Отчет за изпълнение на дейностите за 2017 г. по Националния план за действие за периода 2015 г. - 2020 г. за изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012 г. - 2020 г., приоритет „Здравеопазване“, приет с решение № 355 на Министерския съвет от 2016 г.

8/12/2017

През 2017 г. на РЗИ-Силистра бяха възложени дейности  по Националния план за действие за периода 2015-2020 за изпълнение на Националната стратегия на Република България  за интегриране на ромите 2012-2020 г., приоритет „Здравеопазване“ с две заповеди на министъра на здравеопазването.
 
I. Със заповед № РД-01-228/20.06.2017г. на министъра на здравеопазването на РЗИ-Силистра беше предоставена безвъзмездно мобилна клинична лаборатория за извършване на профилактични изследвания, съгласно задача 1.4.“Подобряване на профилактичните дейности сред ромското население“. По точка 1.4.3. „Провеждане на ранна диагностика и скрининг за артериална хипертония, сърдечно-съдови заболявания, белодробни заболявания  и захарен диабет с мобилни флуорографи, ехографи и лаборатории“ по приоритет „Здравеопазване“ от Националния план за действие 2015-2020 г. Със същата заповед ни беше разпоредено да се организират и извършат изследвания на поне 500 лица от ромски произход в населени места от област Силистра. Съгласно приложената към заповедта план-сметка беше препоръчано да се изследват холестерол, кръвна захар и кръвна картина с поне 8 показателя. За всички дейности по изпълнение на възлагателната заповед (клинико-лабораторни изследвания, средства за медицински персонал и шофьор, за гориво, поддръжка и сервиз на автомобила, за поддръжка на апаратурата и др.) бяха предвидени 7 500 лв.
 
Мобилната клинична лаборатория получихме от РЗИ-Хасково с приемно-предавателен протокол.
С писмо-покана и оферта уведомихме лечебните заведения в област Силистра, които извършват клинико-лабораторни изследвания (МБАЛ-Силистра, МБАЛ-Тутракан, МБАЛ-Дулово, МДЛ „Скайлаб“-Силистра и „МДЛ-I“-Силистра) за възложените лабораторни изследвания, за условията и срока за изпълнение на заданието. В посочения срок в РЗИ-Силистра не постъпи предложение за участие от нито едно от поканените лечебни заведения. По тази причина бяха проведени и устни разговори с ръководителите на посочените лечебни заведения, при които беше потвърден отказ, поради липса на кадрови капацитет за допълнителни дейности.
 
С писмо уведомихме г-жа  Светлана Йорданова - заместник-министър на здравеопазването и поискахме разпореждане за предоставяне на мобилната лаборатория в друга област. От името на г-жа  Светлана Йорданова бяха уведомени всички РЗИ в страната, с цел съдействие за решаване на възникналия проблем и покана до лечебни структури от други области, които извършват клинико-лабораторни изследвания и при проявен интерес РЗИ-Силистра да проведе избор и да сключи договор за изпълнение на възложената задача. В РЗИ-Силистра получихме писма от осем областни инспекции, с информация за проявен интерес от лечебни структури. От лечебните заведения проявили интерес беше сключен договор с МЦ „Здраве-Камчия“ ЕООД-област Варна.
 
От 23 октомври до 7 ноември 2017г. от РЗИ-Силистра бяха организирани изследвания в 10 селища от три общини (Дулово, Кайнарджа и Алфатар), с по-голям брой ромско население. Обхванати бяха 505 лица над 18 годишна възраст, на които се  извършиха изследвания за кръвна захар, холестерол и кръвна картина:
 
Община Дулово
Община Кайнарджа
Община Алфатар
селище
брой изследвани лица
селище
брой изследвани лица
селище
брой изследвани лица
гр.Дулово
107
с.Кайнарджа
75
с.Бистра
38
с.Черник
61
с.Средище
42
 
 
с.Поройно
59
с.Голеш
34
 
 
с.Правда
31
с.Зарник
30
 
 
с.Козак
28
 
 
 
 
ОБЩО
286
 
181
 
38
 
 
II. Със заповед №РД-01-233/20.06.2017 г. на министъра на здравеопазването на РЗИ-Силистра  бяха отпуснати 1176 лв. и ни беше възложено  да организирането и изпълнението различни дейности от на Националния план за действие 2015-2020г. за изпълнение на Националната стратегия на Р България  за интегриране на ромите 2012-2020 г. свързани със здравното образование на този контингент от населението на област Силистра. В изпълнение на възложеното РЗИ – Силистра реализира следните  инициативи:
 
1. По задача  1.3. “Подобряване на здравната помощ за новородените и децата в училищна възраст“
Точка 1.3.2.„Провеждане на беседи и разговори с младите майки за значението на имунизациите за децата с цел мотивиране за  редовното им прилагане, съгласно Националния имунизационен календар от НПД 2015-2020 г. „
► Проведена  беседа  онагледена с мултимедийна презентация  на  тема: „Имунитет и имунизации„ с млади майки и бременни жени от с. Поройно, община Дулово. Разпространени са здравно образователни материали /ЗОМ/ – дипляни и имунизационен календар.
 
