24 МАРТ – СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА С ТУБЕРКУЛОЗАТА

25/3/2019
 
 
 
В края на 19-ти век туберкулозата убива един на всеки седем човека в Европа и Америка. На 24 март 1882 г. д-р Роберт Кох обявява революционното си  откритие на туберкулозния бацил, причинител на туберкулозата. Това е най-значимата стъпка, направена в борбата със смъртоносното заболяване.
 
Столетие след епохалното откритие на д-р Кох – през 1982 г., СЗО и Международната асоциация против туберкулоза и белодробни заболявания обявяват 24 март за Световен ден за борба с туберкулозата. Събитието има за цел да образова обществеността за разрушителните здравни и икономически последствия от туберкулозата и трагичните последствия в глобалното здравеопазване.
 
По данни на СЗО една трета от населението на планетата в наши дни е заразено с туберкулоза – всяка година 9 милиона души по света се разболяват от заразната болест, от тях 1,3 милиона са деца. Всяка година 2 милиона смъртни случаи са свързани със заболяването. Туберкулозата е водеща причина за смъртността у хора, страдащи от ХИВ инфекция.
 
В страните от Европейския съюз случаите на туберкулоза през 2017г. са над 55 000 (10,7 на 100 хил.), а случаите на мултирезистентна туберкулоза са 1 107. Най-засегната е възрастовата група 25-44г., а най-разпространено е заболяването в Литва, Латвия, Естония и Румъния.
 
Със 7,3% са намалели болните от туберкулоза у нас през 2018 г. в сравнение с 2017г., сочат предварителните данни на „Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България”.
Tази година Световният ден за борба с туберкулозата – 24 март се провежда под мотото: „Време е за свят без туберкулоза!”.
 
За десета поредна година заболеваемостта от туберкулоза в България показва трайна тенденция за намаляване - от 38,5 на 100 000 население през 2008 г. до 18,3 на 100 000 души през 2018 г.
Общият брой болни с туберкулоза през 2018г. е 1 358 души, срещу 1 463 за 2017 г. (за сравнение през 2008 г. техният брой е 3 150).
 
Над 78% от регистрираните пациенти са с туберкулоза на белия дроб. Над 59% от пациентите с белодробна туберкулоза отделят туберкулозни бацили и крият риск за околните контактни лица.
През годините се запазва характеристиката броят на мъжете да е над два пъти по-голям от броя на жените.
 
През 2018 г. в РЗИ-Силистра са регистрирани 18 болни с туберкулоза (14 мъже и 4 жени). Броят на заболелите по общини е както следва: община Силистра (6), община Дулово (4), община Тутракан (2), община Кайнарджа (2), община Алфатар (2), община Главиница  (1), община Ситово (1).
 
Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване, което засяга всички органи и системи на човешкия организъм, но най-често се локализира в дихателната система. Съществуват и извънбелодробни форми със засягане на лимфни възли, централна нервна система, сърце, очи, кожа, кости и стави, уро-генитална система и други.
 
Болестта се причинява от бактерия наречена Микобактериум туберкулозис, която се отличава със значителна устойчивост във външната среда. Особено дълго се запазва в храчките, отделяни от болните, включително и след тяхното изсъхване. Основен източник на зараза е болният от белодробна туберкулоза човек. 
 
Проникването на инфекцията в белите дробове става най-често по въздушно-капков път. Храчките на болен от туберкулоза съдържат милиони бактерии, които се отделят  при кашлица, кихане или разговор. Заразата може да се пренася и чрез вдишване на прах съдържащ изсушени бактерии. Възможно е и заразяване по хранителен път – чрез заразени продукти, най-често мляко/млечни продукти от болни крави.
 
Рискът за заразяване нараства при:
  • Непосредствен контакт с болен от туберкулоза;
  • Злоупотреба с алкохол и тютюнопушене;
  • Съпътстващи хронични заболявания и непълноценно хранене, които намаляват съпротивителните сили на организма;
  • Заразеност с HIV вируса; 
 
Симптоми на туберкулоза
  • Кашлица – тя е характерен симптом, засилва се през нощта и е придружена с нощно изпотяване;
  • Храчки - в тях може да се появи и кръв;
  • Повишена температура – продължително температурно състояниемалко над 370С;
  • Болки в гърдите, засилващи се при дишане и кашлица;
  • Отпадналост;
  • Безапетитие;
  • Отслабване на тегло. 
 
Ако имате някои от горепосочените оплаквания,
трябва да  потърсите съвет от своя личен лекар или от специалист по белодрбони болести!
 
 
диагностиката на туберкулоза  следва да се извършат:
  1. Преглед от лекар специалист по белодробни болести
  2. Тест за алергична реакция (манту)
  3. Рентгеноскопия или рентгенография на белите дробове;
  4. Специализирани изследвания на подходящ биологичен материал.
 
Туберкулозата е лечима, с добър резултат при ранното й откриване и качествено лечение!
 
В България средствата за диагностика и лечение на болните с туберкулоза, както и на лицата с латентна инфекция се осигуряват от бюджета на Министерство на здравеопазването и са безплатни за пациентите, независимо от здравно-осигурителния им статус.
 
Профилактиката на заболяването  
  • Ваксиниране с БЦЖ ваксина и реимунизиране, съгласно Имунизационния календар;
  • Пълноценно хранене, с богати на белтъчини и витамини храни (месо, мляко и млечни продукти, риба, пресни плодове и зеленчуци) за поддържане на естествените съпротивителни сили на организма;
  • Редовно практикуване на физически упражнения и туризъм;
  • Отказване от тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и употреба на психоактивни вещества; Поддържане на добра лична и обществена хигиена. 
 
 
 
РЗИ - Силистра
Дирекция „Обществено здраве“