ДЕЙНОСТ НА ДИРЕКЦИЯ „ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ” ПРЕЗ МЕСЕЦ ОКТОМВРИ 2022г.

14/11/2022
І. Държавен  здравен  контрол
 
1.Текущи проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека
Здравните инспектори от дирекция „Обществено здраве” са извършили общо 544 проверки на обекти с обществено предназначение, на продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека.
Издадени и връчени предписания, както следва: 3 предписания за извършване на ремонтни дейности в обекти с обществено предназначение (детска градина, стадион и дом за възрастни хора); 1 бр. предписание за спиране реализацията на козметични продукти със забранени съставки.
 
2.  Мониторинг на води за питейно-битови цели (препратка към табл.)
 
3.  Контрол на бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води: Извършен е систематичен здравен контрол на пуснатите на пазара бутилирани питейни води – 2 бр. Не са установени нарушения.
 
4. Контрол на забраната за тютюнопушене и забраната за употреба на диазотен оксид (райски газ), съгласно Закона за здравето.
4.1. Контрол за спазване на забраните за тютюнопушене на закрити обществени места, обособени работни места и открити обществени места, съгласно изискванията на чл. 56 и 56-а от Закона за здравето - извършени 108 проверки  Не са констатирани нарушения.
4.2. Контрол на забраната за употребата на диазотен оксид (райски газ) на откритите обществени места по ал. 1, т.1–3 от чл. 56а от Закона за здравето и в закритите обществени места, с изключение употребата за медицински цели и за хранително-вкусовата промишленост, съгласно чл. 56а, ал.3 от Закона за здравето – 38 проверки. Не са установени нарушения.
 
5.  Проверки по сигнали: През месеца е извършена проверка по жалба във връзка с условията на живеене на бедстващо лице. Жалбата е неоснователна.
 
6. Административни услуги
6.1. Вписване на обекти с обществено предназначение в регистъра на ООП: 1 бр.;  
6.2. Промени в данните и обстоятелствата на вписани в регистъра обекти:  0 бр.
6.3. Заличени обекти от регистъра на ООП: 1 бр.;
 
ІI. Осъществяване на контрол върху спазването на здравните изисквания
 
1. Дейност на експертния съвет по здравно-техническа експертиза:
1.1. Издадени здравни заключения за оценка на инвестиционен проект: 4 бр;
1.2. Издадени здравни заключения за съгласуване на ПУП: 12 бр;
1.3. Издадени становища за преценка необходимостта от ОВОС: 0 бр;
1.4. Издадени становища за преценка необходимостта от ЕО: 0 бр;
1.5. Издадени становища за определяне на СОЗ на водоизточници:  0 бр;
1.6.Издадени становища относно съдържанието и обхвата на ДОВОС: 0 бр;
1.7. Издадени становища относно съдържанието и обхвата на ДЕО: 0 бр;
1.7. Консултации относно съдържанието и обхвата на ЕО или ОВОС: 0 бр;
1.8. Издадени становища относно съдържанието на изготвените ЕО или ДОВОС: 0 бр;
1.9. Издадени становища относно ДОВОС за ЕЕС при РИОСВ-Русе: 0 бр;
 
2Дейности по предварителния здравен контрол
  1. Участия в общински експертни съвети по ЗУТ: 0 бр. 

  2. Издадени хигиенни становища: 0 бр;

  3. Участия в държавни приемателни комисии: 0 бр;

 
ІII. Дейности  по контрола на противоепидемичните мерки срещу COVID-19, разпоредени със заповеди на Министъра на здравеопазването, във връзка с обявената епидемична обстановка:
Здравните инспектори и експертите от дирекция „Обществено здраве” са извършили 52 проверки на територията на област Силистра на различни търговски обекти (хранителни магазини, супермаркети, детски магазини, магазини за промишлени стоки), фризьорски и бръснарски салони, студио за красота, студио за татуировки, училища, детски ясли,  обединен детски комплекс, зала за спортна стрелба, бензиностанция, кметства и др., относно спазването на противоепидемичните мерки срещу COVID-19. Оказана е консултативно-методична помощ и са отправени препоръки за стриктно спазване на мерките, разпоредени със заповедите на МЗ.
 
 
 
 
V. Дейности по профилактика на болести и промоция на здраве
1. Дейности по Национална програма за превенция на хроничните незаразни заболявания 2021-2025 г.
През месец октомври беше организиран и изнесен курс от лекции сред ученици от петите класове при ОУ „Иван Вазов“ - Силистра и четвърти клас при СУ „Йордан Йовков“ с. Окорш община Дулово на тема „Тютюнопушене и здраве“. Представени бяха два тематични клипа за последиците от пушенето и демонстрация на пушещата кукла СЮ с обхванати 106 ученика. Всеки участник получи здравно-образователни материали (ЗОМ).
Под мотото „Можем да го постигнем заедно – нека се опитаме да бъдем активни“ по Европейската седмица на спорта в училище, експертите проведоха мероприятие в СУ“ Йордан Йовков“ с. Окорш сред 25 ученика от 4 клас на тема „Физическа активност срещу гръбначни изкривявания“. Целта беше насърчаване на физическата активност сред учениците и включването им в спортни игри по регламент. Представена беше пирамидата на физическата активност и всеки ученик получи ЗОМ и награда за участието си в игрите.
По повод 24 октомври – Световен ден за борба със затлъстяването, експерт от инспекцията проведе мероприятие в ОУ „Стефан Караджа“ с. Искра сред 22 ученика от 5 клас на тема „Здравословно хранене и затлъстяване“. Учениците получиха знания за основните групи храни чрез презентацията „Здравословно хранене“ и игра „Визуализиране на пирамидата на храненето“ с помощта на магнитна пирамида. Представени бяха „Пет ключа към по безопасни храни“ по материали на НЦОЗА. Лекцията завърши с компютърна игра-викторина „Хапванки“ за проверка на получените знания от урока.
 
 
2. Дейности, насочени към ограничаване на остеопорозата в Р България.
            В рамките на националната инициатива „Познавате ли риска си от остеопороза?“ във връзка със Световния ден без остеопороза - 20 октомври, Регионална здравна инспекция-Силистра съвместно с Асоциация „Жени без остеопороза“  проведе кампания за скринингово изследване на костна плътност в ДКЦ-1 в гр. Силистра. В инициативата се включиха 37 души. При изследването се установи, че от тях: 16 лица са с остеопения и 9 имат наличие на остеопороза.
На 20 октомври в клуб на инвалида в гр. Дулово експертите представиха две теми: „Движение за здрави кости“ и „Превенция на остеопорозата“. Презентациите бяха подготвени по материали на Международната фондация по остеопороза IOF. Темите бяха представени сред 38 лица, всички получиха „Едноминутен тест за риска от остеопороза“ и ЗОМ по темата.
 
 
 
 
П. Върбанова, гл. инспектор в Дирекция „Обществено здраве“
 
В. Христова, гл. експерт в Дирекция „Обществено здраве“
 
А. Генова, гл. експерт в Дирекция „Обществено здраве“