16 октомври- Световен ден на прехраната

10/10/2019
Решението за този ден е взето от Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) в деня на създаването й -16 октомври 1945. Световният ден на прехраната се отбелязва в над 150 страни, като България се включва през 2006г. За първи път официално е обявено, че една от най-важните задачи е изкореняването на глада по света и създаването на условия за устойчиво земеделие, което би могло да изхрани населението в световен мащаб.
                  „Нулев глад”- Дали това обаче е възможно?
Според „Организацията по прехрана и земеделие” към ООН това би могло да се постигне, само ако всички страни-членки удвоят своите усилия и работят активно над този проблем. След известен период на спад на нивото на гладуващите и хората с проблеми, свързани с храненето, днес по последни изследвания на ООН от 2018 г., статистиката показва следното:
 
 
 
  •  над 821 млн. души по света страдат от хронично недохранване
  • 1.9 млрд. са с наднормено тегло, а това е ¼ от населението на планетата
  • 672 млн. са със затлъстяване
 
 
 
 
 
През последните сто години населението на света е нараснало четири пъти. Според някои учени скоро може да настъпи световен глад. Други обаче смятат, че кризата може да бъде избегната. Има ли все пак рецепта срещу глада? Има ли спасение?
Повече от девет милиарда души ще обитават света през 2050 година. Още през това столетие броят им ще достигне над десет милиарда. За да бъдат изхранени всички, през следващите  години селскостопанската продукция трябва да нарасне от два до три пъти. Дали това изобщо е възможно, като се има предвид, че земята разполага с ограничени ресурси?
Учените настояват в бъдеще за зърнените култури, предназначени за храна на хората, да се използват най-добрите земи, а по-малко плодородните - за фураж.
Съпоставяйки последните информации с  анализи правени преди години, се наблюдава подобряване на ситуацията. В периода 2010-2018г.  световният  индекс на глада  намалява от 29.2 до 20.9. Подобряване на ситуацията се отчита в Ангола, Етиопия, Руанда, Шри Ланка и Бангладеш.Очаква се обаче, че от 79 страни, в които е отбелязано умерено, тежко, тревожно или изключително тревожно равнище, само 29 да успеят да достигнат целта от нулево равнище на глад през 2030г.
Световният ден на прехраната напомня за милионите, които страдат от недохранване и призовава международната общност към по-голяма осведоменост и по-голям ангажимент към борбата с глада.
В България от създаването си през 2012г. Българска хранителна банка (БХБ) осигурява на компаниите от хранителната индустрия възможност излишната и годна храна да бъде спасявана и дарявана на организации, полагащи грижа за хора в нужда. Само през 2018г. БХБ е спасила от унищожаване над 156 000 кг храни, дарени от 50 компании и разпределени до 54 организации-партньори, подпомагащи над 16 000 нуждаещи се.
Целенасочената борба срещу глада е комплексна дейност със здравни, социални и икономически аспекти.
 
За успеха на борбата срещу глада е необходимо да се приобщят държавите, правителствата, бизнеса и всеки един човек.
                 
Октомври 2019
--------------------------------------------------
РЗИ СИЛИСТРА