СУИЦИДНИ ДЕЙСТВИЯ В ОБЛАСТ СИЛИСТРА ЗА ПЕРИОДА 2011- 2016г.

25/4/2017
Самоубийството (suicidum) е акт на самоотнемане на живота, в резултат на различни непреодоляни психични, социални и житейски трудности. Суицидното поведение е един от параметрите, с който се оценява психичното здраве и социалното благополучие на обществото. Самоубийствената нагласа включва суицидни мисли, планове, опити и реализиране на самоубийството. В България самоубийствата са един от проблемите с непрекъснато нарастваща обществена значимост. Към влошаващата се здравно-демографска характеристика в страната в резултат на ниската раждаемост и високата смъртност се допълва още един съществен фактор - преднамерена загуба на човешки живот. В резултат на реализирани опити за самоубийство всеки ден в страната умират по 3-4 души на различна възраст, около 1500 души годишно. Суицидната смъртност заема първо място в структурата на смъртността, дължаща се на т.нар. “външни причини”, т.е. случаите на умиране, недължащи се на соматични заболявания.
 
Самоубийството е една от 10-те водещи причини за смърт в световен мащаб.
 
В  област Силистра за периода 2011 г.-2016 г. броят на регистрираните лица извършили суицидни действия е 289. За изтеклата 2016 г. са съобщени 37 опита за самоубийство, от които 6 са завършили със смърт (по данни на спешните екипи на ЦСМП от мястото на инцидента). Реализираните самоубийства са далеч по-малко от опитите. Жените осъществяват повече опити, но при мъжете опитите по-често завършват със смърт.
Съобщенията постъпват в РЗИ-Силистра от ЦСМП със „Съобщение за суицидно действие” и „Карта за суицидното действие”.
 
 
Структура на регистрираните суицидни опити в периода 2011-2016г.:
  • по пол – преобладават жените (173 или 60%), а мъжете са 116 или 40%, но по-често опитите при тях са завършвали със смърт.
  • по възрастов признак - до 18 год.възраст са регистрирани 61 опита (21%), а  лицата над 18 години направили суициден опит са 196 (79%).
  • по местоживеене - преобладават суицидните опити при живеещите на село (54%).
  • по показател социалното положение - водещо място заемат суицидните опити при безработните лица (33%), с висок отн.дял са и случаите с учащите се (22%), следвани от пенсионерите (17%). Групата на работещите извършили суициден опит съставлява 13%, а на домакините -14%.
  • по показател семейно положение - преобладават семейните лица (42%), следвани от несемейните (34%), овдовели лица, разведени и децата на разведени родители (по 7%) и лица с втори брак (3%).
  • по мотиви за самоубийство - най-голям отн.дял заемат конфликти със съпруг/а (22%), конфликт с родители и психотичните мотиви (по 16%), следвани от  несподелена любов (8%) и тежки финансови проблеми (6%). Без изразен мотив, без данни или други некласифицирани съставляват 21% от регистрираните 289 случая. Не са регистриран случаи на суицидни действия по религиозни мотиви.
  • по способ на опита за самоубийство - преобладават самоотравянията с медикаменти (55%)  и с химически вещества (18%), следвани от случаите на обесване (12%), самонараняване с хладно оръжие (7%),  хвърляне от височина (4%) и други (5%).
 
От съобщените 289 суицидни опита в  периода 2011-2016 г. със смъртен изход са завършили 34 от тях или 12 %, като за 2016 г. от 37 регистрирани суицидни опита 6 са завършили със смърт (16%). 
 
 
 

  

 
Психичните заболявания съгласно обработените за периода 2011-2016г. данни не са фактор за повишен суициден риск. Суицидните опити при лицата с психични заболявания  съставляват едва 11% (31 от 289). Съгласно данните от регистрационните карти в 56% от случаите на суициден опит лицата са без психично заболяване, а при 31% - не са посочени данни, потвърждаващи или отхвърлящи психично страдание.
 
