Световната седмица на кърменето 1-7 август

2/8/2022
Банер Световната седмица на кърменето 1-7 август
Световната седмица на кърмене (WBW) е глобална кампания за повишаване на осведомеността и стимулиране на действия по теми, свързани с кърменето.
Кампанията се провежда от 1-7 август от 1992 г. с годишни теми, включващи системи за здравеопазване, жени и работа, Международен кодекс за маркетинг на заместители на кърмата , подкрепа на общността, екология, икономика, наука, образование и човешки права.
 
СВЕТОВНАТА СЕДМИЦА НА КЪРМЕНЕТО през  2022г. ще се фокусира върху укрепването на капацитета на участниците, които трябва да защитават, насърчават и подкрепят кърменето на различни нива на обществото с мотото „Да се застъпим за кърменето-обучение и подкрепа.“
Проучване на Световната здравна организация (Европейската инициатива на СЗО за наблюдение на детското затлъстяване – COSI 2015/2017) в 16 страни в Европа (сред които и България) е установила, че кърменето може да намали шансовете детето да затлъстее с до 25%: „СЗО препоръчва изключително кърмене до 6 месеца, с продължаване на кърменето и подходяща допълнителна храна до 2-годишна възраст или след това. Широко доказано е, че човешкото мляко, поради своите биоактивни съединения, има имунологични, ендокринологични, невронни и психологически ползи за детето. Бебетата, които са кърмени изключително през първите 6 месеца от живота си, са по-малко склонни да имат наднормено тегло в късна детска възраст (на възраст над 6 месеца). Това може да се обясни отчасти с факта, че кърменето предизвиква различни хормонални реакции в сравнение с адаптираното мляко за кърмачета, като последното причинява по-голям инсулинов отговор, което води до отлагане на мазнини и повишено затлъстяване. Човешкото мляко също е богато на бифидобактерии , за които е доказано, че присъстват в по-малка степен в червата на деца със затлъстяване. В допълнение, децата, които са били кърмени, изглежда имат по-благоприятни хранителни предпочитания, ядат повече плодове и зеленчуци в сравнение с тези, които са хранени с адаптирано мляко.“
Оптималното кърмене е жизненоважно за доброто здраве и благополучие през целия живот на жените и децата.
СЗО и УНИЦЕФ препоръчват:
  • Ранно започване на кърмене в рамките на 1 час след раждането.
  • Изключително кърмене през първите 6 месеца от живота.
  • Продължаване на кърменето до 2-годишна възраст или след това, с въвеждане на адекватни в хранително отношение и безопасни допълващи (твърди) храни на 6-ия месец.
 
Регионална здравна инспекция-Силистра Ви кани да се присъедините в кампанията посветена на Световната седмица на кърменето. Повече за събитието научете тук.
 
За допълнителна информация по темата: