22 април - Международен ден на Земята. Мото: „Свят без замърсяване с пластмаси“

19/4/2018
 
 
Description: C:\Users\Kaloian\Desktop\obshta papka za Zemq\kartinki\gfdgdfgdfg\ot_247.png
За първи път Денят на Земята се отбелязва официално на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Милиони северноамериканци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, бизнессреди да включат в своите приоритети опазването на околната среда. През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен. Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.
 
Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в над 170 държави, насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея.
 
България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята, започнало от 1990 г. В Международния организационен комитет за честването на Деня на Земята България е представена от Благовест Сендов. Той сформира Национален комитет за Деня на Земята. На призива за отбелязването на Деня на Земята се отзовават хиляди българи и денят се чества с разнообразни прояви, посветени на опазването на околната среда.
 
На 22 април 1992 г. Президентът на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хиляди български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г.
 
През последните десетилетия нарастват редица глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда и изменението на климата. По-голямата си част са в резултат от човешката дейност /замърсяване на водите, почвата, въздуха в това число можем да добавим и шумовата агресия/. Измененията вече са реалност и оказват своето влияние върху цялата планета като: глобалното затопляне, екологични катастрофи, киселинни дъждове, опустиняване и т.н. Те влияят негативно и върху всички живи организми на планетата.
 
Тази година Международният ден на Земята се отбелязва под мотото: „Свят без замърсяване с пластмаси“, като вниманието ще бъде фокусирано  върху цялостната промяна на човешката нагласа и поведение относно пластмасите.
 
Пластмасата се е превърнала в незаменим материал в съвременния свят. Пластмасите имат многостранно приложение и са устойчиви, но именно тази тяхна устойчивост може да превърне отпадъците от такива материали в проблем. Пластмасата е отражение  и на все по-широкото разпространение на „културата на изхвърляне”, тъй като много от нея се използва именно за производството на огромно разнообразие от опаковки за еднократна употреба.
 
Тя е един от най-големите екологични проблеми на човечеството, свързан със замърсяването. Този, на практика вечен материал, се трупа на сушата и в океаните и заплашва да превърне планетата ни в огромно сметище в най-близко бъдеще. Милиони тонове пластмаса всяка година се изхвърлят в морета, океани, както и на сушата, убивайки и увреждайки обитателите на различните  екосистеми. Нужни са стотици години, за да се разгради. При изгаряне пластмасата често отделя отровни газове, които не само са вредни за нас и околната среда, но и допринасят за глобалното затопляне.
 
Нека не приемаме 22 април като единствения ден, в който да мислим за нашия дом – Земята. Нека превърнем всеки един ден в Деня на Земята и дадем своя принос към опазването на планетата.
 
 
Description: C:\Users\Kaloian\Desktop\obshta papka za Zemq\0acc443d8d71b94981ea0ea4a3a4c686.jpg
 
 
 
РЗИ – Силистра
Дирекция „Обществено здраве“