Точка 1.3.5. „Провеждане на беседи и разпространение на материали за хранене и отглеждане на децата, организиране на обучение на лица, ангажирани с отглеждането на малки деца“
► Организирана кампания по повод  1-7 август „Световна седмица на кърменето“ под мотото: „Подкрепяме кърменето заедно“ в  с. Поройно, община Дулово и  гр. Силистра. Кампанията се проведе съвместно  с  Училище за родители – гр. Силистра и фирма NUK – гр. Варна. На младите майки и бременни жени се проведе лектория, в която бяха включени темите: „Кърменето  най-естествения начин за  хранене на бебето; „Храненето на кърмачката“; „Защо  кърменето е важно за моето дете“; „Ролята на храненето в най-ранна детска възраст“; „Значение на кърменето за по-късното развитие на детето“ и „Бебешки и детски аксесоари и козметика. На всички участници бяха разпространени ЗОМ по темите.
► Организирана кампания по повод „Ваканция без риск“ в социалните услуги от резидентен тип  - ЦНСТ с. Кайнарджа, с. Малък Преславец сред настанените деца са проведени лекции на теми:  Здравословно хранене и пубертетна възраст. Разпространени са ЗОМ.
 
2. По задача 1.4. „Подобряване на профилактичните дейности сред ромското население“
Точка 1.4.4. „Провеждане на разяснителни кампании за значението на профилактичните прегледи сред ромското население“
►  Проведена беседа и прожекция на образователен филм “Какво(не) знаем за пубертета“ сред  82 ученици от  ОУ „ Кирил и Методий“ гр. Силистра, и  ОУ „Цанко Церковски“ с. Средище. Разпространени ЗОМ  по темата „ Ще станем жени и мъже“ .
►  Проведено обучение сред  18  ученици от СПИ с. Варненци с цел превенция на заразни и полово предавани болести. Разпространени са ЗОМ.
►  Проведена беседа сред  21 ученици от ПГС „Пеньо Пенев“ гр. Силистра  по повод 26 юни „ Световен ден за борба с наркоманиите“ на тема: „Видове наркотици, зависимости, рискове за здравето от употребата и злоупотребата с алкохол и психотропни вещества. Разпространени са ЗОМ.
►  Проведени са  512 безплатни  изследвания за  диабет, холестерол, кръвна картина сред ромската общност в различни населени места  на област Силистра.
►  През месец август се проведе  лятната АНТИСПИН информационна кампания  с изследвания за ХИВ/СПИН  под мотото“ „Направи си тест за ХИВ“ в гр. Силистра,  гр. Тутракан,  гр. Дулово, с. Голеш  на 122  лица. Разпространени са ЗОМ и презервативи.
През м. ноември по време на Европейската седмица за изследване на ХИВ и хепатит  и по повод   1-ви декември „Световен ден за СПИН“ под мотото: „Моето здраве е мое право“  са проведени  на  32 лица безплатни изследвания  в  Дните на отворените врати и на терен в  област Силистра. Разпространени са ЗОМ и презервативи.
           
3. По задача 4.1. „Повишаване на здравните знания и информираността на ромското население“
Точка 4.1.1. “ Провеждане на кампании и беседи за запознаване с начините за   предпазване от най-разпространените инфекциозни и хронични незаразни болести“
►  Проведена  беседа  сред  23 деца настанени в  ЦНСТ с. Кайнарджа и с. Малък    Преславец на тема: “Болести предавани по полов път -  да се предпазим, а не да се лекуваме“.
►  През м. май и м. декември са проведени две лекции  в ПГЗ „Добруджа“  по теми свързани с полово предавани болести и ХИВ/СПИН  под мотото „Моето здраве е мое право“, „Превенцията е вярна посока. Бъди информиран!“.
►  Изнесени  са  пет лекции сред   154 лица  по теми  свързани с полово предаваните болести и хигиена  в следните институции:  СПИ с. Варненци; КЦ – гр. Силистра; СУ „Васил Левски“ гр. Главиница;  ЦОП  гр. Дулово;  ЦИУ с. Ситово.
►  По всички кампании са разпространени ЗОМ и презервативи.
► През м. март са проведени две здравно-информационни кампании по повод 24 март „Световен ден за борба с туберкулозата „ сред  68 ученици от  ПГС „Пеньо Пенев“ и  ПГООТ гр. Дулово на тема: „Туберкулозна инфекция. Туберкулоза“.
 
Точка  4.1.2. „Провеждане на кампании и беседи за вредата от най-разпространените рискови фактори – тютюнопушене,  злоупотреба с алкохол, здравословно хранене, физическа активност“
►  През м. май  по повод  „Световен ден  за борба с тютюнопушенето“ са  проведени  две лекции сред 72 ученици и педагогически персонал  от  ПГЗ „Добруджа“ гр. Силистра  и ОУ „Цанко Церковски „ с. Средище по тема „Тютюнопушенето – заплаха за здравето и развитието,  филма „Животът ни е даден“. Активните пушачи сред педагогическия персонал и учениците  имаха възможност да им бъде измерено нивото на въглеродния оксид в издишания въздух и количеството на карбоксихемоглобин в кръвта с апарат SmokerLyzer.
►   На 22 лица е обобщен и анализиран теста на Фагерстрьом за никотинова зависимост. Разпространени са ЗОМ по темите.
►   През м. ноември  по повод   отбелязването на Международния ден без тютюнев дим под мотото “Пушенето и ти“ са проведени две мероприятия сред  104 ученици от ПГС „Пеньо Пенев „ гр. Силистра  и СУ „Васил Левски“ гр. Дулово по теми „Пушенето на наргиле-факти и рискове за здравето“, „Опасните зависимости“ и филм на МЗ „42 градуса“. “. Активните пушачи сред педагогическия персонал и учениците  имаха възможност да им бъде измерено нивото на въглеродния оксид в издишания въздух и количеството на карбоксихемоглобин в кръвта с апарат SmokerLyzer.
►   През м. юни в с. Правда сред населението и учениците от ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ се проведе мероприятие  на тема „ Движението това е здраве“.