Европейска имунизационна седмица 2022 г.

27/4/2022
Европейска имунизационна седмица 2022 г.
  • 26 Април 2022 (по материал на Министерство на здравеопазването)
От 24 до 30 април се отбелязва Европейската имунизационна седмица, която ще премине под мотото: „Ваксини: за по-добър и по-дълъг живот“. Началото на инициативата е поставено през 2005 г. и от тогава до сега тя се провежда всяка последна седмица на месец април. Целта е да се повиши информираността на обществото относно ролята на ваксините за предотвратяване на епидемии от опасни, но ваксинопредотвратими заболявания, както и да се насърчи имунизацията на хората от всички възрасти. Около тази идея Световната здравна организация обединява усилията си със здравни институции, професионални и родителски организации, политици и др.
Тази година Европейската имунизационна седмица се фокусира върху пет теми, свързани с имунизациите в детска възраст като превантивна мярка срещу тежко протичащи и социално-значими инфекциозни заболявания, срещу рак на маточната шийка и др. Кампанията насочва общественото внимание и към значението на ваксинацията срещу COVID-19 за преодоляване на пандемията от коронавирусната инфекция.
От създаването им през 18 в. до наши дни ваксините помагат за ограничаване разпространението на живото-застрашаващи инфекциозни заболявания по целия свят. Те осигуряват защита не само на ваксинирания, но и на всички, които го заобикалят – семейство, близки, приятели и колеги. Чрез избора си да се ваксинираме проявяваме отговорност както към собственото си здраве, така и към общественото здраве.
Всяка държава следва определени политики за имунизация, но стремежът на всички страни е по безопасен и икономически ефективен начин да предпазят населението си от болести, погубили живота на стотици хора в миналото. Благодарение на ваксините:
  • От 1988 г. насам разпространението на едно от най-опасните остри вирусни инфекциозни заболявания - полиомиелитът, е намаляло с 99%.
  • Две дози от ваксината срещу морбили (дребна шарка) предпазват почти 100% от това сериозно и силно заразно заболяване.
  • Рубеолата при бременни жени може да причини вродени дефекти и дори смърт на плода, но имунизацията срещу заболяването в детството предпазва от заразяване през целия живот.
  • Ваксината срещу хепатит Б е 95% ефективна за предотвратяване на инфекция и развитие на хронични заболявания и рак на черния дроб, причинени от вируса.
  • Комбинирани ваксини като тази срещу дифтерия, тетанус и коклюш редуцират случаите на тези три заболявания до единични.
  • Имунизацията срещу човешки папиломен вирус (HPV) може да предотврати до 90% от случаите на рак на маточната шийка. Комбинирана с редовен скрининг, тази ваксина е най-ефективният инструмент за предотвратяване на заболяването.
  • Ваксинацията е най-ефикасната профилактика и срещу грип и остри респираторни заболявания.
 Масовата имунизация осигурява колективен имунитет и намалява разпространението на заразните заболявания сред населението, което води до по-ниски нива на заболяемост и смъртност. Това означава, че когато голям процент от популацията в отделните страни е напълно имунизирана според условията на националните им календари, в резултат на изградения колективен имунитет, се защитават и тези, които по медицински причини не могат да бъдат ваксинирани.
Към момента ваксините са и основното средство за справяне с пандемията от COVID-19. Приложението им вече втора година доказва, че те намаляват вероятността от заразяване, а при евентуална инфекция, предотвратяват опасността от тежко протичане на заболяването, усложнения, хоспитализации и летален изход.
Имунизацията срещу коронавирусната инфекция е доброволна, безплатна и напълно безопасна. Информация за ползите от ваксините и ваксинацията срещу COVID-19 може да намерите на https://plusmen.bg  през сайта на Министерството на здравеопазването.
 
Ваксинация на украински граждани
В България се прилагат ваксини срещу 11 остри заразни болести със значение за личното и общественото здраве. Това са туберкулоза, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хепатит тип Б, хемофилус инфлуенце тип Б, пневмококи, морбили, епидемичен паротит и рубеола.
Имунизациите срещу посочените заболявания са задължителни за всички деца в страната, като поставянето на ваксините се извършва съгласно Националния имунизационен календар, приложение към чл. 2, ал. 2 на Наредба № 15/2005г. за имунизациите в РБългария.
Задължителните имунизации в Република България са сходни с имунизациите, които се прилагат в Република Украйна.
Налице са няколко основни разлики:
  • В Украйна не се прилага имунизация срещу пневмококи;
  • В Украйна се прилага жива и убита полиоваксина, а в България – само убита полиоваксина;
  • В Украйна се прилагат по-малко на брой приеми на ваксина срещу коклюш;
  • В Украйна се прилагат по-малко на брой приеми на ваксина срещу тетанус и дифтерия;
  • В Украйна се прилагат по-малко на брой приеми на ваксина срещу хемофилус инфлуенце.
 
Посочените разлики, както и фактът, че през последните години постигнатият имунизационен обхват срещу изброените заболявания и в двете държави е под необходимото ниво от 95%, което да гарантира, че няма да възникнат епидемични взривове и епидемии от ваксинопредотвратими заразни болести, налага необходимостта всички деца с липсващи данни или с непълен имунизационен статус да бъдат ваксинирани.
За целта лекар от регионалната здравна инспекция (РЗИ), на територията на областта, в която ще пребивавате с Вашето дете, ще изготви индивидуален имунизационен план за необходимите имунизации по вид ваксина и брой приеми. Общопрактикуващия лекар, който ще изберете за Вашето дете ще изпълни този план. За целта е необходимо да носите всички налични медицински документи, удостоверяващи поставените до момента ваксини на Вашето дете.
Право на имунизации има всяко дете от Украйна, получило временна закрила в Република България, удостоверено с получения личен номер на чужденец (ЛНЧ), вписан в регистрационната карта на родител/настойник.
Имунизациите са необходими и за посещение на Вашето дете в детска ясла, детска градина или в училище, без които това е невъзможно. За целта е необходимо да получите писмено становище от РЗИ в областта, където сте се установили.
Нека, с обща грижа, да опазим здравето на всички деца!
 
Април 2022 г.
РЗИ-СИЛИСТРА