;
- 25.03.2025 г. – държавни институции - изследвали се 20 лица;
- 26.03.2025 г. – държавни институции - изследвали се 7 лица;
В кабинета всеки изследвал се гражданин получи консултация от наш служител, ЗОМ и презервативи. При извършените изследвания не се установиха серопозитивни лица.
- В залата на РЗИ – Силистра на 26.03.2025 г. под мотото „Заедно по – здрави!“ се проведе среща с 20 лица посещаващи „Центъра за комплексно предоставяне на социални услуги“(ЦКПСУ) – гр. Силистра с ръководител Красимира Георгиева.
Срещата се провежда по разработен план от ПБПЗ при РЗИ – Силистра и има за цел разширяване на инициативите за промоция на здраве, повишаване на информираността на населението за основните предпоставки за здравословен начин на живот.
На срещата експертите представиха темите „Стрес и ежедневие“ – влиянието на страса и как да се предпазим от него. По желания на лицата от ЦКПСУ беше представена и темата - „Влияние на син екран“, как синята светлина се отразява на човешкият организъм. Участниците с желание участваха в двете игри за откриване и закриване на срещата.
Всички участници имаха възможнаст да се запознаят с книжката „Какво да предприема? Депресия и тревожност.“
Методична помощ.
През месец март експертите оказваха консултативна помощ на медицинските специалисти от здравните кабинети на училища и детски градини за правилното попълване на Схемите за анализ на здравословното състояние на децата и учениците от област Силистра.
Изготвили:
Н. Халим, гл. инспектор в Дирекция „Обществено здраве“
В. Христова, гл. експерт в Дирекция „Обществено здраве“
А. Генова, гл. експерт в Дирекция „Обществено здраве“