От постъпилите и обработени данни за суицидни действия на територията на област Силистра за периода 2011-2016г., следват няколко извода:
  • по-голяма честота на суицидни действия са реализирани от жени;
  • по-голяма честота на суицидни действия са реализирани от безработни хора;
  • по-голяма честота на суицидни действия са реализирани, в условия на конфликти в семейството (между съпрузи, между деца и родители) или от лица с психотични мотиви (лица с депресия, тревожност или страх от изхода на други соматични заболявания), както и поради несподелена любов или финансови мотиви.
 
 
 
 
Психологичните, социални и финансови последици за семействата от суицидните опити и самоубийствата на техни близки са неизмерими. Самоубийството е комплексен проблем, за който няма една единствена причина. То е резултат от комплексното взаимодействие на биологични, генетични, психологически, социални фактори и фактори на средата.
 
Трудно е да се обясни, защо някои хора решават да извършат самоубийство, докато други – в подобна или по-тежка ситуация, не взимат такова решение. Всъщност, повечето от самоубийствата могат да бъдат предотвратени.
Според изследвания психичните разстройства и заболявания са водещи фактори за суицидно поведение. Най-висок е рискът при лица с депресия, следвана от алкохолизъм, наркомании, шизофрения. Опитите за самоубийство са най-чести по време на кризи.
 
Най-голямо значение за суицидните действия имат емоционалните и импулсивните реакции.
Субективните/психотични мотиви могат да бъдат:
  • разочарования, загуба на близък или страх от такава, страх от болест (вкл. рецидив на психично или раково заболяване), страх от негативно мнение или отношение на други хора, самота, изолация, загуба на смисъл на живота, преживяване на празнота, неспособност за приспособяване.
  • чувства на тъга, на самота, на безпомощност, на безнадеждност, на ниска самооценка, на вина и депресия.
  • мисли като „Иска ми се да съм умрял/а”,  „Не мога да направя нищо”,  „Не мога повече”,  „Аз съм неудачник и бреме за другите”,  „Другите ще са по-щастливи без мен” и др.
 
Не е желателно подобни изказани мнения да се подминават с лека ръка, особено когато са и повтарящи се.
 
В такива случаи отделете малко от времето си за конкретната личност, предложете емоционална подкрепа, изслушайте притесненията му, без да давате съвети или решения, акцентирайте на позитивните емоции. Истинската превенция на суицидното поведение започва с готовността да се разговаря за чувствата, мислите и натоварванията от определени житейски ситуации.
 
 
 
Запознайте се с Проект „Подобрени услуги за психично здраве” на НЦОЗА
 
Целта на този проект е намаляване честотата на опитите за самоубийство и на смъртността поради самоубийство. Това ще се постигне чрез повишаване на знанието в обществото за тревожността и депресията, които са в основата на извършените опити за самоубийство.
 
В рамките на проект „Подобрени услуги за психично здраве” са обучени експерти от всички Регионални здравни инспекции (РЗИ),  които съвместно с личните лекари и училищните психолози да могат да работят с децата в училищата по темите, свързани с тревожност, депресия, агресия и автоагресия, сексуално насилие и сексуално здраве. Изработени са специални ръководства, профилирани за 8-ми, 9-ти, 10-ти и 11-ти клас.
 
По този проект Националния център за опазване на общественото здраве (НЦОЗА) ще извършва профилактика на психичните заболявания чрез специализиран сайт http://bgmental.info/bg   В сайта ще намерите материали за депресията, тревожността и агресията, ще повишите своята  информираност по проблемите на психичното здраве и суицидното поведение.
 
 
Не се колебайте да потърсите специализирана медицинска и психологическа помощ!
 
НЕ ПОДЦЕНЯВАЙТЕ ПСИХИЧНОТО СИ ЗДРАВЕ ВЪВ ВСЕКИ ЕДИН ЖИТЕЙСКИ  ЕТАП!
 
 
РЕГИОНАЛНА  ЗДРАВНА  ИНСПЕКЦИЯ – СИЛИСТРА
Април 2017  година